Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Laukuose liko šalčio nebijančios daržovės

Ruduo – didžiausias darbymetis daržininkams. Iki šalnų jie suskubo nuimti didžiąją dalį derliaus, laukuose palikdami baltagūžius ir raudongūžius kopūstus, bulves, morkas, porus bei kitas daržoves.

Kokybiškos daržovės

Panevėžio rajone, Upytės kaime, gyvenančios daržininkės Mildos Mikelionienės ūkyje nuiminėjami kininiai, pekininiai ir lapiniai ir kt. kopūstai, užimantys 15 hektarų. „Daržovės užaugo labai gražios. Šiais metais jų derlius yra geresnis nei praėjusiais metais, bet prastesnis nei užpernai“, – lygino ūkininkė, kurios produkcija auginama pagal nacionalinės žemės ūkio ir maisto kokybės (NKP) sistemą.

M.Mikelionienė daržoves tiekia didiesiems prekybos tinklams . Jie pakuojami po10 kilogramų ir ženklinami ženklu „Kokybė“. Moteris neįvardijo, kokia kaina parduoda daržoves, o tik pabrėžė, kad ją reguliuoja rinka. Augant infliacijai, kaina didėja.

Kaip ilgai dar ūkininkė vartotojus lepins ūkyje išaugintomis daržovėmis? Pasak M.Mikelionienės, paskutinis pekininių kopūstų derlius bus imamas lapkričio pabaigoje ir sandėliuojamas. Šia produkcija vartotojai mėgausis iki Kalėdų. O štai kininiai kopūstai vartojami tik švieži. Todėl, kaip ilgai jie bus tiekiami vartotojams, priklausys nuo orų. Specialistai tvirtina, kad šie kopūstai yra atsparūs šalčiui, ištveria net ir 10 laipsnių šalčio temperatūrą.

Menkesnis derlius

Šiais metais mažesnio kopūstinių daržovių derliaus sulaukė Kretingos rajono ūkininkas Kazys Laukineitis. Pasak pašnekovo, šią vasarą vyravusios ligos sunaikino kai kurias lepesnes kopūstines daržoves, o likusių – baltagūžių kopūstų, brokolių ir žiedinių kopūstų – derlius yra 30–40 proc. mažesnis nei praėjusiais metais.

K.Laukineitis kopūstinėms daržovėms buvo skyręs 60 arų. Dauguma derliaus jau nuimta, laukuose likusi tik menka dalis brokolių ir žiedinių kopūstų. Baltagūžiai kopūstai bus nuimami vėliau. Ūkininkas tikisi, kad baltagūžius kopūstus jam pavyks parduoti po 0,5–0,6 euro už kilogramą. Brokolių ir žiedinių kopūstų kaina šiuo metu siekia apie 1,5 euro už kilogramą.

K.Laukineitis tvirtino, kad augintojams visada norisi produkciją parduoti brangiau, o pirkėjams – įsigyti pigiau, todėl dėl kainos jie visada derasi. „Klientų skaičius pastaraisiais metais smarkiai sumažėjo, jų perkamoji galia – taip pat. Jei šiais metais būtume sulaukę tokio pat daržovių kiekio, kaip ankstesniais, vargiai jas parduotume“, – pastebėjimus išsakė ūkininkas, savo produkciją realizuojantis Klaipėdos ūkininkų turgelyje, o dalį parduodantis iš namų.

Vyravo šalnos

Iki šalnų didžioji dalis derliaus jau buvo nuimta ekologiniame Stragių ūkyje, esančiame Ukmergės rajone. Šio ūkio įkūrėja Laima Stragienė sakė, kad ūkyje buvo suskubta nuimti patisonus, aguročius, cukinijas, moliūgus.

Laima Stragienė

„Mūsų krašte vyravusi šalna pakenkė jaunoms, nesubrendusioms daržovėms, kurios dar galėjo nokti. Juk kuo ilgiau daržovės natūraliai bręsta lauke, tuo jos būna skanesnės“, – tvirtino moteris.

Pašnekovė teigė, kad rudenį nuo ankstyvųjų šalnų jie labiausiai saugo moliūgus, nes jie yra labai jautrūs šalnoms. Jau prieš šalną jie visi surenkami ir sukraunami į krūveles, uždengiami šiltomis antklodėmis.

