Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Modernizuojamas Panevėžio medelynas

Šiandien Valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninio padalinio medelyne įkasta simbolinė kapsulė, žyminti medelyno modernizavimo projekto pradžią. Panevėžio regioninio padalinio medelyno plėtrai pernai skirta 6,8 mln. eurų. Ši investicija leis padidinti kasmet savoms reikmėms ir pardavimui išauginamų medelių kiekį nuo 7 mln. iki 17 mln. vnt.

„Ši medelyno plėtra bus itin svarbi spartinant Lietuvos apsodinimą miškais ir didinant miškingumą. Lietuvai artimiausią dešimtmetį prireiks šimtų milijonų naujų sodmenų tiek įveisimui, tiek miškų atkūrimui. 

Per vieno medžio gyvavimą prie jo dirba net ketverios kartos miškininkų. Kokybiškų ir sveikų sodmenų užauginimas yra vienas svarbiausių ir jautriausių etapų miškininkų darbe. Šiame medelyne kuriama mūsų ateities miškų ir girių gyvenimo pradžia, o Urėdijai ši investicija yra Lietuvos, kaip sodmenų eksportuotojos į regiono šalis, įsitvirtinimas“, – sakė Aplinkos ministras Simonas Gentvilas.  

Pasak VĮ Valstybinių miškų urėdijos direktoriaus Valdo Kaubrės, medelynas – pradžia, kur iš grunto stiebiasi medžio daigelis, čia puoselėjamas ir auginamas, o sutvirtėjęs iškeliauja į mišką.

„Džiaugiamės, kad modernizavus medelyną, šioje vietoje stovės nauji šiltnamiai, bus įrengtos papildomos sodinukų auginimo aikštelės, išplėstos ir modernizuotos šaldymo bei rūšiavimo patalpos. Panevėžio regioninio padalinio medelyno modernizavimas taip pat atvers galimybes išauginti miško sodmenis naudojant šiuolaikines, išteklius tausojančias technologijas.

Perspektyvių ir konteinerizuotų medelynų našumas yra ženkliai didesnis už įprastų medelynų, leidžiantis bent dvigubai sutrumpinti miško sodmenų augimo laiką, užtikrina didesnę sodinukų kokybę, padidina jų prigijimo procentą miške. Tai leis ne tik efektyviau atkurti Lietuvos miškus, bet ir atvers galimybes didinti eksporto apimtis. Didinant miškams skiriamus plotus Lietuvoje, galėsime užtikrinti ir didesnius miško sodmenų kiekius jiems atkurti ar įveisti“, - sako Valstybinių miškų urėdijos vadovas Valdas Kaubrė.

Ąžuolo gilių terminio apdorojimo įranga – vienintelė Lietuvoje

Panevėžio medelyne papildomai bus pastatyti 3 nauji skandinaviški šiltnamiai (bendras jų plotas 0,8 ha), įrengtos papildomos sodinukų auginimo aikštelės, viena iš jų – su apšvietimo reguliavimo sistema, išplėstos ir modernizuotos šaldymo patalpos – visuose šaldytuvuose bus laikoma apie 7-8 mln. sodmenų, įsigyta nauja sodmenų iškasimo mašina, įdiegta automatinė sodmenų rūšiavimo ir automatinė sodmenų vaškavimo linijos.

Taip pat bus sumontuota ir pastatyta ąžuolo gilių terminio apdorojimo įranga, kai terminio apdorojimo katiluose atrinktos gilės kelias valandas laikomos 41 laipsnio temperatūroje, dėl ko žūva grybelinės ligos, o ąžuolo daigumui tai įtakos neturi. Vėliau specialiomis medžiagomis apdorotos ir išdžiovintos gilės saugomos specialiose talpyklose šaldytuvuose. Tai leis užtikrinti, kad urėdija nepritrūks ąžuolo gilių, kadangi medis giles brandina  tik kas dvejus-ketverius metus. Tai bus vienintelė tokia įranga Lietuvoje.

