Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nors ūkininkai mokosi iš klaidų, nuostolių išvengti nepavyks

Artėjant rugpjūčiui, įsibėgėja javapjūtė. Ūkininkai sako, kad grūdų derlius bus apie 15 proc. mažesnis nei vidutinis, bet didesnis nei pernai. Ypač pietiniuose rajonuose javams pakenkė sausra, tačiau yra ir tokių ūkininkų, kurie per daug nesiskundžia – išmokę pernykštes pamokas sėjo daugiau kaitrai atsparesnių žiemkenčių veislių.

Vidutiniškai Lietuvoje kasmet prikuliama apie penkis milijonus tonų grūdų.

Iš derlingos Panevėžio rajono žemės – rapsų nebus mažiau. Įprastais metais prikuldavo beveik po 5 tonas. Ūkininkas sako, kad rapsai, kaip ir pernai, nukentėjo nuo sausros, dar juos nuėdė ir užsukę elniai. Prasti ir kitų augalų plotai.

„Šiemet ūkis patirs nuostolių, grubiai tariant, per visas kultūras – 180 tūkst. eurų“, – sako Panevėžio rajono ūkininkas Saulius Račkauskas.

Labiausiai nukentėjo Trakai

Trakų rajonas – vienas labiausiai nuo sausros nukentėjusių rajonų, dažnas ūkininkas prikulia tik pusę ar net mažiau planuoto derliaus.

„Turiu įsipareigojęs 100 tonų avižų parduoti, bet tikiuosi, kad gal surinksim 60 tonų. Turėtų atsižvelgti, čia ne dėl mūsų kaltės“, – aiškina Trakų rajono ūkininkas Marijanas Špakovskis.

O štai ūkininkui iš Alytaus rajono pavyko prikulti tris tonas rapsų iš hektaro, kaip šiose žemėse – neblogai, nes laukai gavo šiek tiek lietaus. Gerai byrėjo žieminiai miežiai, tikisi ir didesnio kviečių derliaus ir, žinoma, didesnių kainų.

„Reikės dar padengti ir pernykštes skolas. „Kauno grūdai“ arba Karbauskio „Agrokoncernas“ moka tiek, kiek nori, diktuoja sąlygas. Gavome žinutes į telefoną, kad vėl krito kaina – už toną 7 eurais“, – pasakoja Alytaus rajono ūkininkas Alytis Žilinskas.

Kainos nukrito

Grūdų perdirbėjai sako, kol kas superkamų kviečių kokybė gera, pusė jų – pirmos ir aukštesnės klasės. Tačiau kainos kiek nukritusios, palyginti su javapjūtės pradžia. Už toną kviečių mokama maždaug pusantro šimto, už rapsų – pusketvirto šimto eurų.

„Rapsų šiemet žymiai mažesnis aliejingumas – maždaug 3 proc. Tai ženkliai mažesnis ir tai turi įtakos kainai. Kainas nustato ne Lietuvos bendrovės ar gamybos įmonės. Vis dėlto tai yra pasaulinės rinkos kainos“, – aiškina Grūdų perdirbėjų asociacijos direktorė Dalia Ruščiauskienė.

Pasak grūdų augintojų asociacijos, šiemet javų derlius bus apie 15 proc. mažesnis nei vidutinis, bet didesnis nei pernai.

„Šiemet labiausiai nukentėjo vasarinės kultūros, o žieminės buvo gerokai atsparesnės. Reikia žiūrėti į veisles. Tie, kurie pasirinko sausrai atsparesnes veisles, išlošė. Šiemet pasiteisino laiko patikrintos ir žinomos veislės“, – sako Grūdų augintojų asociacijos vadovas Ignas Jankauskas.

Perdirbėjai skaičiuoja, kad tik maždaug dešimtadalį grūdų iš ūkininkų superka pagal išankstines sutartis, pernai - daugiau kaip trečdalį.

Pasak grūdų augintojų asociacijos, dėl pernai neįvykdytų sutarčių, nemažai supirkėjų bylinėjasi su ūkininkais teismuose.

 

Salomėja Pranaitienė, Jūratė Anilionytė, Rūta Lankininkaitė

Rekomenduojami video