Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tarp Rusijos ir Vakarų

Intensyvėjant Rusijos ir Vakarų konfliktui, Rytų Europos valstybės, taip pat ir šimtu procentų nei vis dar Rusijai, nei jau Vakarams priklausančios Eurazijos šalys ims glaudžiau tarpusavy bendradarbiauti, prognozuoja amerikiečių nevyriausybinis strateginių tyrimų institutas „Stratfor“.

Taip įvyks dėl to, kad pokyčiai Europos ir Jungtinių Amerikos Valstijų politikoje sumažins Vakarų paramą Rusijos paribyje esančioms valstybėms. Jos turės dar labiau manytis pačios ar pasikliauti daugiausia  tarpusavio pagalba.

Todėl Vakarų pasaulio valstybėms vis labiau susiskaldant, o Rusijos pozicijoms imant bent laikinai stiprėti, 2017-ieji gali būti nemažiau permainingi nei 2016-ieji.

Besibaigiantieji metai tikrai sukrėtė Vakarus iki pašaknų. „Brexito“ referendumas apnuogino didelius įskilimus Europos kūne, kuriame ne tik kraštutinės dešinės, bet ir prieš įsisenėjusią tvarką protestuojančios populistinės partijos įbrėžė savo ženklus.

O kitoje Atlanto pusėje Jungtinės Amerikos Valstijos išgyveno nemažesnį  politinį žemės drebėjimą, lapkričio pradžioje netikėtai išrinkus Donaldą Trumpą Amerikos prezidentu. 2017 m. panašiai nenuspėjami gali baigtis  rinkimai ir didžiausiose ES valstybėse Prancūzijoje, Vokietijoje bei ko gero Italijoje.

Šių poslinkių poveikis pasireikš ne tik Amerikoje ir Europoje, bet palies ir Rusiją – ir tai galbūt teigiamai jos požiūriu ir ta prasme, kad sustiprins Rusijos kortas lemtingame, 2014 m. nuo Ukrainos Maidano sukilimo prasidėjusiame žaidime su Vakarais.

Būsimieji, Amerikoje jau prasidėję, o Europoje dar galimai įvyksiantys, valdžios pokyčiai ne tik susilpnins Vakarų ryžtą tęsti Rusijai taikomas sankcijas, bet ir nukreips Vakarų dėmesį kitur – grąžins jį į vidaus nesutarimus, į pačių Vakarų problemas.

„Tarp Rusijos ir Europos esančios šalys, – tęsia „Stratfor“ analitikai, – be abejo pajus politinių perversmų, vykstančių už jų sienų, pasekmes. Šalys, kadaise priklaususios Sovietų Sąjungai, tuos pokyčius stebi neramiai ir iš naujo vertina savo nuostatas dviejų konkuruojančių milžinų rytų ir vakarų flanguose atžvilgiu.

Visos tarp rytų ir vakarų įsispraudusios šalys, nuo Rytų Europos iki Kaukazo, turi rengtis naujai geopolitinei aplinkai, kurioje Rusijos tikrai nebebus galima niekaip ignoruoti, o Vakarais – visapusiškai pasitikėti. Šiame kontekste ypač svarbu neišleisti iš akių Ukrainos.

Per pastaruosius trejus metus Ukraina labai pasikliovė Vakarų parama Kijevo ginče su Maskva dėl Donbaso regiono. Tačiau dabar, Europos Sąjungai skylant ir naujiesiems Amerikos vadovams permąstant ne tik savo įsipareigojimus NATO sąjungininkėms, bet ir savo bendradarbiavimą su Kremliumi, Ukraina nebegali būti tikra, ar ir kiek Vakarų ekonominė, politinė ir gynybinė pagalba dar tęsis.

