Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Akys ir jų magiškos galios

„Dažnai akys sako viena, o liežuvis kita.Kuo labiau pasikliaujame bendraudami – akimis ar liežuviu?“– klausia Ramutė Birulienė iš Panevėžio.

Atsako Kazimiero Simonavičiaus universiteto profesorius, dr. Gediminas Navaitis

Akys – sielos veidrodis, tad aišku, jog sumanus žmogus labiau pasikliauja akimis.Senovėje kosmetiką naudojo ir vyrai, ir moterys. Jie tikėjo, kad pasidažę akis įgaus magiškų galių. Šumerų dantiraštyje aprašytas bene pirmasis kosmetikos panaudojimas: meilės deivė Inanna ruošiasi susitikti su mylimuoju ir dažosi akių vokus tepalu, kurio pavadinimą galėtų perimti ir šių dienų kosmetikos firmos – „Tegul jis ateina“.Egipto karalienė Kleopatra ne tik dažėsi akis, bet ir turėjo specialių pagalvėlių rankai, kad vedant itin subtilią liniją ši nesudrebėtų.Antikinės Romos moterys išrado bene pavojingiausią gražinimosi būdą – jos į akis lašinosi vaistus,kurie išplėsdavo vyzdžius. Akys atrodydavo juodos, gražios, bet tai kenkė regėjimui.Kodėl tai svarbu?

Didelių akių privalumai. Jeigu aptarinėtume žmogų kaip protingą gyvūną,pastebėtume, jog šalia kitų skirtybių jis išsiskiria tuo, kad turi akių baltymus. Žmogaus akys yra išraiškingesnės, o žvilgsnio kryptis lengviau suvokiama. Žmogus, skirtingai nei gyvūnai, jau kūdikystėje bendrauja akimis. Maitindama kūdikį krūtimi, motina su vaiku palaiko akių kontaktą. Kūdikis geriausiai mato 20–30 cm atstumu, o tai atitinka atstumą iki motinos akių. Didelės, t.y. gerai matomos, akys mūsų pasąmonėje yra artumo, patikimumo ženklas.

Išplėstų vyzdžių privalumai. Kai žmogus kuo nors domisi ir stengiasi į tai įsižiūrėti, jo vyzdžiai išsiplečia. Daug kam patinka, jei stebintis žmogus iš tikro juo domisi. Psichologinio eksperimento metu tiriamiesiems buvo rodomos apsirengusių ir nuogų žmonių nuotraukos. Heteroseksualų vyzdžiai labiau išsiplėsdavo žiūrint į kitos lyties žmonių nuotraukas, homoseksualų – į savo lyties.

Kitas psichologinis eksperimentas. Vyrams rodytos moterų nuotraukos. Vienu atveju tų pačių moterų vyzdžius retušuotojas sumažino, kitu – padidino. Pirmąsias vyrai vertino kaip egoistes, šaltas, o antrąsias pripažino šiltomis ir moteriškomis

Visi esame pajutę draugišką ar nepritariantį žvilgsnį. Kuo jie skiriasi? Psichologiniai eksperimentai liudija, kad norintys pritarimo į sau svarbų žmogų žvelgia dažniau ir ilgiau nei demonstruojantys pranašumą. Todėl žvilgsniu gana lengva pritarti draugo siūlymams ar juos atmesti.

Norint įsiteikti, verta žvelgti kiek ilgėliau, retkarčiais sumirksėti, nusišypsoti. Jei siekiama žvilgsniu „nubausti“, dažniau žiūrima į tolį ar į grindis. Nuo vaikystės iš berniukų reikalaujama pasitikėjimo savimi ir tiesumo, todėl jiems liepiama žiūrėti tėvui ar mokytojui tiesiai į akis, o mergaitės mokosi nuleisti žvilgsnį – tai vertinama kaip kuklumo požymis.Paauglystėje mokomasi pamerkti akį patraukliam vaikinui ar žaviai merginai.

Psichoanalitikas Z.Freudas teigė, kad akys simboliškai atstovauja seksualumui. Užsimerkimas bei atsimerkimas (kitaip sakant – mirkčiojimas)atitinka apsinuoginimą ir prisidengimą.

Psichologinis eksperimentas. Studentų vakarėlyje dalyvauja keli šimtai žmonių. Vaikinai ir merginos sėdi skirtingose salės pusėse. 80 proc. atvejų vaikinas priėjo ir užkalbino merginą, kuri atsakė į jo žvilgsnį.O dar sakoma, kad renkasi vyrai. Ką jis rinktųsi, jei moteris švelniai nuleisdama blakstienas neduotų ženklo, kad pritaria jo pasirinkimui?

Kiekvienai situacijai tinka savitas žiūrėjimas. Du gatvėje prasilenkiantys žmonės paprastai tik žvilgteli vienas į kitą. Jei žvelgiama nors keliomis sekundėmis ilgėliau ir nusišypsoma, tai gali reikšti: manau, kad kažkur buvome susitikę. Vyrai ir moterys,patobulinę šį kiek ilgėlesnį žvilgsnį, geba lengvai užmegzti pažintį gatvėje. Vyras, prasilenkdamas su jam patikusia moterimi, atidžiau į ją pasižiūri ir kilsteli antakį. Jo žingsniai sulėtėja, o ji nutaria pažvelgti į parduotuvės vitriną ar pasitaisyti šukuoseną, vadinasi,vyro dėmesys sutiktas palankiai.Įdomu, kad taip susipažįstančių žmonių elgesys nėra iš anksto apgalvotas, todėl nuoširdus, o nuoširdūs veiksmai itin įtaigūs.

Rekomenduojami video