Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nemaloniai kvepiantys pakelės aikštelių reikalai

Praėjusių metų rugsėjo mėnesį per LNK televiziją buvo parodytas reportažas apie apverktiną pakelės tualetų būklę „Via Baltica“ kelio ruože nuo Panevėžio iki Pasvalio. Tuomet LNK žurnalistės Violetos Launikaitienės kalbintas mūsų rajono Savivaldybės administracijos direktorius Povilas Balčiūnas sakė, kad pakelės būdelės priklauso Kelių direkcijai ir savivaldybė neįpareigota prižiūrėti svetimo turto.

Gamtinius reikalus atlieka gamtoje

Nepraėjo nei metai ir trikampio formos tualetų mašinų sustojimo aikštelėse prie „Via Balticos“ išvis nebeliko. Prieš kurį laiką į redakciją skambinę Puškonių kaimo gyventojai skundėsi, kad jiems koktu matyti, kaip mašinų sustojimo aikštelės prieigose vilkikų ir lengvųjų automobilių vairuotojai šlapindamiesi demonstruoja savo lytinius organus. Didesnių gamtinių reikalų atlikti pakeleiviai lenda į krūmus, tad nuo tokio improvizuoto tualeto plačiai sklinda smarvė.

Antradienį aplankėme visas pakelės aikšteles nuo Pasvalio ir Panevėžio rajonų ribos iki pat Lietuvos ir Latvijos valstybių sienos. Pirmasis mūsų sustojimas – prie abiejų savivaldybių ribos dar sovietiniais laikais įrengta laikino mašinų sustojimo vieta. Joje – nedidelė medinė šiukšlių dėžė, pavėsinė, kurioje nėra nei stalo, nei suoliukų ir demonstracinis Panevėžio rajono stendas su pažymėtomis lankytinomis vietomis. Aiškiai matyti išmintas takelis, vedantis į šalia aikštelės boluojantį kukurūzų lauką, kur pakeleiviai ir atlieka gamtinius reikalus. Yra kategorija „kultūringų“ žmonių, kurie nė nesivargina kelių žingsnių į šalį paėjėti. Mums įsėdus į redakcijos „Škodą“, į aikštelę įlėkė „Seat“ markės mikroautobusas. Iš jo išlipo du vyriškiai – iš pirmo žvilgsnio maždaug keturiasdešimčiai. Vienas užsidegė cigaretę, o kitas, prasisagstęs kelnių klyną, nesigėdindamas pradėjo šlapintis prie pat mašinos rato.

Už kelių šimtų metrų, dešinėje pusėje kita aikštelė ir mūrinis namas su užrašu „Šašlykinė“. Deja, čia šašlykais jau nebekvepia, o ant sienos kabo skelbimas, kad pastatas parduodamas. 

Kiek pavažiavus toliau Pasvalio link – „Emsi“ degalinė. Joje tualetu nemokamai gali naudotis tik degalinės klientai – perkantieji kuro ar kokių nors prekių. Kitiems – 50 centų mokestis. „Jei jau labai reikia, galiu įleisti nemokamai“, – geraširdiškai šyptelėjo degalinės darbuotoja.

Talkonių kaimo teritorijoje esančioje aikštelėje buvusio trikampio formos betoninio tualeto, kuris buvo parodytas per minėtą LNK reportažą, nė žymės. Užtat – stovi du stendai. Vienas iš jų informatyvus ir meniškas primena, kad jūs esate „Baltijos kelio“ vietoje, o kitas – lietuvių, anglų ir rusų kalbomis įspėja apie afrikinį kiaulių marą. Tad sustojusieji prašomi nepalikti aikštelėje maisto atliekų ir jas būtinai išmesti į uždaromus šiukšlių konteinerius. Pastarasis raginimas skamba keistokai, nes nė vienoje aikštelėje nematėme tokio konteinerio. Vietoj jų – nedidelės betoninės atviros šiukšliadėžės. Šioje aikštelėje trumpam buvo stabtelėjęs tarnybiniu „VW Cady“ važiavęs vienos įmonės vadybininkas. „Važinėju dvylika metų ir dažnai sustoju šioje aikštelėje. Labai nustebau pamatęs, kad nebėra tualeto. Iki Pasvalio dar tolokai, be to, reikės sukti iš pagrindinio kelio į degalinę“, – stebėjosi vyriškis. 

