Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas – kas laukia 2021-aisiais?

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) specialistai Seimo Kaimo reikalų komitetui pristatė planuojamas 2021 m. žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo naujoves. Kitąmet prasidėsiančio pareinamojo Bendrosios žemės ūkio politikos laikotarpio gairės nenumato esminių pokyčių tiesioginių išmokų ar pasėlių deklaravimo srityje, tačiau naujovių bus.

Naujovės rengiamos atsižvelgiant į 2020 m. žemės ūkio naudmenų deklaravimo rezultatus ir tobulinant deklaravimo sistemą bei numatant ateities politikos pokyčių iššūkius 2021 m. Tačiau, kaip ir šiais metais, mažinant administracinę naštą, tenkančią tiek įstaigoms, tiek ūkininkams, planuojama tęsti darbus sankcijų mažinimo ir optimizavimo srityje.

„Ir toliau planuojame optimizuoti institucijų atliekamų  patikrų skaičių. Taip pat numatomas geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės ir valdymo reikalavimų pažeidimų sankcijų švelninimas“, - teigia ŽŪM Tvarios žemės ūkio gamybos politikos grupės vyresnysis patarėjas Tadas Švilpauskas, pridurdamas, kad bus stiprinama realia žemės ūkio veikla neužsiimančių pareiškėjų, vadinamųjų „sofos“ ūkininkų, kontrolė ir prevencija.

Siekiant sumažinti ir optimizuoti patikrų, apsilankymų vietoje skaičių bei reikalingų dokumentų teikimo atvejus, ir toliau planuojama skaitmenizuoti procesus bei procedūras pasitelkiant „NMA AGRO“ išmaniąją programėlę.

Anot vyresniojo patarėjo T. Švilpausko, siekiant tinkamai pasiruošti įgyvendinti žaliojo kurso tikslus, planuojama suteikti pareiškėjams galimybę identifikuoti savo dirbamus plotus pagal dirbimo technologiją – tiesioginės sėja ir/arba minimalaus žemės dirbimas. Tai pat numatoma atlikti prevencinius veiksmus, siekiant išlaikyti daugiamečių pievų plotus, kurių 2020 m. sumažėjo.

Detalūs numatomi pokyčiai bus pristatyti po to, kai bus patvirtintos pasėlių deklaravimo ir administravimo taisyklės, kurios šiuo metu yra dar tik pradinėje derinimo stadijoje.

2020-ųjų deklaravimo rezultatai

Pastarųjų metų žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo rezultatai, anot Tvarios žemės ūkio gamybos politikos grupės vyresniojo patarėjo, rodo įprastas tendencijas – deklaruojamas plotas nežymiai auga (2020 m. – 2 937 302 ha, 2019 m. – 2 926 751 ha), o paraiškų skaičius mažėja (2020 m. – 124 885 paraiškos, 2019 m. – 126 057 paraiškos).

„Deklaruojančiųjų skaičiaus mažėjimas gali būti siejamas su natūraliu mažesniųjų vyresnio amžiaus ūkininkų pasitraukimu iš žemės ūkio veiklos ir stambesnių ūkių stiprėjimu bei jų įtakos didėjimu“, - teigia vyr. patarėjas.

Šiais, kaip ir 2019 metais, daugiausia buvo deklaruota žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų Panevėžio (113 460,81 ha), Kėdainių (109 638,24 ha), Raseinių (99 238,69 ha) rajonuose. Daugiausia paraiškų pateikta Alytaus (4 952), Šilalės (4 773) ir Šilutės (4 381) rajonų savivaldybėse.

4228 pareiškėjai šiais metais skyrė 1 EUR/ha žemdirbius vienijančioms organizacijoms, už 296 117 ha plotą t.y. įvairias žemdirbius vienijančias organizacijas kaip parama pasieks 296 117 EUR.

Europos Komisija atsižvelgė į Lietuvos bei kitų ES valstybių narių prašymus ir šiemet leido padidinti maksimalias paramos avansinių išmokų sumas (tiesioginių išmokų nuo 50 proc. iki 70 proc., o kaimo plėtros programos priemonių išmokų nuo 75 proc. iki 85 proc.). Šios padidintos sumos jau mokamos nuo spalio 16 d.

Pirmą kartą mokamos avansinės išmokos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“. Įgyvendinti institucijų, vykdančių ūkių kontrolės funkcijas, veiklos optimizavimo bei žemdirbiams taikomų sankcijų mažinimo ir optimizavimo bei sankcijų prevencijos veiksmų planai.

Atsižvelgiant į vasarą visoje Lietuvoje praslinkusias audras ir dėl to išguldytus pasėlius bei į vėlyvą pasėlių brandą, buvo įgyvendintos žalinimo paramos schemos reikalavimų išimtys, susijusios su posėlio išlaikymo terminu.

Rekomenduojami video