Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vietoj „greitosios“ siūlo kviesti taksi

Biržietės, bene pusvalandį Biržų miesto centre laukusios greitosios medicinos pagalbos, jos taip ir neišvydo. Moteris ir jos nualpusi draugė medikus pasiekė taksi automobiliu.

„Kodėl Biržuose nėra galimybės paskambinus tiesiogiai susijungti su Biržų „greitąja“, kuri viską išklausytų ir įvertintų situaciją. Dabar žmogus belaukdamas pagalbos gali ir numirti. Gal „greitosios“ paslaugas perduokime taksistams?“ - svarstė į redakciją pirmadienį atskubėjusi pensininkė.

Sukniubo ant šaligatvio

Šeštadienį, apie 10.30 valandą, 78 metų Irena Petrauskienė Vytauto gatvėje, šalia buvusio senojo restorano, sutiko savo bendraamžę bičiulę. Moterys trumpai šnektelėjo. Staiga jos pašnekovė išbalo ir sukniubo.

Prie moterų pradėjo būriuotis daugiau praeivių, klausti, ar nereikia kokios pagalbos. Po kurio laiko apalpusi bičiulė atsigavo. Ji atsikėlė ir ėmė sakyti, kad eis į namus. Tačiau staiga moteris vėl išbalo ir nualpo.

„Tada jau išsigandau, kad ji miršta. Šalia buvusi moteris paskambino greitajai medicinos pagalbai, pasakė, kur esame. Aš tik surėkiau, kad greičiau važiuotų, nes žmogus miršta“, - pasakojo I. Petrauskienė.

Moteris nukritusiai draugei po galva padėjo rankose laikytą siuntinį, matavo pulsą, kurio niekaip neužčiuopė, rūpinosi, kaip galėjo.

Po kurio laiko ligonė atsigavo. Sunegalavusią bičiulę I. Petrauskienė, padedama žmonių, pasodino ant buvusio restorano laiptų. Buvo akivaizdu, kad jos sveikata labai silpna.

Pagalbos sulaukė iš taksisto

Praėjo dvidešimt minučių. I. Petrauskienė vėl paskambino „greitajai“ ir paklausė, ar ji jau važiuoja, ar ne.

Atsiliepusi moteris pradėjo klausinėti, kokioje vietoje ji yra ir kur siųsti medikus, sakė turinti užregistruoti iškvietimą.

Tuomet supykusi I. Petrauskienė pasakė, kad „greitoji“ jau buvo kviesta. Kokius dar iškvietimus registruoti?

Kalbėjusi moteris pasakė, kad jei skambinančioji turinti pretenzijų, gali skambinti kitu telefonu. I. Petrauskienė jos nebeklausė ir išjungė telefoną – jai labiau rūpėjo leisgyvė draugė.

Pensininkė nutarė pagalbos tarnybomis nebepasikliauti ir telefonu iškvietė taksi. Skubiai atvažiavęs taksi vairuotojas moteris nuvežė į Biržų ligoninės priimamąjį. Taksistas sunegalavusios moters klausinėjo, kaip ji jaučiasi, guodė ir rūpinosi ja. Jis iš moterų neėmė ir pinigų.

Už šį paslaugumą ir žmoniškumą I. Petrauskienė sakė esanti taksistui labai dėkinga. Gaila, jo vardo susijaudinusi nebepaklausė.

Atvykus į ligoninės priimamąjį, I. Petrauskienė sužinojo, kad rajone yra du greitosios ekipažai - vienas Panevėžyje, kitas kažkokiame kaime.

„Tai ir peršasi išvada, kad iškilus reikalui nekvieskite „greitosios“, o skambinkite taksi įmonei, pagalba bus operatyvesnė ir tikresnė“, - kalbėjo pensininkė.

Jos sunegalavusi draugė ligoninės priimamajame praleido tris valandas. Ji buvo apžiūrėta medikų, pastatytos lašinės. Į ligoninę ji gulti atsisakė, o pirmadienį kreipėsi į šeimos gydytoją.

