Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žieminių rapsų sėja vėluoja

Specialistų teigimu, žieminius rapsus būtina pasėti iki rugpjūčio 25 dienos. Užsitęsus žieminių kultūrų kūlimo darbams, vėluoja ir žieminių rapsų sėja. Daugelis augalininkystės ūkių savininkų tikisi sėjos darbus pabaigti šią savaitę.

Trukdo orai

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas (LGAA) Aušrys Macijauskas teigė, kad žieminiai rapsai baigti sėti tik Šiaurės Lietuvoje, kituose regionuose sėjos darbams trukdo vėlyva javapjūtė. Nors žemdirbiai skuba, tačiau savaitgalį praūžęs lietus juos vėl sustabdė. Apie tai, kad žieminių rapsų sėja vėluoja, kalbėjo ir bendrovės „Baltic Agro“ agronomė dr. Marija Čižauskienė. Ji pabrėžė, kad sėjos darbai itin užsitęsė Radviliškio, Kėdainių ir Raseinių rajonuose. Itin sudėtinga situacija dėl gausaus lietaus ir šlapių dirvų yra Jonavos ir Ukmergės rajonuose. Traktoriai su sėjamosiomis negali įvažiuoti į laukus. Nors sėja dar nebaigta, tačiau, pasak A.Macijausko, šiais metais augintojai planuoja pasėti tiek pat žieminių rapsų, kaip ir praėjusiais metais – per150 tūkst. hektarų. „Pastaraisiais metais vasarinių rapsų pasėliuose uždraudus naudoti neonikotinoidus, jų plotai pradėjo drastiškai mažėti, o žieminių – didėti. Žieminiai rapsai augalininkystės ūkių savininkų nenuvylė, todėl jie išlieka gana populiarūs“, – sakė LGAA pirmininkas.

Spėja pasiruošti

Pasak „Baltic Agro“ agronomės dr. M.Čižauskienės, augalininkystės ūkių savininkai, norėdami kuo anksčiau pasėti žieminius rapsus, imasi šiokių tokių gudrybių. Jie pasirenka žieminius miežius, kurie kuliami anksčiausiai, arba ankstyvesnes žieminių kviečių veisles. Tuomet ūkininkai ne tik spėja paruošti dirvą žieminių rapsų sėjai, bet ir laiku juos pasėti. Pasak dr. M.Čižauskienės, nors optimalus žieminių rapsų sėjos terminas baigiasi rugpjūčio 25 d., tačiau neretai vėluojama pasėti. „Praėjusiais metais keli Raseinių ir Jonavos rajono ūkininkai žieminius rapsus pasėjo pirmosiomis rugsėjo dienomis ir prikūlė po 4,5 tonos iš hektaro“, – teigė agronomė. Anot jos, šiais metais dirva yra drėgna ir pakankamai šilta, todėl rapsų sėklos kuo puikiausiai sudygs, o augalai spės pasiruošti žiemojimui. Kalbėdama apie žieminių rapsų veislių populiarumą, dr. M.Čižauskienė pabrėžė, kad ūkininkai dažniausiai renkasi veisles Minerva, Abakus ir Mercedes. Pasirinkdami veislę augintojai visada atsižvelgia į žiemkentiškumą, atsparumą ligoms, pasėlių išgulimą, ankštarų produktyvumą. Tie, kurie žieminius rapsus stengiasi pasėti iki rugpjūčio 15–20 dienos, renkasi linijinės selekcijos veisles, o vėluojantieji sėją – hibridines.

Neįvykdys plano

Šiais metais dėl lietingų orų žieminių rapsų negali pasėti Ukmergės rajono ekologinio ūkio šeimininkas Saulius Daniulis. Ūkininkas planavo pasėti 170 hektarų žieminių rapsų, tačiau jo laukai skęsta vandenyje, technika negali įvažiuoti į dirvą ir baigti kūlimo darbų. „Vienų veislių žieminius rapsus reikia pasėti iki rugpjūčio 15-osios, kitų – iki rugpjūčio 25 dienos. Jei rapsų nespėju pasėti iki numatyto termino, visai jų nesėju, nes augalai būna nepasiruošę žiemoti, padidėja jų iššalimo rizika“, – sakė pašnekovas.

