Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ukrainiečiams ima trūkti vietų apsigyvenimui Rokiškio mieste

2022 m. vasario 24 d. ankstų rytą Rusijai pradėjus „specialiąją operaciją“ (o iš tiesų karinius veiksmus) Ukrainoje, didelė dalis taikių gyventojų – moterys, pagyvenę žmonės, vaikai – turėjo pasitraukti iš savo gyvenamųjų vietovių. Lietuvos gyventojai išreiškė paramą Ukrainai įvairiais būdais. Vienas jų – priimdami ir apgyvendindami karo pabėgėlius. Apie tai, kiek turime atvykusių iš Ukrainos žmonių ir kaip pavyksta juos apgyvendinti rajone, pakalbinome Rokiškio rajono savivaldybės mero pavaduotoją Tadą Barauską.

Rajone vietų apsigyventi netrūksta

Pasitarimas dėl ukrainiečių apgyvendinimo ir pagalbos jiems teikimo vyko praėjusią savaitę, gegužės 12 d. Pasak T. Barausko, buvo renkamasi, ką gali pasiūlyti rokiškėnai, ką – savivaldybės įstaigos. Šiuo metu (gegužės 17 d.), pasak mero pavaduotojo, ukrainiečių Rokiškio rajone – apie 150 žmonių. Apie 40 procentų jų – vaikai iki 18 metų. Rokiškio mieste atvykėlius iš Ukrainos apgyvendinti jau tampa problema, todėl paskutinėmis dienomis žmonės apgyvendinti kitur: paskutiniai apgyvendinimai buvo Juodupėje (priimti 4 žmonės, atvykę iš Mariupolio), Lailūnuose (Pandėlio seniūnija), Pandėlyje (4 žmonės), Kriaunose – 13 žmonių, kurie apsigyveno Kriaunų kaimo bendruomenės patalpose. Ukrainietė mama su 4 vaikais apsigyveno ir Obeliuose. Išskyrus apgyvendintus Obeliuose ir Kriaunose žmones, visi kiti apsigyveno privačiame sektoriuje – pas rajono gyventojus. Pasak vicemero, problema ukrainiečiams apsigyventi tik Rokiškio mieste, kitur – vietų tikrai yra. Kritiniam atvejui savivaldybė turi paruošusi vietų Panemunėlyje. Migracijos departamento duomenimis, per visą karo Ukrainoje laikotarpį į Lietuvą atvyko apie 53 tūkst. karo pabėgėlių (gegužės 17 d. informacija).

Apgyvendinusiems skiriamos išmokos

Visus ukrainiečius, kuriuos žmonės priima gyventi savanoriškais pagrindais, jie apgyvendina nemokamai. Lietuviams (taip pat ir rokiškėnams), kurie apgyvendina ukrainiečius, mokama valstybės išmoka – praėjus vienam mėnesiui viešnagės, buto ar patalpų savininkui mokama 150 Eur išmoka už vieną priimtą gyventi ukrainietį, po to – papildomai po 50 Eur už kiekvieną kitą priimtą jo kraštietį. Deja, išmokoms numatytas tik trijų mėnesių terminas. Pasak T. Barausko, planuojama šį terminą pratęsti, tačiau dar galutinai nėra aišku.  

Ukrainiečiai turi teisę gauti socialinę paramą

Daug kas kalba esą ukrainiečiams Lietuvoje pasiūloma „viskas“, o lietuviai lieka „be nieko“. Gaunamos paramos realybė tokia, kad Rokiškio rajone ukrainiečiai gauna „Maisto banko“ korteles, kuriose - po 115 eurų trims mėnesiams. Nuo 2022 m. kovo  mėnesio Vyriausybė priėmė sprendimą, kuriuo ukrainiečiai turi teisę gauti socialines išmokas, vaiko pinigus. Iš esmės jie turi panašias socialines garantijas, kaip ir Lietuvos Respublikos piliečiai. Į Rokiškio rajoną ukrainiečiai atvyksta per VšĮ „Stiprūs kartu“, taip pat - tarpininkaujant Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijai. Rokiškyje karo pabėgėliai gali nemokamai gali naudotis baseinu, skalbimo paslaugomis. Pasak mero pavaduotojo, tikrai yra įpratusių lankyti baseiną.

Nusiskundimų girdėti neteko

„Iš ukrainiečių dėl netinkamų gyvenimo sąlygų nusiskundimų girdėti neteko. Stengiamės juos apgyvendinti, kad gyventų oriai. Tiems ukrainiečiams, kurie apsigyvena Rokiškio rajone, o ne mieste, yra sudėtingiau susirasti darbą. Būna, kad susiranda darbą ir keliasi gyventi į Rokiškį.  Dažniausiai vyksta judėjimas – atvykėliai keičia savo gyvenamąsias vietas. Dalis jų išvyko į Vilnių, Panevėžį, dalis grįžo į Ukrainą, dar kiti vyksta į kitas užsienio šalis. Dalis jų sėkmingai pritapo, leidžia vaikus į mokyklas, darželius. Ukrainiečių vaikai lanko Juodupės, Pandėlio švietimo įstaigas. Dalies ukrainiečių moterų sutuoktiniai dirba mūsų rajone, manau, pinigų pragyvenimui jiems užtenka. Jie žmonės bendraujantys, jeigu kas būtų blogai, tikrai pasakytų“, - paklaustas, ar nesiskundžia gyvenimu Rokiškio rajone atvykusieji iš Ukrainos, atsakė T. Barauskas.

Rekomenduojami video