Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
ŽŪM: dauguma žemdirbių turėtų sulaukti kompensacijų jau rugpjūtį

Nukentėjusieji nuo pernykščių liūčių žemdirbiai tebelaukia kompensacijų. Europos Komisija praėjusių metų pabaigoje Lietuvai skyrė per 9 mln. eurų kompensacijoms, tačiau, pasak Žemės ūkio ministerijos, ilgai truko tam pasirengti. Ministerija tikina, kad išmokų didžioji dalis ūkininkų turėtų sulaukti jau rugpjūtį.

Remigijus Indrikonis iš Biržų rajono dėl liūčių pernai nenuėmė visų vasarinių javų, nepasėjo 14 ha žiemkenčių. Dėl to patyrė nuostolių už daugiau nei 10 tūkst. eurų, yra pateikęs paraišką kompensacijai.

„Galbūt stambūs ūkininkai turi lėšų amortizuoti tuos visus nuostolius, bet mažesni ūkiai tikrai negali. Reikia  daugiau ryžto institucijose, kurios priiminėja tuos sprendimus, ir kad žinotume, ar bus kas priimta, ar nebus. Jau praėjo metai, o dar sprendžiama“, – sakė R. Indrikonis.

Liūčių nuostolius vyriausybė įvertino 40 mln. eurų,  Europos Komisija pernai metų pabaigoje skyrė per 9 mln. eurų kompensacijoms. Vėliausiai jos turi būti išmokėtos iki rugsėjo 30 d.

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, pateikta 3,5 tūkst. žemdirbių paraiškų kompensuoti už nuostolius, patirtus daugiau nei 100 tūkst. ha. Tačiau pinigų tenka palaukti, nes ilgai rengtos ir su Europos Komisija derintos taisyklės. Paraiškų tinkamai buvo neužpildę ir patys žemdirbiai.

„Kai kurie žemdirbiai, deklaruodami pasėlius, įbraižė plotus, kad šie pasėliai yra žuvę, bet toje paraiškoje neuždėjo, liaudiškai tariant, „varnelės“, kad prašo paramos. Tai reiškia, jie nepaprašė paramos, ir mes negalime jiems mokėti. Raginu peržiūrėti tas paraiškas“, – kalbėjo Žemės ūkio ministerijos Augalininkystės skyriaus patarėjas Vidmantas Ašmonas.

Pasak ministerijos, didžioji dalis, ūkininkų europinių kompensacijų turėtų sulaukti jau rugpjūtį. Bus kompensuojama už pernai nepasėtus ir žuvusius žiemkenčius, apytikriai suskaičiuotos ir išmokos.

„Už žuvusius pasėlius kompensuojama 100 proc. patirtų nuostolių, tai išmoka bus apie 100 eurų už ha, tiksliai nustatys žemės ūkio ministras savo įsakymu. O už negalėtus pasėti pasėlius išmokos dydis bus apie 70 eurų už ha“, – pasakojo NMA Žemės ūkio paramos departamento direktoriaus pavaduotoja Sonata Miškinienė.

Dar 9 mln. eurų rasti ir šalies biudžete kompensuoti už pernai nenuimtą javų, daržovių, kitų augalų derlių. Šios kompensacijos turėtų būti išmokėtos iki metų pabaigos.

 

Rekomenduojami video