Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žiemojantys laukai – galvos skausmas ūkininkams

Šią žiemą laukų neužklojo sniego danga. Daug kur dirvos buvo įmirkusios, o antrąją sausio savaitę pliki laukai užšalo. Kaip visa tai gali paveikti žieminius pasėlius, kitus žiemojančius augalus? Ilgametę patirtį turinčios agronomės-konsultantės dr. Marijos Čižauskienės nuomone, sunerimti reikėtų, jei šaltis pasiektų 15 ir daugiau laipsnių bei sustiprėtų vėjas.

Ekstremali žiema

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Rokiškio rajono skyriaus vadovės Dalios Lūžienės-Malijonienės teigimu, situacija Rokiškio krašte artėja prie ekstremalios. Anot jos, jeigu dabar besniegiuose laukuose paspaustų stipresnis nei 10 laipsnių šaltis, pavasariop vaizdas būtų labai liūdnas.

„Jau ir taip dėl drėgmės pertekliaus žieminiai pasėliai mūsų krašte šiemet labai silpni. Praktiškai beveik visa sėkla buvo pažeista pelėsio, jis pradėjo daugintis pačiuose grūduose. Tiriant, atrodytų, sausų ir gero drėgnumo dobilų sėklų daigumą paaiškėjo, kad jos pelija. Lygiai tas pat ir su kitais pasėliais“, – aiškino LŪS Rokiškio rajono skyriaus pirmininkė.

Rokiškietė D.Lūžienė-Malijonienė: „Ūkininkas laukų ir žiemkenčių po stogu šilčiau neįsineš.“ Laikraščio „Gimtasis Rokiškis“ nuotr.

D.Lūžienė-Malijonienė atkreipė dėmesį, kad ypač sunku ekologiniams ūkiams, kurie negali apdoroti pasėlių chemija.

„Realybė liūdna, bet bus, kaip bus. Kaip sakoma, su Dievuliu sutarties nesudarysi. Šiuo atveju nė vienas ūkininkas negali nei į vieną, nei į kitą pusę pakreipti. Koks verslininkas prekes dar gali sandėliuoti, palaukti kainos ir pan., o ūkininkas laukų ir žiemkenčių po stogu šilčiau neįsineš“, –liūdnai juokavo rokiškietė.

Suvalkijoje – šarma

Pasak Širvyduose (Marijampolės sav.) ūkininkaujančio Antano Bendaravičiaus, tik sausio mėnesį pašalo ir prasidėjo tikra žiema. Nors laukai gražiai pabalę, bet apšarmoję pasėliai ilsisi ne po sniego danga.

Ankstesnėmis žiemomis atokiau nuo pagrindinio kelio įsikūrusio ūkio šeimininkas jau turėdavęs ne kartą nustumdyti sniegą nuo kelių, kad galėtų išvažiuoti, o šiemet sniego beveik nebuvo.

Astos ir Antano Bendaravičių ūkyje žiemoja 23 hektarai žieminių kviečių ir 15 hektarų žieminių rapsų. Šeimininko teigimu, kol kas pasėliai gražiai atrodo, tankūs, bet kaip bus toliau, sunku prognozuoti. Viskas paaiškės sulaukus pavasario, tada įsitikins, ar tikrai kviečiai neišretėję.

„Užpernai buvo blogi metai, pernai – dar blogesni, o kokie bus metai žemdirbiams šiemet, dar neaišku“, – teigė Marijampolės krašto ūkininkas, vildamasis, kad turėtų viskas eiti geryn.

Išbandymų netrūksta

Meškučių kaimo (Marijampolės sav.) ūkininkas Dalmantas Šmulkštys „Valstiečių laikraščiui“ taip pat tikisi, kad žieminiai pasėliai neiššas. Šiemet jo ūkyje žiemoja 70 hektarų žieminių kviečių. Kol kas jie nepatyrė didesnių išbandymų.

„Tokių metų kaip praėjusieji, kažin ar buvo, tai sunku ką ir pasakyti, kaip bus toliau. Manau, neturėtų žiema pridaryti dar daugiau žalos žemdirbiams“, – sakė pats stipriai persišaldęs ūkininkas. Kadangi jis pats sunkiai persišaldė, sirgdamas ir į laukus beveik nevaikšto ir pasėlių nestebi.

Pavasaris bus įtemptas

Dr. Marija Čižauskienė, UAB „Baltic Agro“ agronomė-konsultantė

Spūstelėjęs iki 12–13 laipsnių šaltis žiemojantiems augalams dar nebaisus. Jeigu temperatūra nukris iki 15 ar daugiau laipsnių šalčio, viskas priklausys nuo to, ar pūs sausvėjai, ar bus giedra ir ramu. Sausvėjai labai išdžiovina augalus, pažeidžia juos mechaniškai. Būna taip, kad vėjas rapsus tiesiog nuo šaknų kaklelių nukerta. Kai vėjas pučia, susidaro negyvo augalo sluoksniai.

Sausio antrąją savaitę augalai žiemojo neblogai. Kadangi buvo nepaprastai didelė drėgmė, labai daug laukų buvo apsemti ir lopais, ir ištisai. Ir dar nebuvo tikros žiemos. Vegetacija sausio pirmą savaitę dar vyko. Teoriškai ji pasibaigia, kai 5 paras temperatūros vidurkis būna ne aukštesnis kaip plius 5 laipsniai, o naktimis temperatūra nukrinta iki 4 laipsnių šalčio.

Augalų žiemojimas – šiemet labai aktuali tema. Mes žadame organizuoti seminarus, pasitelkti į pagalbą mokslininkus. Pavasarį, kai ateis darbymetis, iškils daug klausimų, ką daryti su rudenį neišdirbtais žemės plotais. Taigi problemų turėsime nepaprastai daug.

Rekomenduojami video