Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Daržininkai baiminasi praėjusio pavasario scenarijaus

Užsitęsęs karantino laikotarpis sėja nežinią tarp daržininkų ir sodininkų.Labiausiai kenčia smulkūs ūkiai,tiekiantys produkciją vietos perdirbėjams, maitinimo įstaigoms. Visi be išimties baiminasi, kad nepasikartotų praėjusio pavasario scenarijus, kai nerealizuotas gėrybes teko užkasti.

Svarbu – realizacija

Nedidelio daržovių ūkio, esančio Panevėžio rajone, savininkas Paulius Čerkesas augina retesnes daržoves, kurias tiekia į prekybos tinklus. Anot pašnekovo,nors sutartys yra sudarytos, jose pardavimo kiekiai nėra užfiksuoti. O daržovių pardavimas vyksta vangiau nei ankstesniais metais. „Daržovių kainos nežada kilti. Tačiau svarbiausia jas realizuoti. Manau, kad tai pavyks, nes kiekiai yra nedideli“, – akcentavo P.Čerkesas.

Baimindamiesi plintančio koronaviruso, savo veiklą laikinai pristabdė Stragių ekologinio ūkio šeimininkai. „Svarbiausia – žmonių sveikata. Kai aplinkui tiek daug sergančiųjų, nusprendėme patausoti ir darbuotojų, ir savo sveikatą. Todėl iki sausio 11 dienos nedirbame“, – pasakojo Laima Stragienė. Ji tvirtino, jog šiais metais daržoves bus sunkiau realizuoti, todėl mąsto apie jų rauginimo galimybes. „Gal mažinsime auginamų daržovių plotus, gal keisime asortimentą. Viskas Dievo valioje“, – sakė moteris.

Bulves auginantis Ježi Gvozdovič sakė, kad pagrindinis ramstis, padedantis realizuoti produkciją,yra kooperatyvas. Realizacija vyksta vangiai, supirkimo kainos mažos. „Bulvių eksportas nejuda. Visa produkcija kol kas keliauja į didžiuosius prekybos tinklus“, –sakė Vilniaus rajono ūkininkas.

Problema – nežinomybė

Rokiškio rajone nėra didelių ir stambių daržininkų, tik smulkesni, auginantys kokybišką produkciją. Pasak Žemės ūkio rūmų savivaldos organizatorės Rokiškio rajone Linos Meilutės-Datkūnienės, didžiausia rajono ūkininkų problema – nežinomybė. Šiuo metu nėra aišku, kada pradės dirbti švietimo įstaigos, į jas kai kurie daržininkai pagal sutartis tiekdavo produkciją. Kyla klausimų, ar pradėjusios veikti jos ir vėl nebus uždaromos. Šis laikotarpis ūkininkams – galvosūkis, nes jie privalo sureguliuoti pardavimo kiekius. „Užsidarius darželiams ir mokykloms, ūkininkai didina reklamų skaičių laikraščiuose, socialiniuose tinkluose. Kiek reklamuojasi, tiek ir pirkėjų sulaukia. Pastaruoju metu visi pardavimo kiekiai nukreipiami privatiems pirkėjams. Lyginant šį laikotarpį su tuo, kai nebuvo karantino, pardavimai sumažėjo 20–30 procentų“, –akcetavo L.Meilutė-Datkūnienė. Pašnekovė įvardijo ir dar vieną problemą – žemas daržovių kainas prekybos tinkluose. Kai tik prekybos tinkluose skelbiamos akcijos daržovėms, pirkimai iš ūkių sumažėja. Šiuo metu labai sumenko burokėlių, morkų paklausa. Daržininkai bendradarbiauja su nuolatiniais vartotojais, kurie produkciją perka reguliariai. Užsakytos daržovės vežamos užsakovams į namus ir paliekamos prie durų arba užsakovai jas pasiima iš ūkio.

Laukia pagerėjimo ženklų

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Zofija Cironkienė sakė, kad daržininkai baiminasi pernykščio pavasario situacijos. Jie stebi rinką ir laukia pagerėjimo ženklų. Pasak pašnekovės, šiuo metu daržininkus gelbsti bulvių eksportas į Ukrainą, morkų – į Lenkiją, Italiją. Kol kas produkcijos pardavimo kaina eksportui žema, apie 10 ct/kg. „Kita vertus, laiko rinkai atsigauti dar yra. Padaugėjo užklausų iš Lenkijos morkų importuotojų. Tai leidžia daryti prielaidą, kad Lenkijoje, kaip ir kasmet šiuo laikotarpiu, geros kokybės morkos jau baigiasi, todėl prekyba morkomis turėtų suaktyvėti, o kainos padidėti. Lenkijos rinka didžiulė, o ūkių, galinčių eksportuoti plautas morkas, Lietuvoje tik keli“, – pabrėžė Z.Cironkienė.

