Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žemdirbiai masiškai stato žalius kryžius ir su technika ruošiasi į Vilnių

Šalies ūkininkų viltys ir lūkesčiai, kad į valdžią atėjus valstiečiams, o prezidentui pažadėjus sukurti gerovės valstybę, žemdirbiams bus lengviau, panašu bliūkšta. Šalyje prasidėjo masiniai žemdirbių protestai. Laukuose dygsta šimtai medinių kryžių. Taip esą laidojamas žemės ūkis. Protestai rengiami prieš planą didinti mokesčius. Jei kryžiai nepadės, ūkininkai žada sunkiąja technika užtvindyti sostinę.

Kelios dešimtys Suvalkijos ūkininkų prie magistralės „Via Baltica“ gręžia duobes ir vieną po kito stato medinius kryžius. Jie visi žali. Toks visų šalies ūkininkų susitarimas. Tai masinė protesto akcija – dirbamus laukus apstatyti kryžiais. Žemdirbiai laidoja žemės ūkį. Sukilo prieš Vyriausybės planą didinti mokesčius.

„Norime atkreipti dėmesį į vis didėjančius mokesčius ir neigiamą požiūrį į žemdirbį, kuris yra tiek sureikšmintas, kad mes nemokame mokesčių, esame išlaikytiniai. Bet mes visus maitiname, iš tikrųjų“, – sako ūkininkas Sigutis Jundulas.

Vien Suvalkijos laukuose trečiadienį išdygo keturios dešimtys kryžių. Visoje šalyje planuoja jų pastatyti per tūkstantį. Ūkininkams, prezidento Gitano Nausėdos siūlymu, gali brangti dyzelinas.

Vyriausybėje svarstomi didesni mokesčiai už žemę ir „Sodrai“, taip pat gyventojų pajamų mokestis. Žemdirbiai sako: kelerius metus iš eilės juos skriaudė gamta ir tai atnešė nuostolių. Esą didesnė mokestinė našta būtų nepakeliama.

„Tai toks klausimas: aš dabar neturiu iš ko sumokėti, o kaip tada reikės sumokėti, ką tada reikės daryti? Imti dar didesnes paskolas, iš giminių skolintis. Ieškoti darbo, į užsienį važiuoti? Ten geriau moka“, – pasakoja ūkininkas Paulius Vazdaitis.„Mūsų ir gamta nemyli kelinti metai iš eilės. Suvalkijoje prieš kelis metus iššalo viskas. Po to prasidėjo du metus iš eilės sausra. Vienu metu buvo liūtys – vėl nepavyko derliaus nuimti sėkmingai. Taip kad labai bus sunku“, – teigia ūkininkas Vidmantas Laskevičius.

Anot žemdirbių, situacija, pakėlus mokesčius, būtų labai prasta. Už produkciją – pieną, mėsą, grūdus – ūkininkai esą gauna skatikus. „Kaip tik krito kaina. Ypač grūdų. Pernai buvo didesnė, šiemet – mažesnė. Kas pajėgs išsiversti, tie gyvuos, o kas nepajėgs – bankrutuos, kaip ir visi. Na, ką, nedirbsime“, – kalbėjo ūkininkas Saulius Kereiša.

„Tas mokesčių didinimas – jis kartais daromas ne taip, kaip turėtų būti. Žiūri, iš ko lengviausia paimti. Nepaimsi iš banko ar iš „Maximos“. Paims iš ūkininkų, nes iš jų lengviausia paimti“, – pasakoja ūkininkas Vidmantas Laskevičius.

 Kai prie valdančiųjų vairo stojo valstiečiai, o lyderiu tapo ūkininkas Ramūnas Karbauskis, žemdirbiai vylėsi, kad bus lengviau. Tačiau viltys, panašu, žlugo, nors pats Karbauskis sako nepritariantis didesniems mokesčiams.

„Jeigu šnekėti apie praėjusius metus, mes 3 kartus padidinome pajamų mokestį žemdirbiams. Ir, kaip suprantate, niekas negrasino išeiti į gatves, kažką padaryti. Dabar tos akcijos žalių kryžių yra, matyt, laiku, nes žemdirbių gyvenimas nėra labai geras“, – sako valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis.

Premjeras žemdirbių klausimu nori likti neutralus. Užtat finansų ministras nusiteikęs kategoriškai – žemdirbiams mokesčius, anot jo, būtina didinti. „Girdime juos ir tikrai norime sprendimų, kurie neapsunkintų šitos naštos, o protestuoti žemės ūkis turi teisę. Tai yra giluminės problemos. Ilgametės, giluminės problemos šitame sektoriuje“, – kalbėjo premjeras Saulius Skvernelis. „Ilgą laiką galiojo nemažai mokestinių lengvatų ir valstybės kontrolė yra pasisakiusi dėl siaurinimo. Vyriausybė tas lengvatas palaipsniui siaurina. Ir, aš manau, kad tai yra civilizuotas kelias. Visi sektoriai turi solidarizuotis vienodai ir prisidėti prie visuomenės gerovės kūrimo“, – teigia ministras Vilius Šapoka.

Ūkininkai neatmeta sunkiąja technika užtvindyti Vilnių, jei valdžia neatsisakys planų didinti mokesčius.

Geda Kumžienė

Rekomenduojami video