Puškonių gyventojai teisūs – iš visų pakelės aikštelių, pats slogiausiais vaizdas būtent čia. Nors senokai supleškėjo šalia kelio stūksojęs kaimo simbolis – medinis vėjinis malūnas, tačiau aikštelė retai kada būna tuščia. Ji aptverta tinkline tvora. Tačiau nuo smarkiai prispyrusių gamtinių reikalų neapsaugo ir ši dirbtinė kliūtis. Dalis tvoros išversta ir takelis veda į medžių ir krūmų paunksmę. O ten – smirdinti „užminuota“ teritorija ir besiplaikstantys š… tualetinio popieriaus gabalai. Taigi, tokio „tualeto“ vaizdas – kone per šviesmetį nutolęs nuo Europos Sąjungos standartų. 

Paskutinė aikštelė artėjant link pasienio – kairėje pusėje prie Šakarnių miško. Joje stūkso panaši pavėsinė, kokia yra prie Pasvalio ir Panevėžio rajonų ribos. Taip pat be suoliukų ir stalo. Tačiau aikštelę puošia iš pasienio perkeltas restauruotas biržiečio menininko Algirdo Butkevičiaus sukurtas rūpintojėlis ir kryžius. Šie ženklai mena, kad nuo šios vietos iki sienos su broliška Latvija, 1989 m. rugpjūčio 23 d. rankomis susikibę stovėjo biržiečiai. Deja, kitokių „puošmenų“ pilna netoliese, tarp medžių.

Prioritetiniame plane numatyti du tualetai 

Grįžę iš kelionės po pakelės aikšteles iš karto raštu kreipėmės į valstybės įmonės „ Lietuvos automobilių kelių direkcija“ tarptautinių ryšių ir komunikacijos skyrių. Jau kitą dieną sulaukėme atsakymo. Pirmiausia minėto skyriaus vadybininkas Saulius Jansonas paaiškino, kad iš automobilių sustojimo aikštelių pašalinti tik visapusiškai nusidėvėję tualetai. Toliau vadybininkas rašo, kad Kelių direkcija yra paskelbusi viešųjų tualetų įrengimo poilsio ir automobilių stovėjimo aikštelėse, esančiose valstybinės reikšmės keliuose, prioritetinę eilę, pagal kurią bus įrengiami tualetai, prireikus – atnaujinamos poilsio ir stovėjimo aikštelės. Eilė sudaryta pagal atitinkamą metodiką. Pagrindiniai kriterijai – aikštelės vieta prie kelio, kelio vidutinis metinis paros eismo intensyvumas, kelio ruožo tarp artimiausių tualetų (kitose aikštelėse, degalinėse) ilgis, aikštelės plotas.

„Pagal minėtą eilę, prioritetine tvarka bus tvarkomos aikštelės magistraliniame kelyje Vilnius–Kaunas–Klaipėda (A1) kelyje, kurio intensyvumas yra didžiausias, toliau – „Via Baltica“. Darbus, kurių metu aikštelėse planuojama įrengti šiuolaikinius sanitarinius mazgus su valymo įrenginiais ir vandeniu, planuojama pradėti įgyvendinti kitąmet“, – toliau rašo vadybininkas S. Jansonas.

Žvilgtelėjome į atsiųstą viešųjų tualetų įrengimo prioritetinės eilės sąrašą, kuris šiemet gegužės 27 d. buvo patvirtintas Kelių direkcijos vadovo įsakymu. Jame yra pažymėtos dvi aikštelės – kelio Panevėžys–Pasvalys–Ryga 19,33 ir 63-jame kilometruose. Kitaip tariant – šiuolaikiški, europinius standartus atitinkantys tualetai numatyti minėtose aikštelėse prie Pasvalio ir Panevėžio rajonų ribos ir likus trims kilometrams iki sienos, prie Šakarnių miško, kur rymo rūpintojėlis. 

Šis sąrašas, be abejo, nuvils puškoniečius, nes šalia kaimo esančioje aikštelėje tualeto neplanuojama įrengti. „Kitos aikštelės išliks, tačiau jose nebus tualetų. Jas turi prižiūrėti kelių priežiūrą vykdančios įmonės pagal sutartį su Kelių direkcija. Šiuo metu – AB „Kelių priežiūra“. Aikšteles ir tualetus, kurie nėra Kelių direkcijos nuosavybė, turi prižiūrėti jų savininkai“, – vakar paaiškino Kelių direkcijos tarptautinių ryšių ir komunikacijos skyriaus vadovė Aušra Ramoškaitė.

Sigitas KANIŠAUSKAS

Rekomenduojami video