Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Su ūkininkų pagalba dėliojama sveikos vaikų mitybos mozaika

Ukmergė – vienas pirmųjų rajonų, kuriame dviejų ugdymo įstaigų vaikučius pradėta maitinti ekologiškai. Ant jų stalo atsiranda patiekalai, pagaminti tik iš lietuviškų, mūsų šalies ūkiuose užaugintų daržovių, mėsos ar pieno produktų. Stengiamasi, kad nuo kitų metų ekologiškai būtų maitinami visi šio rajono ikimokyklinukai. Vaikams sveika, o ūkininkams – realizacijos nauda.

Pagerėjo sveikata

Novatoriškas Ukmergės rajono savivaldybės švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas, siekdamas stiprinti jaunosios kartos sveikatingumą, po naujųjų metų ekologišką maitinimą žada diegti ir kituose vaikų lopšeliuose–darželiuose. Pavasarį, koronaviruso pandemijos laikotarpiu, priešmokyklinukai, kuriems buvo skirtas nemokamas maitinimas, gavo maisto davinius, sudarytus iš ekologiškų produktų. Šiuo metu,jei situacija pasikartotų, maisto davinių sudėtis nesikeistų.

Trejus metus ekologiškai maitinasi Ukmergės lopšelio-darželio „Žiogelis“ ugdytiniai. Šios įstaigos vadovė Birutė Jucevičienė pasidžiaugė sustiprėjusia vaikų sveikata ir šimtaprocentiniu darželio lankomumu. Praėjusiais metais siautusi gripo epidemija ugdytinių „neišguldė“.

Pasak B.Jucevičienės, per trejus metus vaikai buvo įpratinti vartoti daugiau gryno vandens ir gėrimų be cukraus, gerti sultis bei vaistažolių arbatas. Jiems tiekiamos lietuviškos uogos ir daržovės, atvežtiniai vaisiai nevartojami. „Džiaugiamės padidėjusiu šviežių ir raugintų daržovių asortimentu. Vaikai labai mėgsta ropeles ir moliūgus, kurie yra supjaustomi plonomis riekelėmis“, – pasakojo B.Jucevičienė.

Ukmergės lopšelyje-darželyje „Žiogelis“ taikomas švediško stalo principas: kiekvienas pasirenka tai, ką labiausiai mėgsta. Vieni valgo salotas, kiti – agurkus, pomidorus. Pusryčiams galima rinktis iš dviejų patiekalų: košės arba virtų kiaušinių, o vakarienei –įvairių kruopų pieniškas sriubas.

Siūlomi nauji produktai

Minėto lopšelio-darželio vaikai nevalgo kiaulienos – jiems tiekiama jautiena, vištiena ir kalakutiena. Išradingos virėjos ir dietistės sugalvoja įvairiausių patiekalų iš mėsos. Neretai vaikams gaminami jautienos ir kalafiorų maltinukai.

„Ekologiškos paukštienos pasiūla menka, tačiau Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos vadovas Saulius Daniulis žadėjo, kad artimiausiu metu turėsime ne tik ekologiškos jautienos, bet ir ekologiškos paukštienos“, – akcentavo B.Jucevičienė. Kadangi vaikai valgo akimis, jiems tiekiamas estetiškas maistas.

Lopšeliui-darželiui „Žiogelis“ du kartus per savaitę maistą tiekia Ukmergės vartotojų kooperatyvas, o jam produkciją – ūkininkai ir UAB „Du medu“. Tai labai patogu. Ukmergės rajono kooperatyvo vadovė Angelė Andrikonienė nepamiršta pasiūlyti naujų vaikams patinkančių produktų. Pasak B.Jucevičienės, ugdymo įstaigoje yra įrengtos geros sandėliavimo patalpos, todėl kai kurie produktai, pavyzdžiui, ekologiškas sviestas, vežamas po 25 kg, yra supjaustomas mažesniais gabalėliais ir laikomas šaldiklyje.

Ekologiški lauknešėliai

Prisimindama karantino laikotarpį,B.Jucevičienė paminėjo, kad lauknešėliai, į kuriuos įėjo ekologiški produktai, atitekdavo penkiems priešmokyklinukams, kuriems buvo skirtas nemokamas maitinimas. Vaikai gaudavo sulčių, ekologiškų traškučių, vaisių, daržovių, riestainių, pieno, varškės, lydyto sūrio,kiaušinių ir kitų produktų.

Šiais metais nemokamą maitinimą gauna visi ugdymo įstaigos priešmokyklinukai, jų – 20. Pasak lopšelio-darželio „Žiogelis“ vadovės, jei situacija pasikartotų ir vaikai nelankytų ugdymo įstaigos, jie gautų sausą davinį už pietus, kurie kainuoja 1,71 Eur per dieną. Sausas davinys būtų sudaromas tik iš ekologiškų produktų.

Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Nykštukas“ ugdytiniai, kuriems buvo skirtas nemokamas maitinimas, taip pat gaudavo ekologiškų produktų lauknešėlius, kuriais tėvai ir vaikai buvo labai patenkinti. Šios ugdymo įstaigos vadovė Rita Motiejūnienė informavo, kad šiuo metu priešmokyklinę grupę lanko apie 40 vaikų. „Be abejo,pasikartojus situacija itektų suruošti daug davinių. Iš pradžių būtų nelengva, bet įmanoma“, – sakė R.Motiejūnienė.