Dabar medelyne įrengti du modernūs šiltnamiai su mikroklimato palaikymo, papildomo apšvietimo ir CO2 kontrole. Čia taip pat veikia du šaldytuvai, kuriuose žiemą galima laikyti net 1,5 mln. miško sodmenų – jie padeda pratęsti želdinimo sezoną, esant poreikiui, net iki birželio mėnesio. Taip pat medelyne įrengtos trys sodmenų auginimo aikštelės. Be to, taikoma naujausia bei vienintelė Lietuvoje vaškavimo technologija, leidžianti apsaugoti sodinukus nuo kenkėjų. Taip apsaugoti sodmenys leidžia įmonei mažinti pesticidų naudojimą, kadangi sudėtyje nėra cheminių preparatų.

Anot Panevėžio regioninio padalinio medelyno vadovo Egidijaus Kaluinos, sėjimo procesai medelyne didžiąja dalimi yra automatizuoti: naudojantis technologijomis, paruošiamos durpės, sėjamos sėklos, mulčiuojama, drėkinama. Sudarius palankias sąlygas augalui augti – palaikant atitinkamą šilumą, drėgmę, apšvietimą – medelyne sudygsta net apie 95 proc. medelių, kai atvirame grunte – apie 55 procentus. 

Medelynuose auginama apie 150 mln. sodmenų

Dabar 23 Valstybinių miškų urėdijos valdomuose medelynuose kasmet išsėjama apie 1,5 tonos sėklų, iš kurių išauginama maždaug 50 milijonų sodmenų, tinkamų sodinti į mišką. Viso medelynuose kasmet auginama apie 150 milijonų sodmenų. 30–35 mln. vnt. sodmenų kasmet pasodinama Lietuvos miškuose, apie 10 mln. vnt. aprūpinama vietinė rinka – parduodama privatiems miškų savininkams. Likę 5-8 mln. eksportuojami į užsienį.

Naudojant išteklius tausojančias technologijas, efektyviau valdant procesus, centralizavus jų valdymą ir optimizavus medelynų veiklą – tą patį sodmenų skaičių VMU išaugina daug mažesniais kaštais. Tuo pačiu visus metus galima išlaikyti kvalifikuotus sodmenų auginimo specialistus – išauginant tris sodmenų rotacijas vietoje vienos, sodmenų auginimo procesas tampa nenutrūkstantis.

Modernizavus esamus medelynus bus galima didinti eksporto apimtis. Net ir dabar, dar tik modernizuojant medelynus ir diegiant sodmenų išauginimo technologijas, VMU yra konkurencinga kaina ir gebėjimu išauginti kokybiškus ir skandinavų ypatingai vertinamus sodmenis.

Valstybinių miškų urėdija turi jau du modernizuotus medelynus. Įgyvendinus projektą tokių medelynų bus net 4. Šiuo metu Lietuvoje jau veikiančiuose dviejuose moderniuose Valstybinių miškų urėdijos medelynuose sumontuota automatizuota konteinerių įranga, kai sėklos sėjamos ne į atvirą gruntą, o į specialius tam pritaikytus konteinerius.

Šis technologinis sprendimas leidžia išauginti 3 sodmenų rotacijas per vieną sezoną, sėklų išeigą sumažina iki 6 kartų, taip pat sodmenys konteinerizuota šaknų sistema pasižymi geresniu medelių prigijimu. Mažesniuose medelynuose taip pat palaipsniui atnaujinama esama technika.

Planuojama, kad Valstybinių miškų urėdijos medelynų modernizavimo projektas bus baigtas 2025 metais ir iš vieno hektaro ploto bus išauginama daugiau nei du kartus daugiau medelių. Skaičiuojama, kad vietoje 50 mln. medelių medelynuose per metus galima bus užauginti net 90 mln.  

Valstybinių miškų urėdija per metus paruošia 3,6 mln. kubinių metrų medienos, kasmet atkuria 8500 hektarų valstybinių miškų ir įveisia apie 500 hektarų naujų, kasmet išaugina apie 50 mln. vienetų sodmenų, iš kurių 30 mln. vienetų pasodina Lietuvos miškuose. Įmonėje dirba virš 3 tūkst. darbuotojų. Įmonės generuojama grąža valstybei siekia apie 40 mln. Eur per metus.

Rekomenduojami video