Kadaise Biržų ligoninėje dirbusi I. Petrauskienė sakė nesuvokianti tvarkos, kai „greitąją“ prisikviesti galima tik per Panevėžį, kur darbuotojams sudėtinga staiga susiorientuoti situacijoje.

Reikės „greitosios“ – nebus

Biržų rajono savivaldybės poliklinikos direktorius Leonidas Sologubovas sakė, kad ne biržiečiai „padarė tą problemą“, o Vyriausybė, įkūrusi dispečerines vadinamuose apskričių centruose ir jas centralizavusi.

„Dispečerinė siunčia „greitąsias“ be jokio diferencijavimo, reikia – nereikia. Jie siunčia visur ir mūsų pinigų netaupo. Sakiau ne kartą, kad bus tikrai rimtas atvejis, o „greitosios“ nebus“, - kalbėjo poliklinikos vadovas.

L. Sologubovas minėjo, kad ne tik biržiečiai, bet ir kitų rajonų medicinos įstaigų vadovai, ir poliklinikų asociacija rašė raštus Vyriausybei, prašydami, kad būtų labiau diferencijuojami iškvietimai. Bet rezultatų kol kas nematyti.

„Dabar taip yra, kad „greitosios“ medikai važinėja į Vabalninką ar Papilį vaistų leisti, kai yra rimtesnių problemų“, - sakė L. Sologubovas.

Buvo intensyvus rytas

Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties direktorė Rūta Ramoškienė sakė, kad praėjusio šeštadienio rytas „greitosios“ darbuotojams buvo labai intensyvus. Sulaukta daugybės iškvietimų.

Rajone šeštadienį dirbo du greitosios medicinos pagalbos tarnybos ekipažai. Vienas ekipažas ryte į Panevėžio respublikinę ligoninę išvežė sumuštą ir sužalotą jaunuolį. Į Biržus šis ekipažas grįžo 11.39 valandą.

Kitas „greitosios“ ekipažas buvo išvykęs į Gaižiūnų kaimą, medikus kvietė žmogus dėl pilvo skausmų. Jau grįžtant iš Gaižiūnų kaimo ekipažui buvo perduota žinia apie nualpusią moterį Vytauto gatvėje. Į Biržus ekipažas grįžo 10.47 valandą ir iš karto buvo nukreiptas į Vytauto gatvę. Čia 10.56 valandą atvykę greitosios“ medikai ligonės jau neberado.

Vytauto gatvė yra ir kituose miestuose

Pašnekovė sakė suprantanti skambinančiųjų pagalbos telefonu žmonių norą kuo greičiau sulaukti pagalbos. Tačiau kadangi skambinama bendruoju pagalbos telefonu per 112, kiekvieną kartą greitosios medicinos pagalbos dispečerinė turi pasitikslinti vietą, į kuria yra iškvietimas. Taip yra todėl, kad, tarkim, Vytauto gatvė yra bene visuose Panevėžio apskrities rajono centruose. Tuo metu skambinančiam žmogui gal ir pasirodo, kad dispečeriai „tempia“ laiką ar be reikalo klausinėja.

„Kaip gali „greitoji“ nevažiuoti? Yra teisės aktai, reglamentuojantys mūsų darbą. Nuolatinius piktnaudžiautojus mes žinome, bet nieko negalime padaryti“, - į priekaištus, kad iškvietimai nediferencijuojami, sakė R. Ramoškienė.

Direktorė minėjo, kad sekmadienį vien Panevėžio mieste buvo keturi melagingi iškvietimai. Tarkim, žmogus pranešė, kad planuoja nušokti nuo tilto. Bet kokiu atveju ekipažas siunčiamas į įvykio vietą.

Direktorė R. Ramoškienė pripažino, kad dviejų greitosios medicinos pagalbos ekipažų Biržų rajonui yra mažai. Juo labiau kad daug ligonių pervežama į Panevėžio ar kitas ligonines. Tačiau tiek „greitosios“ brigadų yra pagal gyventojų skaičių. Jų mažėja visoje Lietuvoje. Visuomenė sensta, todėl iškvietimų nemažėja.

Jurgita Morkūnienė

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

Rekomenduojami video