Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kas šio pasaulio šeimininkai: virusai, bakterijos ar baravykai pulkaunykai?

Koronavirusas, žmones įbauginęs, kurį laiką per karantinus buvo aprimęs. Tada buvo nutarta, kad karantinų nebereikia, nes jie skaudžiai veikia visas ekonomikas. Ir virusas vėl galvą pakėlė. Tačiau mes jo beveik nebebijome. Jeigu prieš pusmetį siaubą kėlė keli ar keliolika pranešimų apie užsikrėtusius mūsų valstybės žmones, dabar gana ramiai sutinkame pranešimus apie kelias dešimtis ar daugiau kaip šimtą atvejų. Ir pranešama, kaip apie krepšinio varžybų rezultatus: pasiektas naujas užsikrėtimų rekordas! Ir ką?!

***

Virusas atrodo toli, kol neperžengė mūsų namų slenksčio? Jeigu ir peržengs, gal ir nieko blogo neatsitiks? Juk žinoma, kad nemažai žmonių vaikšto su tuo virusu be ligos požymių. Juk yra tokių, kurie buvo šiek tiek sunegalavę ir virusą be medikų pagalbos įveikė. Panašu, kad su virusu baigiame susitaikyti. Jeigu valdžia įveda kokius nors suvaržymus, stojame ne į valdžios, o viruso pusę. Kai kurių piliečių simpatijų sulaukia tie kandidatai į Seimą, kurie tvirtina, jog medicininės kaukės nuo viruso nesaugo, o kenkia žmonių sveikatai. Kas atsitiko?

***

Koronaviruso sukeltos pandemijos pradžioje iš pasaulio buvo pranešama apie perpildytas ligonines, tūkstančius mirčių, masines aukų laidotuves. Tada vienas mūsų šalies medicinos specialistas spėjo, kad COVID-19 virusas turės pasikeisti. Juk jam nėra naudinga žudyti savo šeimininko. Taip ir bus atsitikę? Koronavirusas sumaniai mutavo – mūsų smegenis taip nupudravo, kad mes jo nebijotume? Kyla klausimas: kas yra šeimininkai? Mes ar virusai?

***

Virusai randami visur, kur tik yra gyvybė. Greičiausiai jie atsirado kartu su pirmosiomis ląstelėmis. Tad virusai egzistuoja milijardus metų. O žmogaus chromosoma susidarė tik maždaug prieš 4–8 milijonus metų. Kas pirmesnis, tas ir gudresnis? Todėl ir dabartinis koronavirusas sumaniai su mumis tvarkosi. Jo ginti jau stoja skiepų neigėjai ir kitokie keistokų gydymų mėgėjai. Kai bus sukurta vakcina nuo COVID-19 viruso, pamatysime solidžias žmonių, išėjusių viruso ginti, demonstracijas?

***

Neužmirškime, kad gyvename ir bakterijų pasaulyje.

Bakterijos, viena iš pirmųjų Žemėje atsiradusių gyvybės formų. Bakterijų yra dirvožemyje, vandenyje, karštosiose versmėse, radioaktyviosiose atliekose, Žemės plutos gilumose... Daugelis bakterijų gyvena kartu su žmonėmis ir kitais organizmais. Pavyzdžiui, paprastai žmogaus žarnyno mikroflora yra sudaryta iš daugiau kaip 1000 bakterijų rūšių. Gerosiomis vadinamų bakterijų suaugusio žmogaus žarnyne yra apie 2 kilogramus. Šios bakterijos prisideda prie mūsų žarnyno imuniteto stiprinimo, vitaminų sintezės, verčia cukrus į pieno rūgštį, fermentuoja sudėtingus, nesuvirškinamus angliavandenius. Vadinasi, šios bakterijos rūpinasi mumis panašiai, kaip mes rūpinamės savo naminiais gyvūnėliais? Kas šiuo atveju – bakterija ar žmogus – yra šeimininkas?

***

Šis pasaulis pilnas ne tik virusų, bakterijų, bet ir grybų. Grybai – nei augalai, nei gyvūnai. Tačiau kai kuriomis savybėmis panašūs ir augalus, ir į gyvūnus. Grybai nuėjo savitą evoliucijos kelią ir suformavo tik jiems būdingą gyvenimo būdą. Žmonės grybus gerbia. Sako: grybai tokie saviti, kad juos reikia išskirti į atskirą karalystę. Grybai už tai atsidėkodami mus tam tikrais metų laikais kviečia į miškus pasirinkti grybų vaiskūnių. Per švelniai pasakyta – kviečia! Kai pradeda grybai dygti, žmonės nebegali prieš jų trauką atsilaikyti. Lekia į miškus, velka pintinėmis voveraites, baravykus... Panašu, kad grybai žmonėms turi valdovišką įtaką. Sugeba į miškus pakviesti net tokius grybautojus, kurie grybų nevalgo. Kam baravykams pulkaunykams reikia, kad žmonės eitų jų rauti? Matyt todėl, kad grybautojai juos nufotografuotų ir nuotraukas įkeltų į internetą. Grybams patinka viešumas. Vardan jo net pasiaukoja. Žino, kad bus suvalgyti, bet kviečia į miškus. Vadinasi, grybai, kaip tikri šios žemės šeimininkai mumis manipuliuoja? Ir mes nieko negalime padaryti, nes esame tik menki svečiai didingoje grybų karalystėje.

Feliksas Grunskis

Rekomenduojami video