Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Amžina kova su kenkėjais

Kenkėjai maisto produktuose – didžiulis galvos skausmas šeimininkėms. Kad ir kaip stengtumės palaikyti švarą virtuvės spintelėse, maisto kenkėjų namuose gali atsirasti bet kada, mat dažniausiai jų kartu su maisto produktais parsinešame iš parduotuvių. Dažniausiai sutinkame maistines kandis, rečiau – milčius ir šiengraužius.

Maistinės kandys. Jos ėda ir voratinkliais bei išmatomis dažniausiai teršia miltus, grūdus, sėklas, riešutus, džiovintus vaisius, prieskonius, arbatžoles, makaronus ir kitus virtuvės spintelėse laikomus produktus. Kandims patrauklus maistas turėtų būti laikomas sandariai, patariama nelaikyti seno maisto. Taip pat labai svarbu apžiūrėti parduotuvėse perkamas pakuotes: ar nepažeistos, ar nematyti gyvų vabzdžių, jų lervų. Būtina nuolat valyti retai naudojamų spintelių ar spintų paviršius.

Pastebėjus kandžių, pirmiausia reikėtų rasti jų židinį ir jį sunaikinti. Sunaikinus pagrindinę užkrato vietą, labai svarbu gerai išvalyti sienas, lubas, lentynas, spintelių ir spintų plyšius.

Visus užkrėstus maisto produktus rekomenduojama nedelsiant išmesti, o spinteles, lentynas ar kitas talpyklas – gerai išvalyti ir išvėdinti. Valyti reikia drėgnu skudurėliu, naudojant ūkinį muilą, maistinio acto tirpalą ar kitą dezinfekavimo priemonę.

Milčiai (miltvabaliai). Šie kenkėjai itin mėgsta kruopas ir sėklas. Milčiais apniktų produktų nereikia skubėti išmesti – atitinkamai apdorojus, juos galima atiduoti gyvūnams. Suprantama, žmonių maistui tokių kruopų ar sėklų naudoti nereikia.

Milčius geriausia naikinti vandeniu. Kruopas keletą kartų reikėtų perplauti šaltu vandeniu – tuomet vabalėliai arba jų lervos išplauks į paviršių. Vandenį nupilus, kruopos išdžiovinamos. Šitaip galima naikinti ir makaronų kenkėjus. Kad kenkėjai iš vienų produktų nepereitų į kitus, produktus reikia laikyti sandariai uždengtose dėžutėse.

Šiengraužiai. Šie kenkėjai linkę maitintis drėgnu popieriumi, dažnai apgadindami senas knygas, taip pat drėgnesne mediena, pūvančia žole. Gyvendami žmogaus būsto sąlygomis dažniausiai šie vabzdžiai apninka įvairius žmogaus laikomus birius ar džiovintus produktus.

Kol šiengraužių nėra daug užsiveisę, juos pastebėti nelengva. Šie kenkėjai smulkūs (apie 1 mm), turi keturis plėviškus sparnus, tačiau žmogaus būstuose sutinkamos šiengraužių rūšys būna besparnės, pilvelis trumpas, turi ilgas siūliškas antenas.

Ypač šiengraužiai mėgsta ilgesnį laiką laikomus produktus, net užkrėsus pelėsiu. Jei šių kenkėjų atsirado namuose, reikia pašalinti pažeistus produktus, gerai išvalyti spinteles, kuriose buvo laikoma užkrėsta produkcija.

Rekomenduojami video