Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
V. Putinas pervestas į kitą neliečiamųjų kastą

Jeigu reikėtų pasirinkti svarbiausią praėjusios savaitės įvykį, tai, be jokios abejonės, būtų žinia iš Londono. Kaip žinoma, Londono aukštojo teismo teisėjas Robertas Ovenas paskelbė savo tyrimo išvadas apie tai, kad Rusijos prezidento V. Putino kritikas Aleksandras Litvinenka buvo nužudytas Rusijos žvalgybos agentų. Čia seras R. Ovenas, o paskui ir britų premjeras D. Kameronas, vartojo žodį „galbūt“ – nužudytas paties Vladimiro Putino nurodymu.

Ar tai, ką paskelbė Londono aukštojo teismo teisėjas yra naujiena? Iš principo, visa tai buvo žinoma. Tad ką patvirtino  tyrimas? Teismas nustatė, kad V. Putinas turėjo polinkį į pedofiliją – taip, būtent į pedofiliją – o surinktus prieš jį dokumentus, tapęs FSB vadovu, pats ir sunaikino. V. Putinas dalyvavo, plaunant „nešvarius“ pinigus, palaikė glaudžius ryšius su ypatingu žiaurumu garsėjusiais Tambovo mafijos gaujos atstovais. Tai, kad Sankt Peterburgo banditų „stogas“ XX amžiaus dešimtajame dešimtmetyje buvo KGB-FSB buvę ir esami darbuotojai. V. Putinas pavedė savo protežė Viktorui Ivanovui kuruoti Sankt Peterburgo narkotikų rinką.

Ką keičia tai, kad tokius dalykus patvirtino Londono teismas? Gal tai nieko nereiškia, nes teisėjas, kalbėdamas apie A. Litvinenkos nužudymą, vartojo žodžius  „probably approved“ (galbūt sankcionavo)? Tai stipriausia angliška formuluotė, kurią teismas gali taikyti kitos valstybės vadovo atžvilgiu Todėl, kai britų teisėjas tai sako Parlamente, o tą pačią formuluotę kartoja vidaus reikalų ministras ir premjeras, reiškia, kad britai turi neginčijamų tokių teiginių slaptų įrodymų.

Tai stiprus moralinis smūgis V. Putinui. Anksčiau tokius kaltinimus V. Putinui labai atsargiai kartojo tik žurnalistai ir vienas kitas drąsesnis mažesnės šalies politikas. Dabar tai pasakyta tokios valstybės, kaip Didžioji Britanija, aukščiausiu lygiu. Tai reiškia, kad dabar bet kuris valstybės ar visuomenės veikėjas – ar tai būtų Popiežius, ar JAV prezidentas – pavyzdžiui, spausdami ranką V. Putinui, turės suprasti, kad jie spaudžia ranką žudikui, kuris organizavo vieną šlykščiausių XXI amžiaus politinių žmogžudysčių. Tai ne tik rimtas V. Putino politinio, bet ir moralinio statuso pasikeitimas.

Ir paskutinis klausimas – kodėl Londono teismas tylėjo 10 metų? Nejaugi to nežinojo? Be abejo, žinojo. Todėl atsakymas labiau ne teisinis, o politinis. Tikriausiai, tokį sprendimą priėmė ne vienas D. Kameronas, galbūt, pasitaręs su B. Obama ar kitais Didžiojo septyneto valstybių lyderiais. To prireikė būtent todėl, kad V. Putinas pastaruoju metu peržengė visas įmanomas ribas. Pirma – Krymo užgrobimas ir aneksija, antra – karas Donbase, trečia – atominis šantažas. Ilgą laiką Vakarai tikėjosi, kad su Rusija įmanoma kalbėtis bent jau kaip su normalia, tam tikras tarptautines taisykles gerbiančia valstybe. Dabar Vakarai nusprendė, kad laikas V. Putiną pervesti į visiškai kitą neliečiamųjų kastą. Kaip valstybės vadovas jis turi imunitetą, jo negalima suimti nei Londone, nei kur kitur, bet tai stiprus signalas Rusijos elitui – kol bus V. Putinas, jūs neturi vilties, kad būsite laikomi normaliais partneriais. Taigi, V. Putinas „prisižaidė“. Ir net vangūs Vakarai buvo priversti imtis priemonių. O rinka V. Putiną ėmė bausti jau anksčiau. Naftos – pajamos, kurios garantuoja pusę Rusijos biudžeto pajamų – kaina praėjusią savaitę buvo smukusi net iki 27 dolerių už statinę ir tik sekmadienį  šiek tiek pabrango – iki  32 dolerių.

R. Valatka

 

Rekomenduojami video