Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Olimpinė sąžinė
Laisvosios socialinės rinkos interesus ginantis Austrijos sostinės dienraštis „Presse“ praėjusį savaitgalį paskelbė vieno savo redaktorių, Oliverio Pinko, olimpinei tematikai skirtą komentarą, pavadintą „Mažiau būtų daugiau“.

Mažiau – ko? Tai juk labai svarbu. Taip pat ir – daugiau ko?

Pavyzdžiui, lietuviams reikėtų mažiau girtis, siekti nerealiai išsikeltų per aukštų lūkesčių, tada būtų ir daugiau pelnyto pasitenkinimo tuo, kas iš tiesų realiai pasiekta, netgi viršijant pagrįstus, ne iš lubų ištrauktus lūkesčius. Dėl savo jau anksčiau pasiektų neeilinių, netgi stulbinamų laimėjimų Rūta Meilutytė ir mūsų krepšininkai tikrai verti pagarbos ir pasididžiavimo.

Tačiau austras O. Pinkas tęsia:

„Infliacija. Nuvertėjimas dėl per didelės pasiūlos. Tai prasidėjo su tenisu, tęsėsi per Europos klubų futbolą, persmelkė Europos futbolo nacionalinių komandų (24 dalyviai!) čempionatą, o dabar pasiekė ir Olimpą: 306 rungtys per 17 dienų.

Kas neiškrito jau po pirmosios savaitės, tas gali dar ko nors tikėtis. Tačiau ir pirmajai savaitei pasibaigus, daugelio sportininkų jau nebeliko. Ką gi, reikia sutikti su tokiu nuosprendžiu: Olimpija prarado savo žavumą.

Net ir Michaelo Phelpso aukso medaliai Rio de Žaneire – skirtingai nei Atėnuose, Pekine, Londone – beveik nieko nesujaudino. Tas pats galėtų įvykti ir su Usainu Boltu.

Gal tik lengvaatlečiai išgelbės tai, ką dar išgelbėti galima. Nors bent Austrijai jau vis viena nebėr ko gelbėti.

Kiekvienu atveju reikėtų pakeisti olimpinį šūkį. Užuot skelbus, kad „svarbiausia olimpinėse žaidynėse ne laimėti, bet dalyvauti“, reikėtų skelbti – „mažiau yra daugiau.“

Taip bent siūlė Vienos dienraščio „Presse“ vienas iš redaktorių O. Pinkas.

Olimpiadai įpusėjus, daugelis laikraščių, kaip antai Berlyno „Tagesspiegel“, pastebėjo, jog šios žaidynės „kaip turbūt niekuomet anksčiau nesiderina su realybe. Tai girdima ir matoma.

Girdima, kai publika iš karto šaukia „bū“ rusų plaukikei, nors šiaip dopingo tema tarp sportininkų greičiau sulaukia tylos. Matoma, kai tiek daug vietų halėse ir stadionuose lieka tuščios, nes žmonėms užtenka savų bėdų ir jie nenori ar negali sau leisti, kad olimpiada nuo jų bent trumpam nukreiptų dėmesį“.

„Nėr ko stebėtis, kad vietos lieka tuščios ir nedaug kur prasiveržia olimpinė dvasia“, – sutiko dienraštis „Neue Osnabrücker“. Jo žodžiais, „kiek brazilai besistengtų iš šių žaidynių padaryti geriausia, ką gali, ir parodyti daugelį gražių Rio de Žaneiro vietų, visi, kas tik pasižvalgo toliau rungtynių stočių, turi pripažinti, kad šis miestas ir jo gyventojai turi kitų problemų negu bronza, sidabras, ar auksas“, – brėžė išvadą Osnabriuko laikraštis.

Tačiau Drezdeno dienraštis „Sächsische“ įvertino šeimininkus visiškai priešingai: „jie draugiškai šypsosi, stengiasi, jie visų pirma giliai atsipalaidavę. Brazilai savo žaidynėmis vis labiau džiaugiasi, jie išdidūs, jie ir sugeba neapsakomai žavėtis“, – rašė Saksonijos laikraštis.

Brazilijos dienraščio „Zero hora“ nuomone, „Brazilija tikrai neįeis istorijon dėl didelio medalių skaičiaus. Vyriausybė ir visuomenė turės rimtai pasvarstyti klausimą, ar investicijos į sportą tikrai apsimoka. Jokiu būdu negalima ignoruoti fakto, kad šiuo metu mūsų šalis turi kur kas aktualesnių problemų.

