Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šilta žiema jau gena į daržus

Šilta žiema anksčiau nei įprasta į sėklų parduotuves prišaukė pavasarį – daržininkai mėgėjai jau šturmuoja lentynas. Tačiau daržininkyste besiverčiantys Panevėžio rajono ūkininkai taip nebeskuba. Pernai pamokyti pragaištingų gegužės šalnų, šįmet žemdirbiai darbus planuoja itin atsargiai.

Panevėžio sėklų pardavėjai jau sausį pajuto pavasarinės sėjos kvapą. Daržo ir sodo prekių parduotuvės Panevėžyje vedėjos Astos Ūsaitės teigimu, šiemet žmonės žymiai anksčiau ėmė rūpintis būsimu daržu. „Prekyba vyksta gana intensyviai.Ant palangių jau galima sėti pomidorų, agurkų, paprikų, įvairių gėlių“, – vardijo A. Ūsaitė.

Bene perkamiausi šiuo metu svogūnų sodinukai. Pastaraisiais metais prieš pat sėją lauke jų pritrūkdavo. Dauguma pirkėjų, pasak vedėjos, renkasi tradicinių veislių daržovių sėklas, nors nemažai ir ieškančių įvairovės. Visgi šįmet žemės darbų malonumas kainuos brangiau.

Pasak A. Ūsaitės, sėklų pakuočių kaina šoktelėjusi nuo 5 iki net 15 centų.

Rengiasi į šiltnamius

„Kaimynas, mačiau, jau susiarė lauką“, – sako daržovių ūkio Mėlynių kaime, Karsakiškio seniūnijoje, šeimininkas Arūnas Dambrauskas.

Jis pats dar tik pradeda ruoštis pavasarinei sėjai ir pirmąsias sėklas planuoja berti į šiltnamių žemę. A. Dambrausko du šiltnamiai užima po 8,5 aro. „Šiltnamių dar turi ir mama, ir dėdė. Mes čia visi dirbam nuo tada, kai atgavome žemę. Perspektyvų šioje veikloje matau, rezultatai gerėja, bet reikia ir investuoti.

Prieš kurį laiką su Europos parama pakeičiau techniką“, – pasakojo tarp šiltnamių nuo mažens užaugęs 36-erių Arūnas.

Ir dabar ūkininkas itin atsakingai pirko reikalingų sėklų, kad naujas derliaus sezonas nenuviltų. „Sėklų kainos vis auga – dar euras su litu šiuo atžvilgiu nesusilygino, bet jau nebetoli“, – sako pastebintis A. Dambrauskas.

Jis šiems metams sėklos įsigijo iš įvairių Lietuvos didmeninės prekybos įmonių, kurių produkciją jau yra patikrinęs. Rizikuoti sėjant nežinomo tiekėjo sėklas, pasak ūkininko, būtų neprotinga.

Sėklas skaičiuoja milijonais

Naujam sezonui A. Dambrauskas jau pasirūpino bulvių, morkų sėklos. Pastarosios daržovės šiame ūkyje – itin paklausi prekė, todėl ūkininko nenugąsdino ir daugiau nei 700 eurų už milijoną jų sėklelių. Sunku patikėti, bet, pasak ūkininko, iš tiesų kai kurios sėklos prekyboje matuojamos ne maišeliais, ne gramais, bet vienetais.

Antai juodojo pomidoro viena sėkla gali kainuoti apie 50 centų.

„Agurkai ir pomidorai – mano ūkio pirmosios daržovės. Esu jų prisipirkęs šimtus pakelių, auginu ne po vieną veislę“, – pasakoja Arūnas. Ūkininkas visada renkasi tik hibridines rūšis.

A. Dambrauskas įsitikinęs, jog šios duoda geresnį derlių ir pačios daržovės užauga kokybiškesnės. Augintojas su šypsena prisimena praėjusį pavasarį, kai staiga užšalusi gegužė gerokai išretino jo hibridinių morkų daržą. „Daržas iššalo ruožais, tarp kai kurių morkų daigelių susidarė iki 10 cm tuščios žemės tarpai. Lygiai tokio paties skersmens užaugo ir likusios morkos – taip ir tebeguli sandėliuose“, – juokiasi A. Dambrauskas ir priduria, jog šilta žiema ne rodiklis tokiam žemdirbiui kaip jis. Kol kas, anot jo, šilta ir visai palanku sėti pirmąsias daržoves, tačiau neaišku, koks bus pavasaris. Todėl morkas jis į lauką sės tik balandį.

Startuos nuo pomidorų

Sėjos sezoną A. Dambrauskas žada pradėti vasario pabaigoje arba kovo pradžioje. Pirmosios sėklos keliaus į dengtus šiltnamius. Daiginimo metu jie šildomi. „Visada pradedu nuo pomidorų, birželį jau galėsiu juos ir skinti. Turiu šių daržovių trijų veislių, per daug eksperimentuoti nemėgstu, nes pirkėjas dažniausiai prašo slyvinių arba avietinių pomidorų“, – vardijo ūkininkas.

Pasėjęs pomidorus, imasi agurkų. Jų šiemet planuoja turėti 5 veislių. Pirmo derliaus lauks balandį. „Prasidėjus agurkų sezonui šių daržovių priskiname po 150–200 kg per dieną, pomidorų turime mažiau ir skiname rečiau“, – pasakojo A. Dambrauskas.

Kovo pradžioje ūkininkas jau ruošiasi ir bulvių sodinimui, pirmiausia jas sudaigina šiltnamiuose, o vėliau perkelia į atvirą dirvą. „Mūsų darbas atrodo sezoninis, bet išties turim ką veikti beveik visus metus. Kol dar nepradėjome sėjos, sandėliuose rūšiuojame baigiamas išparduoti morkas.

Tokiu ritmu galime visus metus užtikrinti samdomiems žmonėms darbą“, – patikino pašnekovas. Tačiau kaip ir kitiems ūkininkams darbininkų paieškos jam – nemenka bėda: retas nori sunkaus darbo ūkyje.

Kainos nestovi vietoje

Pavasario į daržus dar negena ir Panevėžio rajono žemės ūkio bendrovė Dembavos šiltnamiai. Jos direktorius Algimantas Staškus teigė, kad kol kas dar tvarkomi šiltnamiai naujam sezonui. „Sėja neprasidėjo, bet tam jau ruošiamės. Už poros savaičių kursim šildyti šiltnamius. Per daug neskubam, kad nepakliūtume kokį balandį į šalčių spąstus. Mūsų derliaus tai nepagadina, bet išauga išlaidos šildymui“, – pasakojo bendrovės vadovas.

Jau daug metu Dembavos šiltnamiai augina agurkus ir pomidorus. Juos renkasi pagal pirkėjų poreikį, o su egzotinėmis veislėmis eksperimentų vengia. Bendrovė per metus pirkėjams patiekia apie 500 – 600 tonų agurkų ir pomidorų. Žemės ūkio bendrovė nuolatiniams klientams parduoda ir daigus. Pasak A. Staškaus, šių kaina šiemet išliks panaši – daugiau nei euras už vienetą. „Didžiąją daigo kainos dalį sudaro sėklos kaina, o ji nestovi vietoje. Pavyzdžiui, ilgavaisio agurko sėkla dabar gali kainuoti ir 70 centų“, – teigė direktorius. Panevėžio rajone veikianti bendrovė sėklas perka iš Olandijos.

sekundė,logo

Rekomenduojami video