Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Bitininkai drąsinami sertifikuoti medų

Sėkminga bitininkyste užsiimantys ūkininkai pavasarį turi vieną pagrindinį iššūkį – užtikrinti gerą lizdo apšiltinimą ir maisto atsargas bičių šeimoje. Vienas tokių yra bitininkas Karolis Rubinas – pasinaudojęs parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programą (KPP) ir savo produkciją sertifikavęs pagal vieną iš trijų žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų.

Bitininkas išvengia sunkumų gamybos, logistikos srityse, todėl gali maksimaliai atsiduoti bičių priežiūrai ir pasiekti geresnių rezultatų. Besidžiaugdamas pasiteisinusia praktika, jis drąsina ir kitus ūkininkus sertifikuoti savo produktus, ypač dabar, kai tam gali būti suteikta finansinė parama. Paraiškos paramai gauti renkamos iki š. m. birželio 30 dienos.

Ūkininkai renkasi žymėti savo produkciją

Medaus gamybos tradiciją K. Rubinas perėmė iš savo šeimos – tuo užsiėmė jo tėvas, senelis, prosenelis. Marijampolės regione ūkininkas šiuo metu augina 11 bičių šeimų, ką tik baigusių žiemoti. „Šiandien medų gamina ir juo prekiauja daugybė ūkininkų, todėl konkurencija labai arši. Mano šeima gali pasigirti senomis bitininkystės tradicijomis, todėl norėjau, kad apie tai sužinotų ir pirkėjai.

Tradicijų laikymasis ir orientacija į kokybę tampa mano produkcijos išskirtinumu“, – pasakoja ūkininkas. „Džiaugiuosi, kad kreipiausi paramos – gamindamas produktus pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės (NKP) sistemą gavau finansavimą etikečių dizaino ir spausdinimo darbams, tarai įsigyti. Sertifikatas leido man pačiam standartizuoti visus gamybos procesus, suteikė teisę produkciją žymėti nacionaliniu ženklu „Kokybė“, simbolizuojančiu aukštą kokybę visuose medaus gamybos etapuose. Sertifikatas yra tarsi įrodymas vartotojams, kad jie perka produktus, kurių gamyba išsiskiria natūralumu, maistingumu bei aplinkos tausojimo aspektais.

Svarbu ir tai, kad mano gaminamas medus, o taip pat ir kiti NKP produktai, vartotojams pateikiami per trumpesnį nei įprasta šios kategorijos produktams laiką, todėl yra šviežesni, pasižymi išskirtiniu skoniu, kvapu, išvaizda ir konsistencija. Pats, kaip gamintojas, įžvelgiu ir dar vieną pliusą - dalyvaudamas kokybės sistemoje ne tik įgijau konkurencinį pranašumą, bet ir darbo procesai tapo paprastesni, galiu klientams užtikrinti šimtaprocentinę kokybę“, – patirtimi dalijasi K. Rubinas.

Trys produktų sertifikavimo galimybės

Nacionalinė žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistema nėra vienintelė, kuria gali pasinaudoti žemės ūkio verslai. Ypač aplinką tausojantys ūkininkai gali rinktis bendrą ūkio valdymo ir maisto produktų gamybos sistemą – ekologinę gamybą, apimančią geriausią aplinkosaugos praktiką, didelę biologinę įvairovę, gamtos išteklių išsaugojimą.

Taip pat kviečiama įsitraukti į ES pripažintų produktų kokybės sistemą, pagal kurią gaminami produktai pasižymi autentiškumu bei ženklinami specialiomis saugomomis nuorodomis. Ryšį su konkrečia geografine vietove turintys produktai žymimi saugoma kilmės vietos nuoroda (SKVN) arba saugoma geografine nuoroda (SGN). Lietuvoje šiuo metu jau yra užregistruoti šie gaminiai: SGN – sūris „Liliputas“, Daujėnų naminė duona, lietuviškas varškės sūris, midus „Stakliškės“, o SKVN – Seinų / Lazdijų krašto medus. Garantuoto tradicinio gaminio (GTG) ženklu žymimi produktai, gaminami tradiciniu, ne mažiau kaip 30 metų iš kartos į kartą perduodamu gamybos būdu ir (ar) iš tradicinių žaliavų.

Tokiais Lietuvoje užregistruoti mėsos gaminys „Lietuviškas skilandis“ bei „Žemaitiškas kastinys“. Specialiais ženklais pažymėti produktai informuoja vartotoją apie produkto ypatingumą, patvirtina produkto reputaciją, suteikia didesnę pridedamąją vertę ir pranašumą Europos rinkoje. Pasirinktoje kokybės sistemoje dalyvaujantys aktyvūs ūkininkai, auginantys arba gaminantys bei teikiantys rinkai kokybiškus žemės ūkio ir maisto produktus, gali gauti paramą pagal KPP priemonę „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“.

Ji teikiama ne ilgiau kaip penkerius metus, kompensuojant papildomas su dalyvavimu pasirinktoje kokybės sistemoje susijusias išlaidas: produktų sertifikavimo, kontrolės, tyrimų, reikalingų įrodyti atitiktį keliamiems reikalavimams, produktų etiketės, pakuotės dizaino sukūrimo ir įsigijimo, informacinės medžiagos apie tiekiamų rinkai produktų ypatybes maketavimo bei spausdinimo ir kt.

Rekomenduojami video