Ekologiškas maitinimas pasiteisino

Pasak vaikų lopšelio-darželio „Nykštukas“ vadovės, ekologišką maistą galėtų tiekti ir kitos ugdymo įstaigos. Joms reikėtų tik išdrįsti ir pabandyti. „Ne kiekviena šeima valgo ekologiškus produktus, juolab jautieną, todėl ekologišku maitinimu visi yra patenkinti ir labai dėkingi už produktus“, – paminėjo R.Motiejūnienė. Ji pasidžiaugė jaunais, iniciatyviais tėveliais, kurie domisi sveika gyvensena ir mityba, produktų sudėtimi bei vaikų savišvieta. „Kinta požiūris ne tik į mitybą, bet ir į mitybos įpročius, valgymo kultūrą bei bendrystę.Ekologiškas maitinimas tarsi mozaika susideda iš įvairių dalių“, – kalbėjo R.Motiejūnienė. Minėtame lopšelyje–darželyje ugdytiniai mažiau serga, kadangi ne tik sveikai maitinasi, bet ir užsiima aktyvia veikla,daug laiko praleidžia lauke, lanko kūno kultūros užsiėmimus.

Ukmergės rajono savivaldybės švietimo ir sporto skyriaus vedėjas V.Kalinas sakė, kad ekologiškas maitinimas Ukmergės vaikų lopšeliuose-darželiuose „Nykštukas“ ir „Žiogelis“pasiteisino, todėl nuo kitų metų sausio 1 dienos planuojama ekologišką maitinimą diegti ir kituose Ukmergės rajono vaikų lopšeliuose–darželiuose.„Nors ekologiški ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagaminti maisto produktai turi sudaryti ne mažiau kaip 60 proc. viso vaikų maitinimui skirto maisto kiekio, Ukmergėje jie sudaro žymiai daugiau. Dėl to produktų nestokojame. Ekologiški maisto produktai yra brangesni, tačiau už brangesnį maistą tėvai brangiau nemoka, nes šią programą finansuoja Žemės ūkio ministerija“, – sakė V.Kalinas.

Vaidotas Kalinas

Skleidžia žinias

VšĮ „Ekoagros“ atstovė ryšiams su visuomene Irma Minskienė pastebi, kad pastaraisiais metais visame pasaulyje, Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse stiprėja gyventojų nuostatos dėl sveikos mitybos ir aplinkai draugiško gyvenimo būdo. Anot jos, auga ekologiškų, aukštos kokybės maisto produktų paklausa, vartotojai vis labiau domisi ekologiškų produktų kilme, ženklinimu, sertifikavimo sistema. Tačiau visuomenei vis dar trūksta tikslių žinių, kas tas ekologiškas maisto produktas, kuo jis ypatingas, kaip gaminamas, kaip jį atpažinti pardavimo vietose. Būtent šias žinias skleidžiaVšĮ „Ekoagros“. Ji ragina susimąstyti apie sąmoningesnį ir atsakingesnį vartojimą, sveikesnę gyvenseną, skatina rūpintis ne tik savimi, bet ir mūsų visų bendra gyvenamąja aplinka.

VšĮ „Ekoagros“ savo vykdomoje šviečiamojoje veikloje išskirtinį dėmesį skiria vaikams ir jaunimui, nes būtent jie yra būsimieji ekologiškos produkcijos vartotojai. „Leidžiame specialią literatūrą, kurią dovanojame darželiams ir mokykloms, vedame pamokėles apie ekologiškus produktus, organizuojame konkursus vaikams ir jaunimui“, – akcentavo I.Minskienė. Dviejų išleistų knygelių vaikams apie ekologiškus produktus autorė, žinoma gamtininkė, ornitologė ir edukologė Ingrida Meškinytė sako: „Mes dažnai nesusimąstome, kaip viskas tarpusavyje susiję. Tinkamai supažindinę vaikus su vertybėmis, galime tikėtis, kad jie saugos ir vertins tai, ką turime. O turime labai daug. Bent mažais žingsneliais turime prisidėti prie papildomo vaikų ugdymo.“

Karantinas įtakos nepadarė

Jurga Vaičiūnė, Žemės ūkio ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus patarėja

Pagal ekologiškų ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų (NKP) vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisykles, parama teikiama savivaldybių įsteigtoms ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymo įstaigoms, kurios vaikų maitinimui skirtą maistą gamina pačios ir neperka vaikų maitinimo paslaugos.

Įstaigos įsipareigoja per visą paramos laikotarpį įsigyti ne mažiau kaip 60 proc. pagal kokybės sistemas (ekologinės gamybos ir NKP) pagamintų produktų viso vaikų maitinimui skirto maisto kiekio.

Įstaigos taip pat įsipareigoja pirkti pagal kokybės sistemas pagamintus produktus iš visų šių grupių: mėsos ir jos produktų; pieno ir jo produktų, kiaušinių; grūdų produktų; duonos bei pyrago gaminių; aliejaus ir riebalų; vaisių ir jų produktų; daržovių ir jų produktų; uogų ir jų produktų; kitų (medaus ir pan.) maisto produktų.

Kiekvienoje iš šių grupių, išskyrus kitų maisto produktų grupę, per visą paramos laikotarpį pagal kokybės sistemas pagaminti produktai turi sudaryti ne mažiau kaip 20 proc.

2020 m.programoje dalyvavo dešimt ikimokyklinio ugdymo įstaigų: keturios iš Panevėžio rajono, po dvi iš Ukmergės ir Lazdijų rajonų, po vieną iš Kauno rajono ir Vilniaus miesto. Atkreiptinas dėmesys, kad šiai paramai karantinas neturi jokios įtakos.

Rekomenduojami video