Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) pripažino – sparčiai plintantis Zika virusas kelia globalią grėsmę žmonių sveikatai ir reikalauja skubaus atsako. Ne vieną pasitarimą surengę ligų kontrolės ekspertai ieško būdų, kaip užkirsti kelią šiai pavojingai ligai. Nerimo jiems kelia tai, kad Zika plinta ypač greitai ir gali sukelti skaudžių padarinių.
Grėsmė – nėščiosioms
PSO pareigūnai teigia, kad iš pradžių nedidelę grėsmę kėlęs Zikos virusas įgauna grėsmingą mastą. Šį virusą platina uodai. Liga perduodama, kai užkrėstas uodas įkandą žmogui. Tie patys uodai platina ir Dengės bei geltonąją karštines. Zikos virusu užsikrėtusiam žmogui pasireiškia bėrimai, karščiavimas, sąnarių skausmai. Tiesa, simptomai išryškėja tik vienam žmogui iš penkių. Kol kas nėra įrodymų, kad užsikrėtus Zikos virusu, grėstų mirtis. Tačiau pranešama apie pavienius atvejus, kuomet dėl komplikacijų išsivysto mirtinos ligos.
Brazilijos mokslininkai tikina, jog turi vis daugiau įrodymų, kad dėl Zikos viruso naujagimiams išsivysto mikrocefalija bei kiti neurologiniai sutrikimai. Nėščios moterys, jei joms įkanda virusu apsikrėtęs uodas, virusą gali perduoti savo negimusiems kūdikiams. Tuomet kūdikiai gimsta su per maža galva, todėl yra psichiškai neįgalūs ir kenčia dėl neurologinių sutrikimų.
Mikrocefalija – sunki liga. Iki šiol ji vidutiniškai pasireikšdavo ne daugiau kaip vieną kartą per 10 000 gimdymų.
Sparčiai plinta
Tas virusas žinomas jau nuo praeito šimtmečio vidurio, tačiau iki šiol jis jokio pavojaus nekėlė. Pirmą kartą jis buvo išskirtas 1947 metais iš beždžionės Ugandoje, tropiniame Zika miške. Zika aborigenų kalboje reiškia „labai apaugęs“, o luganda kalba – „labai senas“. Tas tropinis „labai apaugęs ir senas“ miškas užima tik apie 25 hektarus ir yra netoli Entebės uosto Viktorijos ežero šiaurinėje pakrantėje pelkėtoje vietoje. Miške – labai daug įvairių rūšių drugelių, augalų, čia veisiasi virš 40 rūšių uodų. Entebėje yra virusologijos institutas, kurio mokslininkai kaip tik ir nagrinėja uodų gyvenimą.
1948 metais paaiškėjo, kad Zika virusą perneša to paties miško uodai. 1952-aisiais Nigerijoje virusas buvo išskirtas iš žmogaus.
Yra išskiriamos dvi Zika viruso linijos – Afrikos ir Azijos. Iki 2007 metų viruso cirkuliacija ir keletas protrūkių buvo registruoti tropinėje Afrikoje ir kai kuriose Pietryčių Azijos teritorijose. Tačiau tai buvo labai reti atvejai, kuriuos galima sukaičiuoti ant dviejų rankos pirštų. 2007-ųjų balandžio–liepos mėnesiais Zika virusinės infekcijos protrūkis buvo užregistruotas Japo saloje, Mikronezijoje. Tai buvo pirmasis Zika virusinės infekcijos protrūkis, užregistruotas už Afrikos ir Azijos ribų. 2013–2015 metais Zika virusinės infekcijos protrūkiai buvo užregistruoti Ramiojo vandenyno salose, įskaitant didelį protrūkį Prancūzijos Polinezijoje. 2015-aisiais Zika virusas išplito pietų Amerikos šalyse (Brazilijoje, Kolumbijoje ir kt.). Vėliau virusas pasireiškė Ramiojo vandenyno salose. Pernai šios ligos protrūkis pirmą kartą užregistruotas ir Pietų Amerikoje.
Nelauktos pasekmės
Kaip atsitiko, kad virusas tapo toks pavojingas? Kaip visuomet čia, matyt, neapsieita be žmogaus įsikišimo. Kai kurie šaltiniai teigia, kad Zikos viruso protrūkis, gali būti sukeltas genetiškai pakeistų uodų, kurie buvo paleisti 2012 metais. Vabzdžiai buvo užauginti biotechnologijų mokslininkų, kad kovotų su Dengė ir kitų karštligių plitimu, ir 2012 metais buvo paleisti Brazilijoje. Dabar baiminamasi, jog šis bandymas galėjo ne padėti žmonėms, bet sukelti mirtinas pasekmes, skelbia „The Daily Mirror“.
Kaip rašo laikraštis, tikslas buvo gal ir geras. Į gamtą buvo paleisti geltonosios karštinės uodo patinai, kurie turėjo susilaukti atžalų su virusą platinančiomis patelėmis. Vėliau dėl pakeistų genų atžala turėtų mirti nespėjusi susilaukti palikuonių. Tačiau išėjo visai kitaip – ekspertai pareiškė abejonių dėl programos veiksmingumo, o uodų patinų paleidimo priešininkai teigia, kad buvo būtini tolesni tyrimai numatant galimas pasekmes, o jie nebuvo atlikti.
