Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Uždarė keturis kaimo medicinos punktus

Pasvalio ligoninės Akušerijos-ginekologijos ir Vaikų ligų skyrių gana triukšmingo uždarymo fone šešėlyje liko kitos Savivaldybei priklausančios viešosios įstaigos – Pirminės asmens sveikatos centro, arba, kaip įpratę sakyti, poliklinikos, struktūros pertvarkymas. Liūdną „naujametę dovanėlę“ gavo Dagių, Kraštų, Meškalaukio, Norgėlų bei juos supančių mažesnių aplinkinių kaimų gyventojai. Gruodžio 22 d. Savivaldybės tarybai pakeitus Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC ) valdymo struktūrą, nuo sausio 1-osios minėtuose kaimuose nebeliko medicinos punktų.

Tikina, kad pacientai nebus užmiršti 

Išties šis Savivaldybės tarybos sprendimas nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus. Įvairiais lygmenimis kalbos apie minėtų punktų ir galbūt kitų uždarymą sklandė jau kuris laikas. Svarstymai naują pagreitį įgavo Pirminės asmens sveikatos priežiūros centrui susiduriant su finansiniais sunkumais. Kaip jau buvome rašę, Pasvalyje atsiradus privačioms medicinos priežiūros įstaigoms, į jas plūstelėjo nemažai buvusių Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro pacientų, kartu „nusinešdami“ ir sveikatos priežiūrai skiriamas lėšas. Tačiau reformas nuspręsta pradėti ne nuo pertvarkymų centre, bet nuo kaimuose esančių medicinos punktų. Švobiškio ir aplinkinių kaimų gyventojai suskubo rinkti parašus. Galbūt gyventojų nuomonė ir turėjo įtakos, nes Švobiškio medicinos punkto kol kas nesiūloma uždaryti. 

Sprendimo projektą pristačiusi Savivaldybės gydytoja Renata Nevulytė pakartojo tai, kas buvo parašyta savivaldybės tarybos nariams išdalintame paaiškinamajame rašte. Dagių, Kraštų, Meškalaukio ir Norgėlų medicinos punktai uždaromi „atsižvelgiant į rajono gyventojų mažėjimą ir siekiant optimizuoti paslaugų teikimą ir užtikrinti sveikatos priežiūros paslaugų kokybę bei prieinamumą“. Sprendimo projekte abstrakčiai rašoma, kad buvusių medicinos punktų aptarnaujamose teritorijose slaugos paslaugos bus teikiamos pacientų namuose. 

Paaiškinamajame rašte pateikti statistiniai duomenys apie keturių medicinos punktų veiklą nuo 2021 m. sausio 2 d. iki gruodžio 1 d. Dagių medicinos punktui priskirtoje teritorijoje yra 107 PASPC pacientai. Per mėnesį bendruomenės slaugytoja namuose lankėsi vidutiniškai 30 kartų. Tuo tarpu grafoje „Apsilankymai med. punkte vidutiniškai per mėn.“ pažymėtas brūkšnelis. Tai reiškia, kad nė vienas pacientas taip ir nepravėrė medicinos punkto durų. 

Oficialiais duomenimis, pacientai beveik neužsuka ir į Meškalaukio medicinos punktą, kuriam priklauso 617 pacientų. Apsilankymų per mėnesį medicinos punkte ir vizitų į namus grafose užrašyti skaičiai 1 ir 25. 

Iš uždarytų keturių medicinos punktų Kraštų buvo pats mažiausias. Jo aptarnaujamoje teritorijoje gyvena 100 pacientų. Teigiama, kad per mėnesį punkte vidutiniškai pasirodydavo 8 pacientai, o į namus bendruomenės slaugytoja vykdavo 46 kartus. 

Norgėlų medicinos punkto, kurio aptarnaujamoje teritorijoje buvo 216 pacientų, oficialūs statistiniai rodikliai geriausi. Per mėnesį į punktą ateidavo vidutiniškai po 13 pacientų, o namuose aplankyta 40 gyventojų. 

Tačiau, kaip žinome, skaičiai ne visada atspindi realią tikrovę. Į medicinos punktą žmonės ateina vaistų nusipirkti ar paprasčiausiai pasikonsultuoti. Ne veltui sakoma, kad geras jautrus žodis kartais geriau gydo negu vaistai. 

Svarstymui neprireikė nė penkių minučių 

Savivaldybės gydytojai R. Nevulytei pristačius sprendimo projektą, pirmoji iš Savivaldybės tarybos narių savo nuomonę pareiškė Nijolė Matulienė. Ji tvirtino, kad be išlygų pritaria sprendimo projektui. „Paslaugų kokybė gyventojams tikrai nepablogės. Dirba patyrusios bendruomenės slaugytojos ir kaip tik nuo šiol jų teikiamos paslaugos bus dar artimesnės gyventojams“, – kalbėjo opozicinei demokratų frakcijai „Vardan Lietuvos“ priklausanti rajono politikė. Jai pritarė šios frakcijos pirmininkė Jūratė Jovaišienė, kaip vieną iš argumentų nurodžiusi, kad nebuvo minėtų kaimų protesto mitingų, parašų rinkimo ar kitokių nepritarimo raiškos būdų. „Gal jau iš tikrųjų atėjo laikas pokyčiams?“ – svarstė Savivaldybės tarybos narė. 

Laiku nespėjusi paklausti pranešėjos, konservatorė-krikščionė demokratė Helena Simonaitienė teiravosi, kiek per dieną prognozuojama medikų komandos apsilankymų namuose pas pacientus, o „darbietį“ Igorį Malinauską domino, kaip pagerės paslaugų kokybė likusiuose kaimo medicinos punktuose ir konkrečiai – Jurgėnuose. Kadangi klausimams laikas jau buvo praėjęs, posėdžiui pirmininkavęs meras G. Gegužinskas abiejų Savivaldybės narių klausimus įvardino kaip pasisakymus. Už PASPC siūlomus pokyčius balsavo 19-ka Savivaldybės tarybos narių, 1 buvo prieš ir 3 susilaikė. 

Po balsavimo „Vardan Lietuvos“ frakcijos narė Neringa Trinskienė pagyrė PASPC vyriausiąjį gydytoją Vilių Povilionį už aiškų ir argumentuotai parengtą sprendimo projektą. 

Patalpos kol kas niekam nereikalingos 

Telefonu pakalbinome Joniškėlio apylinkių, Saločių ir Krinčino seniūnus Rimantą Užuotą, Sigitą Savicką ir Gintautą Venskevičių. Nė vienas iš trijų seniūnijų vadovų nepasakė, kad jau yra pretenduojančiųjų į buvusių medicinos punktų patalpas. Dagių, Meškalaukio ir Kraštų medicinos punktai veikė pradinių mokyklų pastatuose. Dagiuose ir Meškalaukyje tame pačiame pastate įsikūrusios bibliotekos ir daugiafunkciai (Vaikų dienos) centrai, Kraštuose – biblioteka, koplyčia, savo patalpas taip pat turi bendruomenė. Norgėluose dabar jau buvusio medicinos punkto kaimynystėje yra kultūros namai, biblioteka, daugiafunkcis centras bei bendruomenės susirinkimams skirtos patalpos.

Rekomenduojami video