Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Bakstelėjo pirštu

Sacharos dykumų vėjo – štai ko sulaukėme vietoj meteorologų žadėtos neįtikėtinos šilumos. Tiesa, dulkių kupino vėjo šuorų daugiau patyrėme mes, o sostinė gi tikrai lepinosi pavasario malonumais ir feisbuke aikčiojo nuo žydinčių sakurų grožio prie Baltojo tilto.

Vilija BUTKUVIENĖ

Feisbuką užgriuvo nuotraukų lavina: ir įžymybės, ir studentės, ir šeimos – visi sakurų slėnyje. Aišku, ir pats miesto meras. Televizijoje – reportažai, per radiją – pranešimai. Žinia maloni, graži, bet keista, o kodėl gi mes tiek dėmesio neskiriame, taip neaikčiojame pražydus mūsų obelims, vyšnioms, slyvoms? Kaip visada nesugebame pastebėti, pasididžiuoti tuo, ką patys savo šalyje gražiausio turime?

Taigi, kaip skiriasi sostinės orai nuo pajūrio, taip skiriasi ir gyvenimas provincijoje, kuris kitoks nei matosi nuo Vilniaus bokštų. Štai ir Specialiųjų tyrimų tarnybos šią savaitę pateikta metinė ataskaita grėsmingai bakstelėjo pirštu, kur slypi didžiausia korupcijos grėsmė. Ne, čia nepritinka liaudies patarlė, kad žuvis pūva nuo galvos! Pavojingiausias korupcijos virusas, pasirodo, slypi ne aukščiausiuose valstybės sluoksniuose, o savivaldybėse! Regionų lygmens valdžioje! Na, ką gi – bent jau kažkokioje srityje mes, provincialai, esame patys pastebimiausi. 37 proc. pernai STT pradėtų ikiteisminių tyrimų yra susiję su galimai padarytomis nusikalstamomis veikomis vietos savivaldoje. Net 14 savivaldybių (užbėgdama už akių pasakysiu, kad Klaipėdos rajono savivaldybės tarp jų nėra) STT pradėjo 23 ikiteisminius tyrimus, kuriuose nustatytos 128 nusikalstamos veikos, įtarimai pareikšti 99 asmenims, iš kurių 13 užima aukštas pareigas savivaldybėse. Juk visi matėme televizijos reportažus, kaip pakliuvo ir kaimyninė, Šilutės rajono valdžia. Bet štai taip ir yra: užkliūva kokie nors valdžios atstovai – žiniasklaidoje pamatome, o koks galutinis rezultatas – neretai jau ir nebeaišku. Tyrimai, teismai užtrunka kelerius metus, o, žiūrėk, verdiktas: nusikaltimo sudėties nerasta.

STT išanalizavo, kad pagrindinės korupcijos paplitimo priežastys savivaldos srityje yra nepotizmas, politizacija ir interesų konfliktai. STT duomenimis, vidutinis nepotizmo rizikos intensyvumas Lietuvos savivaldybių administracijose siekia 18 proc., ir kas 5 Savivaldybės administracijos darbuotojas yra susijęs giminystės ryšiais, o 25 Lietuvos savivaldybių administracijose šis rodiklis viršija vidurkį. 2019 metais atlikus pakartotiną analizę, matyti, kad šis rodiklis išaugo 34 (57 proc.) Lietuvos savivaldybių administracijose.

Ką gi, minėtaisiais rodikliais mūsų rajono Savivaldybė tik­rai neatsilieka: galėtų būti net „pavyzdys“. Šeimyninė ranga Savivaldybėje – paplitęs reiškinys, tad naujajai rajono valdžiai užtruks ne vieną mėnesį susivokti, kas kieno „švogeris“.

Apie „švogerystės“ santykius rajono savivaldoje dar prieš rinkimus mums pasiūlė rašyti Gargždų skaitytojai. Miestiečiai yra akyli, ypač vyresnieji, vieni kitus gerai pažįsta, giminystės ryšius jiems atsekti – vieni juokai. Tai vos pasirodžius straipsniui, vėl gavome laišką su nauju Savivaldybės darbuotojų sąrašu, kuriame kedenami brolystės seserystės, uošvystės, tėvystės santykiai. Galbūt pernelyg išpučiame šią problemą: gi kažkas turi dirbti ne tik sostinėje, bet ir provincijoje. O jei dirbi savo gimtajame krašte, tai kur čia rasi šventą, jokiu giminystės siūleliu su niekuo tame pačiame rajone nesusijusį? Bloga situacija yra ta, kai tie ryšiai yra neviešinami, kai jie nedeklaruojami, kai bandoma vaidinti „o aš čia nė prie ko“. Dar blogiau už visokias svainystes yra partiečių protegavimas, „savųjų“ sodinimas į tam tikras kėdes. Ypač rinkimų permainoms padvelkus. Tai akivaizdu, bet labai sunkiai pagaunama už rankos: prisidengiama visokiais konkursėliais, laikinais pavadavimais, kurie paskui, deja, išvirsta į amžinus.

Štai Vyriausybė vėl susirūpino pranešti, kad per kelerius metus bus didinami viešojo sektoriaus, ypač dirbančių kultūros, švietimo srityse, darbuotojų atlyginimai. Kilstelės maždaug 15 proc. Tam jau kitais metais reikės apie 400 mln. eurų. Įspūdinga suma valstybės biudžetui. Bet kai tas padidinimas pasieks darbuotojo kišenę, bus tik mizeris. Bjaurus žodis yra „optimizacija“. Bet paveikus. Gal mažiau darbuotojų, o didesnės algos su didesne atsakomybe? Štai užmečiau akį į vieno Kultūros centro su filialais struktūrą: 3 teatro režisieriai, 4 chormeisteriai, 2 kapelmeisteriai... Na, bet gal tegu skaičiuoja naujoji rajono valdžia. Skaičiuoti jai reikės atidžiai, nes, atrodo, gavo poros milijonų eurų skolos palikimą.

Vilija BUTKUVIENĖ

banga,logo

Rekomenduojami video