Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kėdainių savivaldybės administracijoje darbuotojų skaičius nekito beveik kone dešimtmetį

Nors Kėdainiuose per pastarąjį 10-metį valdžios keitėsi, tačiau darbuotojų skaičiaus rajono savivaldybės administracijoje neišdrįsta nei ženkliau didinti, nei mažinti po to, kai diržų veržimosi metais – 2010-aisiais, mero pareigas einant Nijolei Naujokienei, jis buvo stipriai apkarpytas.

Anuomet N. Naujokienės komanda iš savivaldybės atleido 16 darbuotojų. Vietoje 149,5 etato paliko 133,5.

Tuometinis savivaldybės administracijos struktūros pertvarkymas pasirodė esąs toks optimalus, kad ne tik per 10 metų jo keisti beveik nereikėjo, bet net ir praėjus tokiam nemažam laiko tarpui šis sprendimas įvertintas ir respublikiniu lygmeniu – Lietuvos laisvosios rinkos institutui (LLRI) palyginus praėjusių metų duomenis apie savivaldybių administracijose esančius etatus paaiškėjo, kad Kėdainių savivaldybės administra­cija yra viena iš geriausiai sutvarkytų šalyje.

Mažėjant gyventojų skaičiui, turi mažėti ir dirbančiųjų savivaldybėse

Tyrimą atlikę LLRI ekspertai įsitikinę, kad Lietuvoje sparčiai mažėjant gyventojų skaičiui, turėtų mažėti ir mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomų savivaldybių darbuotojų skaičius.

„Kintant gyventojų skaičiui užimtų savivaldybių administracijos pareigybių skaičius turėtų prie jo prisitaikyti.

Jei savivaldybėje gyventojų skaičius traukiasi, o darbuotojų lieka tiek pat, statistinis gyventojas išlaiko vis didesnį darbuotojų skaičių.

Administracijoms prisitaikant prie kintančios populiacijos, būtų efektyviau naudojami riboti valstybės resursai ir mokesčių mokėtojų lėšos“, – teigia tyrimą atlikę LLRI ekspertai.

Iš 60 šalies savivaldybių praėjusiais metais net 48 mažino savo darbuotojų skaičių, o 12-ka – didino. Atotrūkis tarp panašaus dydžio ir tipo rajonų savivaldybių darbuotojų skaičiaus yra nemažas ir skiriasi iki 1,9 karto.

„Pavyzdžiui, Visagino savivaldybės administracija yra apie 90 proc. didesnė nei kita panašaus gyventojų skaičiumi dydžio ir tipo Druskininkų savivaldybė. Telšių rajono ir Pasvalio rajono savivaldybės yra apie 70 proc. didesnės nei kitos panašų gyventojų skaičių turinčios savivaldybės.

Jei panašaus dydžio ir tipo savivaldybių administracijos būtų buvusios panašaus dydžio, tai vien per 2018 metus buvo galima sutaupyti bent 12 mln. 286 tūkst. eurų mokesčių mokėtojų pinigų“, – taip gautus tyrimo rezultatus pristato ekspertai.

Nijolė Naujokienė: „Tikiuosi, kad dar ilgai galėsime būti lyderiais tarp mažųjų rajonų savivaldybių.“ Asmeninio archyvo nuotr.

Nijolė Naujokienė: „Tikiuosi, kad dar ilgai galėsime būti lyderiais tarp mažųjų rajonų savivaldybių.“ Asmeninio archyvo nuotr.

Kėdainiai gerokai lenkia artimiausius kaimynusKėdainių rajono savivaldybė prie besikeičiančio gyventojų skaičiaus prisitaikė kur kas greičiau nei kaimyninės savivaldybės.

Šiame rajone gyventojų skaičius per 8-erius metus sumažėjo net 16,78 proc. arba kitaip sakant rajonas neteko beveik 10 tūkst. gyventojų, o savivaldybei per tą laiką, po stipraus etatų sumažinimo 2010-aisiais, daugiau etatų mažinti nebereikėjo – etatų skaičius jau buvo pritaikytas gyventojų mažėjimo skaičiui.

Tuo tarpu kaimyniniai rajonai net ir kone per 10-metį nespėjo susizgribti, o kai kurie net ir mažėjant gyventojų skaičiui savivaldybės darbuotojų etatus gerokai padidino.

Pavyzdžiui, kaimyninio Jonavos rajono savivaldybės administracija yra maždaug 40 proc. didesnė nei Kėdainių, nors ten ir mažiau gyventojų.