Laukuose dar likę baltagūžiai ir raudongūžiai kopūstai, Briuselio kopūstėliai, ropės, morkytės ir petražolės. Šios prieskoninės žolelės nebijo šalčio. „Vienais metais petražoles laukuose palikome per žiemą. Kai orai atšildavo, jas nuskindavome. Tą sezoną pavyko nuimti per 30 kilogramų petražolių“, – prisiminė moteris.

Ekologinio ūkio šeimininkai produkciją parduoda dviejuose turgeliuose Vilniuje. Išaugus klientų poreikiui, artimiausiu metu ūkininkė žada savo gėrybėmis prekiauti ir Ukmergėje. L.Stragienė teigė, kad realizuodami produkciją jie visada stengiasi ją parduoti už sąžiningą kainą.

Daugybė panaudojimo būdų

Nedidelio ūkio šeimininkė Salvina Kievinienė, auginanti moliūgus Panevėžio rajone, tvirtino, kad iki šalnų spėjo nuimti beveik visą jų derlių. Laukuose ji paliko tik tuos moliūgus, kurie buvo apsaugoti žole. Moteris nemažą dalį moliūgų naudoja savo reikmėms. Ypač mėgsta aliejinius, iš kurių spaudžia aliejų, kepa duoną. Pasak pašnekovės, moliūgo, tituluojamo daržovių karaliumi, panaudojimo būdų yra begalė – nuo sriubų, troškinių iki dekoracijų. Likusias daržoves ji išdalija draugams ir pažįstamiems, šiek tiek jų parduoda tiesiai iš sodybos bei Vilniuje, Kalvarijų turguje.

„Nors moliūgų pardavimo kaina nėra aukšta, už kilogramą prašoma 0,4 euro, tačiau prekyba juda vangiai. Pirkėjams siūlau įvairių moliūgų rūšių. Pastebiu, kad žmonės labiausiai mėgsta ir vertina kvapiuosius muskatinius, sviestinius, įvairiaspalvius dekoratyvinius“, – sakė S.Kievinienė.

Didžiųjų moliūgų derlių skaičiuoja ir Vilma Verbickienė, gyvenanti Kauno rajone. Moteris tvirtino, kad šios pietų kraštų daržovės užderėjo puikiai, kai kurie jų vaisiai sveria daugiau nei 10 kilogramų. Kauno ūkininkų turgelyje savo daržo gėrybes parduodanti moteris tvirtino, kad daržoves stengiasi kuo greičiau realizuoti, nes neturi sąlygų tinkamai juos sandėliuoti. Pirkėjai perka pjaustytus moliūgus, už kilogramą moka 0,4–0,5 euro.

Neskuba nuimti derliaus

Jauno Elektrėnų rajono ūkininko Mariaus Rulevičiaus ūkyje – pats darbymetis. „Niekur neskubame, dar kasame bulves, greitu laiku imsimės doroti morkas. Iki šalnų suskubome nuimti moliūgus, kuriuos jau spėjome realizuoti kaimyniniams gyvulininkystės ūkiams už sutartą ir abiem pusėms prieinamą kainą“, – sakė vyras, grįžęs iš emigracijos ir plėtojantis smidrų ūkį. M.Rutavičius planuoja visą likusį derlių nuimti iki didesnių šalčių.

Radviliškio rajono ūkininkas Linas Savickas, auginantis morkas ir kopūstus, tvirtino, kad šių metų derlius yra prastas ir pašmaikštavo, kad 1 hektarą morkų ir daugiau nei 4 hektarus kopūstų nuimti neskubantis, nes laukiantis, kol daržovės paaugs. „Pirmiausia nuimsime morkas, o vėliau, atsižvelgdami į orus, – kopūstus. Vėlyvieji kopūstai nebijo šalnų, auga dar visą spalį“, – teigė L.Savickas.

Kokiomis kainomis pavyks parduoti išaugintas gėrybes, vyras neprognozavo, nes nežino, kokia bus jų kokybė. Jei daržovės bus kokybiškos, kaina bus palankesnė augintojui, jei ne – keliaus už žemiausią kainą į perdirbimą.

Specialistai pataria

  • Pirmųjų rudens šalnų kopūstai nebijo, vėlyvųjų veislių kopūstai pakenčia ir 6 laipsnius šalčio.
  • Porai taip pat nebijo šalčių.
  • Iš prieskoninių žolelių šalnoms yra atspariausios petražolės.

Rekomenduojami video