Ūkio krizės, augančio nedarbo, trūkumų švietimo, sveikatos apsaugos bei vidaus saugumo srityse akivaizdoje beveik neįmanoma pateisinti išlaidų profesionaliam sportui.

Kas kita – plataus mėgėjų sluoksnio sportas, per kurį galima pagerinti gyventojų sveikatingumą, o drausmės ir taisyklių laikymasis gali užkirsti kelia vaikų ir paauglių nuslydimui į nusikalstamumą“, – aiškino pietinės Brazilijos miesto Porto Alegrė laikraštis.

Sidnėjaus dienraštis „Morning Herald“ džiaugėsi, kad „olimpinėse žaidynėse ir pranešimuose apie juos visur reiškiasi moterys. Tai maloni išimtis, kad kas ketverius metus moterų sportas sulaukia tokio pat dėmesio kaip ir vyrų.

Liūdna tik tai, kad žaidynės per greitai baigiasi, ir tada moterų sporto šakos vėl patenka į didžiųjų vyrų sporto lygų šešėlį, kuriose kaip tik „padaromi“  dideli pinigai“, – skundėsi Australijos laikraštis.

Šiaurės Amerikos dienraštis „Washington Post“ paskelbė savo žurnalistės Alyssos Rosenberg straipsnį, pavadintą „Kas daro Ameriką didelę? Jungtinių Amerikos Valstijų komanda tai parodo“. Jame ji rašė:

„Per pirmąją Rio žaidynių savaitę jaudino pamatyti, jog kaip tik tai, kas kelia tiek erzelio pas mus namie, tarptautinėje arenoje taip galingai prisideda prie Jungtinių Valstijų įvaizdžio kėlimo.

Jeigu rasė, lytis, imigracija, netgi sėkmės apibrėžtis skaldo mus kaip piliečius ir rinkėjus Amerikoje, tai jos vienija mus, bent kuriam laikui, kaip Jungtinių Amerikos Valstijų komandos entuziastus užsienyje.

Juk sportinėje gimnastikoje mūsų nacionalinė stiprybė ir kyla iš įvairumo bei skirtingumo. Dabartinė pasaulio čempionė Simone Biles, aukso medalininkė moterų komandinėje daugiakovėje ir individualioje daugiakovėje, yra afroamerikietė, kaip ir Gabby Douglas, laimėjusi aukso medalius šiose rungtyse 2012-aisiais Londone. Laurie Hernandez yra puerto rikietė, komandoje puikuojasi ir dvi baltaodės – žydė Aly Raisman ir Madison Kocian.

Mūsų politiniame sezone, paženklintame niūraus „laimėtojui – viskas“ mentaliteto, pasak kurio, vienai amerikiečių grupei gali sektis tik kitos sąskaita, šitoks olimpinis išsirikiavimas tikrai krenta į akį ir išsiskiria.

Ironiška, jog tai, kas iš tiesų ženklina olimpinę gimnastiką, tarnauja kaip skaldymo ir melavimo priemonė Amerikos rinkimuose.

O vandens sporto stadione pasireiškė dar vienas amerikiečių pasiekimų bruožas. Kelių valstybių plaukikės pasisakė prieš varžoves, praeity pričiuptas dėl dopingo vartojimo, tačiau išskirtinio dėmesio sulaukė būtent amerikietės Lilly King kritiški žodžiai rusės Julijos Jefimovos atžvilgiu.

Tai naujausias ir šlapiausias, jei ne šalčiausias, epizodas sunkiuose šių dviejų valstybių santykiuose.“

Savo straipsnį žurnalistė A. Rosenberg baigė taip: „Smagu matyti amerikiečius užsienyje argumentuojant, kad jeigu laimime, tai norime laimėti sąžiningai, net jeigu tai reiškia atsiriboti nuo nešvariai pasiektų pergalių, kaip tai padarė L. King, smerkdama amerikiečius, kurie varžosi Rio de Žaneire nepaisant praeityje neišlaikytų dopingo patikrinimų.

Gal Donaldas Trumpas ir pajėgs nuslėpti savo tikruosius turtus, atsisakydamas paviešinti savo pajamų mokesčių deklaracijas, tačiau Rio de Žaneiro baseine pasikliauti fokusais neįmanoma“, – rašė dienraščio „Washington Post“ bendradarbė.

Spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.

Rekomenduojami video