Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ar reikia mokėti už šeimos gydytojo paskirtus tyrimus?

Gydymo paslaugos apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu teikiamos vadovaujantis teisės aktų nuostatomis. Gydymo įstaigos, teikiančios sveikatos priežiūros paslaugas ir turinčios sutartį su teritorine ligonių kasa, privalo užtikrinti, kad jų aptarnaujamiems apdraustiems gyventojams būtų suteiktos visos atitinkamose normose ir specialistų pareiginėse instrukcijose numatytos paslaugos.

Tačiau dažnai pasitaiko atvejų, kai žmonės nežino, ar jiems reikalingos gydymo paslaugos yra nemokamos. Daug gyventojų kreipiasi į Vilniaus teritorinę ligonių kasą ir teiraujasi, už kuriuos šeimos gydytojo paskirtus tyrimus jie turi mokėti, o už kuriuos – ne.

Nemokami tyrimai

Vilniaus teritorinės ligonių kasos (Vilniaus TLK) Gyventojų aptarnavimo skyriaus specialistai informuoja, kad šeimos gydytojas nemokamai gali paskirti šiuos laboratorinius tyrimus:

- hematologinį kraujo tyrimą pirminės sveikatos priežiūros (PSP) specifikai pritaikytu analizatoriumi;

- šlapimo tyrimą juostele (su analizatoriumi);

- CRB ir / arba ENG;

- glikemijos kiekio kraujyje;

- cholesterolio kiekio kraujyje (asmenims nuo 40 metų amžiaus ar esant šeimyninei anamnezei, antsvoriui, sergant kai kuriomis ligomis, tarp jų – endokrininėmis);

- kalio ir natrio, kreatinino, šlapalo (urea) kraujo serume;

- gliukozės toleravimo mėginį;

- kraujo krešumo sistemos būklės įvertinimo tyrimą (-us) ir (ar) kraujo grupės pagal ABO antigenus ir rezus Rh (D) priklausomybės faktoriaus nustatymo tyrimą asmenims, kuriems paskirta planinė operacija;

- alanininės transaminazės (ALAT), asparagininės transaminazės (ASAT), šarminės fosfatazės (ŠF), gama-gliutamil transferazės (GGT); bilirubino tyrimus;

- tireotropinio hormono (TTH) ir laisvo tiroksino (FT4);

- prostatos specifinio antigeno (pacientams po radikalaus priešinės liaukos vėžio gydymo);

- geležies kiekio kraujyje;

- mikroalbumino kiekio šlapime tyrimus;

- protrombino laiko (INR) tyrimą kraujo krešumo sistemos būklei įvertinti pacientui, kuriam paskirtas gydymas geriamaisiais netiesioginio veikimo antikoaguliantais (Warfarinum, Acenocoumarolum);

- glikozilinto hemoglobino tyrimą pacientui, kuriam pagal sąrašą paskirtas cukrinio diabeto gydymas.

Taigi, apdraustiesiems kreipiantis į gydymo įstaigą, prie kurios jie yra prisirašę, nurodyti tyrimai, taip pat ir pakartotiniai, paskyrus juos šeimos gydytojui, yra nemokami.

Teikdamas fiziologinio nėštumo priežiūros paslaugas, šeimos gydytojas, esant reikalui skiria ne daugiau kaip vieną šlapimo pasėlio tyrimą besimptomei bakteriurijai nustatyti. Jei nustatoma besimptomė bakteriurija, tyrimas tęsiamas – atliekama antibiotikograma.

Asmenims, kuriems taikomas pakaitinis palaikomasis gydymas metadonu ar buprenorfinu, šeimos gydytojas kalendoriniais metais gali skirti: vieną serologinį sifilio atrankos testo (RPR testas) atlikimą; vieną T. pallidum hemagliutinacijos testo (TPHA) atlikimą, jei RPR testas buvo teigiamas; vieną žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) serologinio tyrimo atlikimą (tyrimas neatliekamas, jei pacientui jau yra diagnozuota ŽIV liga); vieną anti-HCV testo atlikimą (testas neatliekamas, jei pacientui jau buvo nustatytas teigiamas anti-HCV testas).

Mokami tyrimai

Visais atvejais dėl tyrimų skyrimo pacientams sprendžia gydantis gydytojas. Tik tada, jei pacientai, turintys teisę į nemokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, tyrimus pasirenka savo iniciatyva, šių tyrimų faktinę kainą apmoka patys. Tais atvejais paciento pasirinkimas turi būti motyvuotas ir konkrečiai įvardytas (dokumentuose įrašant, kokie tyrimai pasirinkti), patvirtintas paciento ir gydytojo parašais medicininiuose dokumentuose. Už paslaugą mokama gydymo įstaigos kasoje.

Rekomenduojami video