Z. Cironkienė

Pastebėta, kad karantino metu pagrindinių daržovių, išskyrus kopūstų, paklausa prekybos tinklams yra išlikusi panaši. Juntamas didesnis rečiau auginamų daržovių – porų, salierų– poreikis. O šviežių kopūstų pardavimai šventiniu laikotarpiu buvo beveik sustoję. Vietoj šviežių burokėlių pirkėjai renkasi virtus vakuume, todėl šią savaitę viename prekybos tinkle švieži burokėliai buvo pardavinėjami po 7 ct/kg.

Vargiai susidoros su pandemija

Z.Cironkienė tikino, kad daržininkai darys viską, kad susitvarkytų su pandemijos iššūkiais, bet yra dalykų, kurie nuo jų nepriklauso. „Kaip ir per praėjusį karantiną, ūkiai, kurie produkciją tiekia prekybos tinklams ar turi pakankamus produkcijos kiekius eksportui, išlips iš duobės, tačiau produkciją tiekiantys vietos perdirbėjams, didmeninės prekybos įmonėms, maitinimo sektoriui, vargu ar be išorinės pagalbos susidoros su pandemijos iššūkiais, nes pardavimai iš esmės yra sustoję“, – teigė LDAA direktorė. Ji pridūrė,kad daržininkai imasi griežtų prevencijos priemonių, kurios didina ir taip pigiai parduodamos produkcijos savikainą. Dabartinė produkcijos pardavimo kaina nepadengia išauginimo kaštų. Šiuo metu visi ūkiai be išimties baiminasi, kad nesusirgtų darbuotojai.

Lietuvos ūkininkų sąjungos Joniškio skyriaus pirmininkė Lilija Šermukšnienė taip pat laikosi nuomonės, kad šiuo metu svarbiausia yra žmonių sveikata. „Kaip baigsis šis periodas, sunku prognozuoti. Visi esame nežinomybėje ir laukime. Sudėtingiausia – smulkiesiems. Manau, kad karantinas daugeliui pakoreguos planus. Galbūt žmonės rinksis auginti kažką naujo, kas turės paklausą“, – sakė L.Šermukšnienė.

Prekybos sezonas bus ilgesnis

Sodininkų produkcijos pardavimai taip pat gerokai sumenko. AB „Ažuožerių sodai“direktoriaus Jono Janišiaus teigimu, šiuo metu prekyba yra sumažėjusi 15 proc. „Tikimės, kad sausio pabaigoje, vasario viduryje prekyba suaktyvės. Juk žmonės perka vaisius prekybos centruose, turgeliuose“, – sakė J.Janišius.

UAB „Aukštikalnių sodai“ vadovas Arvydas Paškevičius tvirtino, kad lyginant šį periodą su ankstesniais metais, obuolių prekyba sumažėjo 20–30 proc. Manoma, kad karantino metu žmonės rečiau varsto parduotuvių duris, ypač smulkių parduotuvių. „Praeitais metais prekybą obuoliais baigėme balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje, buvo metų, kuomet prekiavome net iki birželio. Todėl planuojame, kad ir šiais metais prekybos sezonas bus ilgesnis. Svarbu, kad vaisiai gerai išsilaikytų“, – atviravo A.Paškevičius. Anot jo, kuo ilgiau derlius laikomas, tuo didesni jo kaštai. Pardavimo kainas diktuoja Lenkija, šiais metais jos yra dvigubai mažesnės nei pernai. Pasak pašnekovo, išvežiojimo paslauga per tarnybas jiems nepasiteisino, nes obuoliai, kad ir kaip gerai būdavo įpakuojami, prarasdavo savo prekinę išvaizdą.

Sukėlė grandininę reakciją

Dr. Arūnas Svitojus, Žemės ūkio rūmų pirmininkas

COVID-19 nesitraukia, viešojo maitinimo sektorius (valgyklos, mokyklos, restoranai) pristabdė veiklą. Tai sukėlė grandininę reakciją, susitraukė įmonių, kurios aptarnavo šį sektorių (perdirbimo, didmeninės prekybos), veikla. Tai padarė didelę neigiamą įtaką daržovių pardavimams ir kainoms. Sunkiausia šiuo metu ūkiams, kurie daržoves tiekė būtent šiam rinkos segmentui.

Dalis produkcijos, kaip ir praėjusiais metais, gali likti neparduota. Dėl ypač žemų kainų ūkiai negaus pajamų, kurios leistų tęsti gamybą. Reikia perorientuoti kai kurią gamybą, tačiau išlieka neaiški vartojimo ir paklausos perspektyva.

Kol kas daržininkai nesikreipė dėl konkrečios pagalbos, jie vis dar viliasi, kad pandemija pasitrauks, pardavimai suaktyvės. Kol kas augintojai gali pasinaudoti tik lengvatinėmis paskolomis nukentėjusiems nuo COVID-19 pandemijos, tačiau šia galimybe pasinaudojo tik vienetai, nes, kad gautum šią paskolą, reikia didelio užstato, vertintojai turi įvertinti turtą, o kaime jis, pvz., specializuota daržovių saugykla, didelės vertės neturi, o ir turto vertinimas yra brangus.

Rekomenduojami video