Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pokyčiai odontologijoje: oficialiai kai kurias paslaugas kompensuoti pradeda dabar, realiai – reikės palaukti

Specializuotos valstybės kompensuojamos odontologų paslaugos nuo šiol turėtų būti teikiamos ne tik Vilniuje ir Kaune, bet ir Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose praneša Sveikatos apsaugos ministerija. Vis dėlto sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė LRT RADIJUI pripažįsta – realybėje tai neįvyks šiandien ar rytoj.

– Kokias paslaugas galės gauti pacientai pagal naujai įsigaliojančią tvarką?

– Jeigu kalbame apie šį įsakymą, tai jis susijęs tik su specializuota odontologine pagalba. Dabartinė pasikeitusi tvarka iš tikrųjų labai aiškiai nurodo, galbūt galima sakyti, minimalų paslaugų krepšelį, už kurį pacientui nereikėtų primokėti, kai jis kreipiasi pas gydytoją odontologą specialistą.

– Tai jau vadintume ta antro, aukštesnio lygio pagalba?

– Taip, tai kita pakopa – specializuota pagalba.

– Žiūrint į paslaugų sąrašą matyti, kad tai ir burnos chirurgai ir įvairūs specialistai, kuriuos žmonės dažniausiai žino iš privačių įstaigų, arba pas juos važiuodavo į Vilnių ir Kauną. Dabar jų atsiranda Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose. Ar galima sakyti, kad atsiranda, ar jie ten visada dirbo tik privačiame sektoriuje?

– Galime sakyti, mes tikimės, kad jie atsiras, nes anksčiau jų buvo. Tiesą sakant, jie ir dabar dirba būtent privačiame sektoriuje, bet tai daro nesudarę sutarčių su teritorinėmis ligonių kasomis. Situacija iš tikrųjų iš esmės pasikeitė gal 2016 m., kai minimalus paslaugų krepšelis buvo tiesiog panaikintas.

Buvo daroma prielaida, kad konsultacijos kaina turėtų padengti visas procedūras, atliekamas konsultacijos metu. Pasirodo, ši situacija buvo gana nereali ir daugelis įstaigų, kurios anksčiau turėjo sutartis mano minėtuose regionuose, tiesiog nutraukė sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis. Tų paslaugų tiesiog nebeliko.

– Sakote, kad tokia situacija tęsėsi porą metų, o kaip yra dabar? Kokios įstaigose Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, taip pat Vilniuje ir Kaune žmonės gali tikėtis gauti tas aukštesnio lygio specialistų konsultacijas su valstybės kompensacija?

– Negalime įpareigoti įstaigų sudaryti sutartis. Tiesiog manome, kad ta problema buvo identifikuota ne vakar ir ne šiandien. Iš tikrųjų vyko diskusijos ir su įstaigomis, ir su specialistais. Nustatėme pagrindinį problemos tašką, kad nėra aiškumo, kokios paslaugos gali patekti į tą krepšelį. Dėl to buvo rastas sprendimas, ką daryti, kad situacija gerėtų.

Dabar mes iš tiesų labai tikimės, kad ta nauja tvarka įstaigų vadovams leis kritiškai peržiūrėti savo galimybes ir iš tikrųjų matyti potencialą sudarant sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis. Tai atvertų galimybes iš tikrųjų didinti tokių konsultacijų prieinamumą regionų gyventojams. Kaune ir Vilniuje esantiems pacientams situacija nepagerės, nes ji tokia jau buvo anksčiau.

– Pažvelkime iš žmogaus, pavyzdžiui, gyvenančio Panevėžio rajone, perspektyvos. Jis girdi, kad jam atsiranda galimybė nevažiuoti toli į Vilnių ar Kauną, nes tokios paslaugos gali atsirasti Panevėžyje. Kada?

– Rytoj tikriausiai šios paslaugos neatsiras. Tikėtina, kad tai įvyks apie rugsėjo mėnesį. Galbūt tada pradės įstaigų vadovai derinti pozicijas su ligonių kasomis.

Iš principo sutartys gali būti sudaromos greitai, bet manau, kad įstaigoms reikia pasiruošti, vertinti savo situaciją ir tada priimti sprendimus. Tikrai būtų sunku atsakyti, kad jau artimiausią savaitę tos paslaugos atsiras, bet tikimės, kad mėnesio laikotarpyje matysime teigiamus ženklus.

– Pranešime spaudai apie šią žinią minima, kad didės paslaugų prieinamumas ir mažės eilės pas odontologus būtent dėl to, kad minėtuose miestuose dirbs daugiau aukštesnio lygio odontologų. Kas suteikia pagrindo sakyti, kad eilės bus mažesnės?

– Šiuo metu konsultaciją, apmokamą iš teritorinės ligonių kasos, pas gydytoją odontologą specialistą buvo galima gauti Kaune ar Vilniuje. Natūralu, kad žmonės, gyvenantys kituose miestuose, norėdami gauti šią paslaugą, vykdavo į didžiuosius miestus, todėl eilės būdavo didesnės.

Jeigu atsiras daugiau įstaigų, sudarančių sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, natūralu, kad tie pacientų srautai turėtų persiskirstyti ir eilės kiekvienoje konkrečioje įstaigoje turėtų sumažėti.

– Apskritai odontologija daugeliui žmonių siejasi su privačia medicina. Ar dabartinė Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybė įsivaizduoja, kad šis sektorius galėtų pereiti į labiau finansuojamą iš privalomojo sveikatos draudimo fondo, negu yra dabar? Apskritai gal ateityje mes kalbėsime ne tik apie privačius odontologus, pas kuriuos daugelis eina?

– Taip, bet mes ir dabar kalbame apie viešajame sektoriuje dirbančius odontologus, įsiklausome jų nuomonės, nes jie yra labai svarbi sistemos dalis.

Apie tai, kad odontologinės paslaugos, kurios iš principo yra brangios, galėtų būti labiau kompensuojamos, yra diskutuojama. Šiuo metu rengiamas toks socialinis odontologinių paslaugų kompensavimo modelis. Planuojama paslaugas kompensuoti ne vaikams, besimokantiems ar socialiniai remtiniems asmenims, bet ir kitoms asmenų grupėms, gaunančioms mažas pajamas, kad jos galėtų gauti kompensaciją, reikiamą odontologinę paslaugą.

Šiuo metu dirbama ta kryptimi. Ateityje, gerėjant šalies finansinei grupei, tikriausiai galėsime kalbėti ir apie kompensuojamų paslaugų plėtrą.

– Ar artimiausiu laiku galėtume laukti žinių būtent apie jūsų paminėtą modelį?

– Manome, kad iki metų pabaigos turėtume pabaigti formuoti, rengti būtent tą modelį ir numatyti finansavimo šaltinius, kokiomis lėšomis tos paslaugos iš tiesų galėtų būti toms asmenų grupėms teikiamos.

Rekomenduojami video