Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Laukuose su ugnimi nejuokaujama

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, kiekvienais metais ugnis sunaikina arba sugadina vidutiniškai apie 60 žemės ūkio mašinų. Per penkerius metus šalyje per javapjūtę sudegė 104 kombainai, kasmet – vidutiniškai po 20. Nuostoliais paženklinta ir šiųmetė ankstyvesnė nei įprastai javapjūtė. Vien tik liepos mėnesį pleškėjo 17 javų kombainų. Kauno rajono Vandžiogalos seniūnijos Skrebiniškių kaime liepos 25 d. ūkininkas dėl užsiliepsnojusio kombaino ūkininkas patyrė ypač didelius nuostolius, nes buvo prarastas rekordiškai didelis pasėlių plotas su visu derliumi – beveik 200 ha javų.

Didiesiems karščiams atlėgus ir prasidėjus lietums, rugpjūčio pirmosios dienos buvo ramios. Tačiau rugpjūčio 7-ąją ugniagesių mašinos su įjungtomis sirenomis ir vėl lėkė į ūkininkų laukus. Užregistruoti net trys įvykiai. Kelmės rajono Pakražančio seniūnijos Stulgių kaime atvira liepsna degė traktorius „Belarus 1025-2“, gaisro metu išdegė traktoriaus visos degios detalės, išdegė apie arą ražienų. Plungės rajono Žemaičių Kalvarijos seniūnijos Užbradumės kaime degė 1979 m. gamybos kombaino „Deutz-Fehr“ variklio skyrius (ūkininkas iki ugniagesių atvykimo spėjo ugnį numalšinti). O Panevėžio rajono Krekenavos seniūnijos Butrimonių kaime užsiliepsnojo šieno ritinių suktuvas, ugnis suniokojo visas degiąsias mašinos dalis.

Ugniagesiai primena ūkininkams, kad išvykstant į laukus dera įsitikinti, kad technika tvarkinga, o po ranka turėti pirmines gaisro gesinimo priemones: gesintuvus, nedegius audeklus, kastuvus. Tai būtina, nes ugnis transporto priemonę sunaikina maždaug per 10 min.

Ką apie tai mano žemės ūkio technikos tiekėjai? UAB „Dotnuva Baltic“ rinkodaros vadovė Daiva KIZERSKIENĖ apie žemės ūkio technikos užsiliepsnojimo atvejus laukuose ir tokių įvykių priežastis sako:

Prielaidų ir nuogąstavimų gali būti įvairių, bet tikrąsias gaisro priežastis nustato ekspertai. Nereikėtų daryti skubotų išvadų. Šiais metais vyravo labai sausi orai, tai, žinoma, galėjo prisidėti prie gaisrų statistikos. Dauguma mūsų klientų draudžia savo techniką, tačiau visada rekomenduojame atkreipti dėmesį į KASKO draudimo sutarties sąlygas.

Skaitydami pranešimus ūkininkai svarsto, kokių gamintojų tai mašinos. Daro prielaidą, kad tokia technika „prifarširuota elektronikos“, nors pripažįsta, kad dega ir senosios „Nivos“. Ką į panašius komentarus pasakytų specialistai? 

Nei technikos komplektacija, nei konstrukcija neturi įtakos gaisro sukėlimui.

Ar turi reikšmės gamintojas – tiksliau, ar visais atvejais būna kaltas pats ūkininkas, nes neatlieka kombaino kasdienės techninės priežiūros darbų, ar vis dėlto pasitaiko ir technikos problemų?

Gaisro atvejais gamintojas reikšmės neturi. Jei peržiūrėtumėte statistikos duomenis, dega įvairių prekės ženklų technika.

Ar užsidegimo pavojaus nėra dirbant su nauja technika?

Jei nauja technika tinkamai prižiūrima ir eksploatuojama, užsidegimo pavojus minimalus.

Jūsų serviso meistrams turbūt taip pat yra tekę remontuoti techniką po tokių įvykių?

Yra pasitaikę pavienių atvejų, kai teko remontuoti apdegusią techniką. Buvo keičiamos gaisro metu pažeistos dalys.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ekspertų aiškinimu, žemės ūkio technika dažniausiai dega dėl  kuro sistemos ir elektros instaliacijos gedimų. Gaisrus taip pat sukelia ir ant įvairių įkaitusių mechanizmų paviršiaus susikaupusios degios dulkės, ištekėję tepalai ar užkritę šiaudai. Todėl kasdien, prieš skubant į laukus, patariama patikrinti technikos būklę, apžiūrėti ar nėra kuro, tepalų nutekėjimų, nuvalyti susikaupusias dulkes ir šiaudus nuo kaistančių ir besisukančių mechanizmų paviršių.

Ar galite papildyti šias rekomendacijas, kaip apsaugoti kombainą, kokių priemonių imtis būtina?

Žinoma, ypatingai svarbi yra technikos priežiūra. Yra du esminiai momentai gaisrų prevencijai: išsami technikos patikra prieš sezoną ir patikrinimas sezono metu kiekvieną rytą prieš pradedant darbus. Mūsų įmonė klientams atlieka priešsezonines javų kombainų patikras, kai yra įvertinama technikos būklė, atliekami reikalingi remonto darbai, pakeičiamos dalys.

Norint išvengti gaisro, sezono metu rekomenduojame kiekvieną dieną kompresoriumi nuo technikos oro srove nupūsti susikaupusias dulkių apnašas ir šiukšles, kad jų nebūtų ant įkaitusių technikos elementų.

Rekomenduojami video