Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lietuvoje yra tų, kas dirba, o ne kvailina...

Lietuvoje yra tų, kas dirba, o ne kvailina...

„Valstiečių laikraštyje“ paskelbtame Albino Čapliko straipsnyje „Kvailinti lengviau nei dirbti: rinkiminė realybė“  kritikuojami įvairių partijų rinkiminiai pažadai didinti vidutinį atlyginimą Lietuvoje bei nurodoma, esą „buvęs sostinės meras Artūras Zuokas perspjovė visus, pažadėdamas vidutinį atlyginimą užauginti net iki 1 855 eurų“. Pirmiausia, teksto autorius suklydo, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) žadamą 1470 eurų vidutinį atlyginimą su mokesčiais „paaugindamas“ beveik 400 eurų, būtume dėkingi, jei redakcija netikslumą savo interneto puslapyje ištaisytų.

Viskas priklauso nuo to, į kokius pavyzdžius dairysimės - galima dar ir dar kartą linksniuoti stagnuojančias Ispaniją, Portugaliją, Graikiją ir Italiją, kurioms esą sunkiai sekasi siekti europietiškų atlyginimų. Bet kodėl nepaklausiame savęs, kaip nutiko, kad prie pat Lietuvos puikiai besitvarkančioje Estijoje gyventojai jau uždirba vidutiniškai 1100 eurų per mėnesį. Taip pat nekvestionuodamas straipsnyje cituotų ekonomistų Romo Lazutkos, Nerijaus Mačiulio bei Jelenos Rojakos skepsio (nepatiklumas yra ekonomisto profesijos dalis) dėl galimybės jau apžvelgiamoje ateityje pasiekti regimo vidutinio atlyginimo padidėjimo šalyje, tenoriu priminti keletą faktų.

„Versli Lietuva“ duomenimis, lyginant su 2013 metais, 2014-aisiais individualių įmonių skaičius Vilniuje išaugo 1,8 karto. Statistikos departamento duomenimis, darbuotojų skaičius sostinės įmonėse 2011 metų pradžioje siekė 303 804, 2015-ųjų pradžioje jų jau buvo 339 046. Užsienio investuotojai sukūrė 5841 darbo vietas, užsieniečių įsteigtuose paslaugų centruose Vilniuje atlyginimų vidurkis 34 proc. didesnis nei Lietuvos vidurkis.

Šie bei kiti Lietuvos sostinės sėkmės istorijos elementai atsirado ne „nei iš šio, nei iš to“ o todėl, kad dar 2000-aisiais nauja Vilniaus savivaldybės komanda biudžetą pirmą kartą šalies istorijoje suformavo programiniu principu, parengtas bei patvirtintas Vilniaus strateginis planas dvidešimčiai metų iki 2020-ųjų. Besivystantys informacinių technologijų branduoliai kaip strateginiai siekiniai Vilniaus savivaldybės normatyviniuose dokumentuose užfiksuoti 2002-2004 metais – žemės Visoriuose ar Saulėtekyje ne parduotos prekybos centrams, bet rezervuotos technologiniams slėniams. Šiandien Vilnius tampa gerai apmokamų technologinių ir aptarnavimo paslaugų teikimo centru, o pradžia tam padėta daugiau nei prieš 10 metų miesto planavimo dokumentuose.

Į klampias diskusijas įsivelti paprasčiausia, bet gal pagaliau imkime konstruktyviai veikti visos Lietuvos žmonių labui. Strategiškai mąstantys, fantazijos, gebėjimų analizuoti situaciją platesniame nei vien Lietuvos kontekste nestokojantys aktyvūs žmonės pajėgūs pakeisti liūdną realiją, jog yra Vilnius ir „likusi Lietuva“, iš kurios lietuviai bėga. Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) dirbdama Vilniuje yra darbais įrodžiusi, kad veikiant konstruktyviai tą padaryti galima. Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) jau turi patirties, kaip galima tai įgyvendinti: būtina naudoti Europos Komisijos teigiamai įvertintą gerąją Vilniaus m. savivaldybės praktiką, vykdant viešuosius pirkimus įpareigoti konkursų dalyvius darbuotojams mokėti ne mažesnį atlyginimą, nei LR Statistikos departamento apskaičiuotas VDU už praėjusį laikotarpį.

Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) siekis išlieka tas pats – vidutinė alga 1450 eurų su mokesčiais (5000 litų), ir tai bus padaryta.

Lietuvos minimalus mėnesinis atlyginimas (MMA) – vienas mažiausių ES (tik 350 eurų, nuo 2016 m. liepos 1 d. – 380), Latvijoje jau dabar jis – 370, Estijoje – 430 ir 2017 m. bus dar didinamas iki 470 eurų. Palyginimui, MMA Vokietijoje siekia 1473 eurų iki mokesčių. LLRI duomenys – daugiau nei 25 proc. atlyginimų yra šešėlyje.

Lietuvos laisvės sąjungos pirmininkas Artūras Zuokas

Rekomenduojami video