Saulius Daniulis

S.Daniulio teigimu, kiekviena suvėlinta sėjos diena mažina derlių. Ukmergės rajono bendrovės Atkočių agroserviso agronomas Romas Žvikevičius sakė, kad šiais metais bendrovė neapsės rapsais viso suplanuoto ploto. „Dirva įmirkusi, negalima į laukus įvažiuoti nei su kombainais, nei su žemės ruošimo mašinomis. Nieko negalime daryti“, – apmaudavo agronomas. Šiais metais Atkočių agroservisas ketino žieminiais rapsais apsėti 430 hektarų, tačiau pasėjo tik180. Pirmoji žieminių rapsų sėja taip pat buvo suvėlinta dėl įmirkusių laukų. Rapsai buvo pradėti sėti rugpjūčio 10-ąją. R.Žvikevičius sakė, kad bendrovė visada laikosi sėjos terminų, rapsus pasėja iki rugpjūčio 25 dienos. Pasak pašnekovo, dėl vėlyvos sėjos nukenčia žieminių rapsų derlingumas, prarandama iki 1 tonos derliaus. „Šiais metais žieminių rapsų laukus pakeis kvietrugių ir kviečių pasėliai. Kvietrugius planuojame pasėti iki rugsėjo 15-osios, kviečius – iki spalio 1 dienos“, – sakė R.Žvikevičius.

Romas Žvikevičius

Dirbo visą parą

Kupiškio rajono stambaus ūkio šeimininkas Zigmantas Aleksandravičius jau pasėjo 410 hektarų žieminių rapsų ir artimiausiomis dienomis jų plotus padidins dar 40 hektarų. „Žieminių rapsų sėjai skyrėme didžiulį dėmesį, dirbome visą parą. Nebuvo lengva, nes šiais metais į vieną vietą susistūmė visi darbai: derliaus nuėmimas, džiovinimas, išvežimas, dirvos ruošimas ir kt. Sukomės, kaip galėjome. Tiesiog prašiau darbuotojų stengtis padaryti suplanuotus darbus. Žmonės padarė. Juos už darbą paskatinsiu kelione “, – sakė Z.Aleksandravičius.

Pašnekovas pridūrė, kad ūkininkams niekada nevalia atsipalaiduoti. Dėl įvairių nesėmių dažniausiai kaltinama gamta. Tačiau nemažai klaidų padaro ir patys žemdirbiai – pavyzdžiui, pasirenka vėlyvų veislių žieminių rapsus, kuriuos vėliau ir nukulia. Z.Aleksandravičiaus ūkyje buvo pasėti ankstyvos veislės žieminiai rapsai, todėl jis spėjo laiku juos nuimti ir pasėti naujus žieminius augalus. Šiuo metu žieminiai rapsai ūkininko laukuose jau gražiai sudygę. Per pastarąsias dienas Kupiškio rajone iškrito 46 mm šilto lietaus, todėl augalai stiebiasi ne dienomis, bet valandomis. Pirmieji rapsai buvo pasėti rugpjūčio 5 dieną.

Kai sąlygos žieminių rapsų sėjai būna idealios, mes visi esame gudrūs, tačiau kai oro sąlygos blogos, konsultantai ir mokslininkai pabrėžia, kad sėją galima vėlinti, nes oro sąlygos yra palankios sėjai: drėgmės yra, šilumos taip pat. Todėl ūkininkai raginami sėti iki pirmų rugsėjo dienų. Tie, kurie prisipirkę sėklų ir chemijos, rizikuos“, – teigė Z.Aleksandravičius. Ateinantį pirmadienį jis planuoja pradėti žiemkenčių sėją.

Sėkmingas auginimas

Profesorius Albinas Šiuliauskas

Sėjos laikas – labai svarbus žieminių rapsų sėkmingo auginimo klausimas. Ilgametė patirtis rodo, kad, atsižvelgiant į dirvožemių sukultūrinimo laipsnį ir jų našumo lygį, taip pat į meteorologines sąlygas, žieminiams rapsams sudygus, augalai suspėja suformuoti ne mažiau kaip 7 lapus bei 10–15 mm skersmens šaknies kaklelį mažiausiai per 55 dienas, o ilgiausiai – per 70 dienų. Tokio išsivystymo rapsai būna atspariausi žiemos veiksniams. Vadinasi, konkreti žieminių rapsų sėjos data privalo būti apskaičiuota kiekvienam ūkiui ir net atskiram laukui individualiai. Skaičiavimams būtina žinoti vidutinę rudens vegetacijos pabaigos datą. Tada nesunku nustatyti, kada būtina pasėti rapsus konkrečiame lauke. Vis dėlto galima teigti, kad Lietuvoje žieminius rapsus reikia pasėti nuo rugpjūčio 5-osios iki 25-osios.

Rekomenduojami video