Todėl ji dairysis į savo šiaurės vakarų kaimynes kaip į saugumo atsvarą tuo atveju, jeigu NATO ir Jungtinės Amerikos Valstijos sumažintų savo karines pajėgas Vidurio bei Rytų Europoje.“

„Tačiau nei Lenkija, nei Baltijos valstybės neįstengtų šimtu procentų atstoti Europos Sąjungos ar NATO pajėgų, tačiau šios šalys bent galėtų sudaryti šiokį tokį papildomą aljansą su Ukraina, kuri jau pradėjo jungtis į bendras karines pratybas su Lenkija ir Lietuva ir tą tikriausiai tęs ir kitais metais.

Bet bendra gynyba – ne vienintelis dalykas, kurio Ukraina sieks iš savo šiaurės kaimynių. Lenkija ir Baltijos valstybės jau nemažai pažengė tolyn nuo kliovimosi Rusijos dujomis, diversifikuodamos savo energetinį apsirūpinimą, statydamos suskystintų dujų importo terminalus ir regioną jungiančius vamzdynus.

Ukraina, kuri taip pat siekia mažinti savo priklausomumą nuo Rusijos dujų, į save nukreipdama Lenkijai, Vengrijai ir Slovakijai skirtus dujų srautus, tikriausiai jungsis į šį tankėjantį energetinį tinklą ateityje.

Juk didesnis energetinis susijungimas su Lenkija ir Baltijos valstybėmis, įskaitant planuojamą, 2020 m. užbaigsimą, 5 milijardų kubinių metrų talpumo dujotiekį tarp Ukrainos ir Lenkijos, suteiktų Kijevui dar daugiau galimybių energetikos diversifikacijai.

Tačiau ne tik Ukraina ieško bendrų sprendimų. Gruzijai taip pat nerimą kelia potencialus Vakarų paramos nutrūkimas. Šiuo metu Tbilisis konfliktuoja su Maskva dėl Abchazijos ir Pietų Osetijos, ir jis bando glaudžiau suartėti su Europos Sąjunga ir NATO, nors abi organizacijos pakartotinai atidėjo Tbilisio prašymus dėl galimos narystės.

Gruzijos noras giliau integruotis į Europą tuo labiau nebus patenkinamas nė artimesnėje ateityje, Vakarams vis labiau susitelkiant į save pačius. Todėl Gruzija savo ruožtu stiprins ryšius su savo kaimynėmis ir sąjungininkėmis, Azerbaidžanu ir Turkija.

Tbilisis jau turi tvirtus ekonomikos ir energetikos saitus su Baku ir Ankara, kurie ateity tik stiprės. Gruzija – gyvybiškai svarbi tranzitinė šalis naftai ir gamtinėms dujoms, tekančioms iš Azerbaidžano į Turkiją per Pietų Kaukazo vamzdyną.

Be to, tiesiami dujotiekiai ir per Anatoliją bei Adriją, kurie juos užbaigus 2018 m. ir 2020 m. dujomis iš Azerbaidžano aprūpins Turkijos ir Europos rinkas. Šalia energetikos sąsajų stiprinami ir transporto ryšiai, įskaitant geležinkelį nuo Baku per Tbilisį į Karsą Turkijoje.

Drauge Gruzija, Azerbaidžanas ir Turkija plečia ir karinį bendradarbiavimą. Vis dėlto neaišku, kiek Gruzijos ir Ukrainos kuriami gynybos blokai iš tiesų bus efektyvūs.

Turkijos nenoras kelti tiesioginį iššūkį Rusijai turės didelės įtakos Kaukazo šalių politinei dinamikai, o įvykių nepastovumas ir neprognozuojamumas Ukrainoje gali trukdyti Kijevo pastangoms sukurti aljansą su šalimis prie Baltijos jūros.

Tad, nors Europa ir NATO savo veiksmų regione tikrai nesustabdys visiškai, silpnėjantis Vakarų noras būti uoliais prieangyje į Rusiją esančių šalių partneriais privers tas šalis remtis viena į kitą“, – teigia tyrimų biuro „Stratfor“ analitikai, šiuo atveju vadovaujami Maskvoje gimusio, Ukrainoje, Austrijoje, Italijoje gyvenusio ir Teksaso universitete mokslus  baigusio politologo Eugene‘o Chausovskio.

Rekomenduojami video