Tyrime nurodoma, kad praėjusių metų pradžioje Jonavos rajone gyveno 42 tūkst. 52 gyventojai, o savivaldybės administracijoje buvo 212 pareigybių, o Kėdainių rajone, praėjusių metų pradžioje turėjusiame 46 tūkst. 626 gyventojus, savivaldybės administracijoje buvo 151 pareigybė, nors savivaldybės atstovams patikslinus duomenis paaiškėjo, kad Kėdainių rajono savivaldybėje didžiausias leistinas pareigybių skaičius tais metais buvo dar mažesnis, nei nurodo tyrėjai – 134,5.

Tiesa, šių metų pradžioje prieš pasitraukdami iš Kėdainių valdžios liberalai šį skaičių spėjo padidinti iki 139,5 pareigybių. Tačiau tai, matyt, turėtų būti atleistina, nes etatų skaičių padidino iš Kėdainių miesto seniūnijos perimti 5 budėtojų prie miesto stebėjimo kamerų etatai.

Pagal mažiausią darbuotojų skaičių – 1 vietoje

Iš 54 mažųjų savivaldybių Kėdainiai yra 1-oje vietoje pagal savivaldybės darbuotojų skaičių 1000 gyventojų. Tai reiškia, kad vienas mūsų savivaldybės darbuotojas aptarnauja gerokai daugiau gyventojų nei tie specialistai, kurie dirba kitų mažųjų rajonų savivaldybėse.

Tyrėjai skaičiuoja, kad vienam Kėdainių rajono savivaldybės darbuotojui tenka aptarnauti 310 gyventojų, kai tuo tarpu Jonavos – 198, Birštono – 78, Pagėgių – 60, o Neringos – tik 58 gyventojus.

Tačiau, žinoma, reikia nepamiršti ir to, kad mažesnėms savivaldybėms tenka santykinai daugiau darbuotojų, nes savivaldybės administracija atlieka įstatymais nustatytas bendrąsias funkcijas ir jas vykdo darbuotojai, kurių skaičius nėra proporcingai susijęs su gyventojų skaičiumi.

Aptarnaujamų gyventojų skaičiumi Kėdainius lenkia tik didžiųjų miestų savivaldybės.

Vienas Alytaus miesto savivaldybės darbuotojas aptarnauja 316 gyventojų, Klaipėdos miesto – 353, Panevėžio miesto – 379, Šiaulių miesto – 415, Kauno miesto – 470 ir Vilniaus miesto – 626.

Savivaldybės turės prisitaikyti

Kadangi Lietuvoje gyventojų mažėja kasmet, o ypač tų, kurie yra darbingo amžiaus, savivaldybės neišvengiamai turės mažinti darbuotojų skaičių tam, kad efektyviau naudotų ribotus valstybės ir mokesčių mokėtojų resursus.

Jei tokių žingsnių nebus imtasi, savivaldybių administracijų išlaikymas teks vis mažesniam kiekiui gyventojų, juolab kad dirbančių gyventojų dalis, kuri yra 55–64 metų amžiaus, per aštuonerius metus išaugo nuo 13 proc. iki 20,8 proc. O tai reiškia tai, kad netolimoje ateityje šie darbuotojai išeis į pensiją – sparčiai senstant visuomenei ženkliai mažės ir dirbančių žmonių skaičius.

„Savo laiku, kai išgyvenome tikrai didelę krizę, 2010-aisiais, nors ir kaip buvo skausminga bei negailestinga konkrečių žmonių atžvilgiu, stipriai nurėžėme savivaldybės administracijos etatus ir atlikome kai kuriuos struktūrinius pertvarkymus.

Laikas parodė, kad šis sprendimas buvo labai teisingas ir jis yra tvarus net ir šiandien, praėjus kone visam dešimtmečiui.

Dabar savivaldybės administracijoje yra tiek etatų, kiek reikia – nei per daug, nei per mažai. Jie visi yra tam, kad užtikrintų valstybės deleguotų funkcijų vykdymą rajone ir efektyviai aptarnautų gyventojus.

Tačiau laikas vietoje nestovi, jei demografinė situacija prastės, dabartiniams savivaldybės vadovams vėl teks ieškoti racionalesnių administravimo būdų, kad gyventojų lėšos būtų naudojamos ne tik atsakingai, bet administracijoje dirbantys specialistai būtų itin aukštų kompetencijų. Tikiuosi, kad dar ilgai galėsime būti lyderiais tarp mažųjų rajonų savivaldybių“, – sako buvusi merė, rajono tarybos narė Nijolė Naujokienė, kurios anuometinei komandai pavyko taip sutvarkyti savivaldybės administracijos etatų skaičių, kad jo net 8-erius metus beveik nereikėjo keisti nė vienai valdžiai.

 

Kristina KASPARAVIČĖ

Rekomenduojami video