Pavojingiau už Ebolą
PSO ekspertai prognozuoja, jog viruso proveržis gali sukelti dar didesnę grėsmę nei Ebolos epidemija, kuri nusinešė daugiau nei 11 000 žmonių gyvybes Afrikoje.
„Daugeliu atžvilgių Zikos protrūkis yra blogiau nei Ebolos virusas 2014–2015 metais, – dienraščiui „The Guardian“ teigia „Wellcome Trust“ (biomedicinos tyrimų centro) vadovas Džeremis Feraras. – Tai yra tyli infekcija, galinti paveikti itin pažeidžiamą grupę – besilaukiančias mamas – ir sukelti baisias pasekmes jų kūdikiams.“
Blogiausia, kad virusas plinta vis plačiau, o nuo jo sukeltų komplikacijų ima mirti žmonės. Iš Venesuelos pranešama, kad mirė trys žmonės, kuriems, kaip manoma, išsivystė su Zikos viruso infekcija susijusios komplikacijos. Kalbėdamas per nacionalinę televiziją prezidentas Nikolas Maduro sakė, kad šioje Pietų Amerikos šalyje nuo lapkričio 5-osios iki vasario 8-osios užfiksuoti 5221 įtariamas užsikrėtimo Zikos virusu atvejis.
Zikos virusas jau patvirtintas ir Jungtinėse Valstijose. Naujiena tai, kad žmogus Dalaso regione virusu užsikrėtė per lytinius santykius su asmeniu, grįžusiu iš viruso apimtos šalies. Teksaso sveikatos tarnyba pranešė, kad esą nėra duomenų, jog virusą regione būtų pernešę vabzdžiai.
„Dabar mes žinome, kad Zikos virusas gali būti perduodamas lytiniu keliu“, – sakė tarnybos direktorius Zacharis Tompsonas. Užsikrėtusio žmogaus lyties jis neatskleidė.
Pirmieji Zikos viruso atvejai užfiksuoti Australijoje. Šios šalies Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, tokia diagnozė nustatyta dviem australams, grįžusiems iš Haičio. Pareigūnai taip pat pranešė, kad Sidnėjaus tarptautiniame oro uoste buvo aptikta Zikos virusą platinančių uodų.
Kolumbijos sveikatos apsaugos ministerija pranešė, jog dar šiemet žmonių, užsikrėtusių Zikos virusu, skaičius gali pasiekti 700 000. Šios šalies sveikatos apsaugos ministerija taip pat siūlo moterims atidėti planus pastoti bent pusmečiui. Jamaika, kurioje dar nenustatyti Zikos viruso atvejai, taip pat siūlo moterims susilaikyti nuo nėštumo ateinančius metus, o Salvadoras rekomenduoja moterims nepastoti net iki 2018 metų.
Labiausiai šio protrūkio paveikta – Brazilija. Čia nuo 2015 metų pradžios Zikos viruso infekcija diagnozuota 1,5 mln. žmonių, čia daugiausia ir kūdikiams sukeltų mikrocefalijos (mažagalvystės) atvejų. Šioje šalyje naujagimių su mikrocefalija skaičius jau viršija 4000. Kadangi jokių vaistų arba vakcinų nuo Zikos viruso kol kas nėra sukurta, tad ir šios šalies Sveikatos apsaugos ministerija moterims rekomenduoja nepastoti. O JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras siūlo nėščioms moterims nevykti į 14 Lotynų Amerikos ir Karibų šalių, kuriose aptiktas virusas. Moterims, grįžtančioms iš viruso paveiktų zonų, patariama neplanuoti kūdikio bent artimiausią mėnesį.
Šiuo metu 15 farmacijos firmų kuria vakciną nuo Zika viruso. Toliausiai pažengę JAV ir Indijos mokslininkai, tačiau ir jie klinikinius vakcinos tyrimus žada pradėti ne anksčiau kaip po pusantrų metų.
Tik faktai
Inkubacinis ligos periodas gali užtrukti nuo 3 iki 12 dienų. Apie 60-80 proc. infekcijos atvejų gali būti besimptomės. Zika virusinės infekcijos simptomai dažniausiai yra švelnūs ir tęsiasi 4-7 dienas. Ligai būdingas bėrimas, karščiavimas, sąnarių, raumenų, galvos skausmai, nepūlingas konjunktyvitas.
Taikomas simptominis gydymas. Gydymas acetilsalicilio rūgštimi ir nesteroidiniais priešuždegiminiais vaistais nerekomenduojamas dėl galimo hemoraginio sindromo ar Reye sindromo išsivystymo.
Žmonės turėtų naudoti asmenines apsaugos priemones, skirtas apsisaugojimui nuo uodų įgėlimų. Kadangi Aedes uodai gelia dienos metu, asmeninės apsaugos priemonės turėtų būti naudojamos ir patalpų viduje, ir lauke – visą dieną, ypač esant didžiausiam uodų aktyvumui anksti ryte ir vėlai vakare prieš saulėlydį.
Keliautojai, ypač vaikai, besilaukiančios moterys, asmenys, turintys silpną imunitetą arba vartojantys imunitetą slopinančius medikamentus, sergantys sunkiomis lėtinėmis ligomis, privalo pasikonsultuoti su savo gydytojais ir gauti rekomendacijas apie repelentų naudojimą ir kitas profilaktikos priemones.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras