Naujieji 2017 metai atneša namažai naujovių. Vieniems Lietuvos gyventojams jos papildys biudžetą, kitiems – muš per kišenę.
Neviršykite greičio
Kelių transporto priemonių vairuotojams, pažeidusiems Kelių eismo taisykles (KET), kai už nusižengimą numatytas teisės vairuoti atėmimas, nebebus išduodami laikinieji leidimai. Vairuotojas (jei vairavo blaivus) pažymėjimą policijai privalės pristatyti tik įsigaliojus nutarimui atimti teisę vairuoti. Iš neblaivių vairuotojų vairuotojo pažymėjimas bus paimamas nusižengimo vietoje.
Iki šiol už pažeidimą gauta nuobauda vairuotojo biografiją teršė vienus metus, o nuo sausio 1-osios šis terminas pailgėjo iki dvejų metų.
Jeigu pareigūnų sustabdyta transporto priemonė bus neapdrausta, baudžiamas bus ne tik prie vairo esantis asmuo, bet ir transporto priemonės savininkas. Fiziniams asmenims baudos dydis sieks nuo 60 iki 120 eurų, o juridiniams – nuo 120 iki 240 eurų.
Leistiną greitį viršijus daugiau kaip 30 km/val., teisės vairuoti atėmimas bus privalomai skiriamas ne tik pradedanties vairuotojams, bet ir transporto priemonių, kurių didžiausia leidžiama masė didesnė negu 3,5 t arba kuriose yra daugiau kaip devynios sėdimos vietos, taip pat motociklų vairuotojams.
Šių kategorijų vairuotojams už greičio viršijimą daugiau kaip 50 km/val. privalomai bus atimama teisė vairuoti nuo vienų iki pusantrų metų, o bauda sieks 550 eurų.
Pirmą kartą prie vairo su mobiliuoju telefonu sulaikytas vairuotojas anksčiau sumokėdavo 28 eurų baudą, arba pusę minimalios baudos sumos, t. y. 14 eurų, o nuo šių metų žemutinė baudos riba didinama iki 60 eurų. Maksimali baudos riba suapvalinama nuo 86 iki 90 eurų.
Tiems, kurie vairuos pavojingai, baudos sieks nuo 170 iki 230 eurų, neturintiesiems teisės vairuoti – nuo 300 iki 600 eurų. Griežtėja atsakomybė ir už chuliganišką elgesį kelyje. Šį pažeidimą padariusiems asmenims grės bauda nuo 450 iki 550 eurų, neturintiesiems teisės vairuoti – nuo 750 iki 1 000 eurų.
Grės pasėdėti už grotų
Keičiasi ir atsakomybė prie vairo neblaiviems sėdusiems vairuotojams. Vairuotojai, kuriems bus nustatytas lengvas girtumas (daugiau nei 0,4 promilės, bet ne daugiau nei 1,5 promilės), taip pat vengusieji, kad būtų patikrintas blaivumas, bus baudžiami nuo 300 iki 450 eurų bauda. Jeigu apsvaigimas viršys 1,5 promilės, vairuotojas bus baudžiamas remiantis nebe Administracinių nusižengimų kodeksu, o Baudžiamuoju kodeksu. Tad tiems vairuotojams, kurių kraujyje alkoholio kiekis viršys 1,5 promilės, grės ir areštas.
Griežtinama atsakomybė ir už vengimą tikrintis neblaivumą ar apsvaigimą. Už tai numatyta bauda nuo 1 000 iki 2 000 eurų (buvo iki 860 eurų) ir teisės vairuoti atėmimas iki ketverių metų. Dėl teisės vairuoti ir vairuotojo pažymėjimo grąžinimo vairuotojai turės kreiptis ne į policiją, o į valstybinę įmonę „Regitra“.
Per 2017–2018 m. keliuose turėtų atsirasti apie pusšimtį vidutinį greitį matuojančių matuoklių, kurie matuos ne momentinį transporto priemonės greitį, tačiau tą, kuris yra pasiekiamas tam tikroje kelio atkarpoje.
Ateinančiais metais Lietuvoje turėtų atsirasti ir naujų radarų, kurie matuos ne tik greitį, bet ir atstumą tarp transporto priemonių. Lietuvoje galiojančiose KET baudos už saugaus atstumo nesilaikymą nėra numatytos, yra pateikta tik rekomendacija, kad reikėtų laikytis perpus mažesnio atstumo nei važiavimo greitis. Taigi, jei užmiesčio kelyje važiuojate 90 km/val. greičiu, atstumas iki priešais važiuojančio automobilio turėtų siekti maždaug 45 m.
Mokesčių pakeitimai
Nuo 2017 m. sausio 1 d. neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD) didėja nuo 200 iki 310 eurų. Šeimoms, auginančioms vaikus, papildomas NPD didėja nuo 120 iki 200 eurų už kiekvieną vaiką.
Kartu padidintas ir NPD negalią turintiems gyventojams, atsižvelgus į jų neįgalumo lygį. Asmenims, kurių darbingumas siekia 30–55 proc., NPD didėja iki 320 eurų. Tuo metu asmenims, kurių darbingumas iki 25 proc., bei tiems, kuriems nustatytas sunkus neįgalumo lygis, šis dydis siekia 380 eurų.
Maksimalus mėnesio NPD – 310 eurų – bus taikomas, jei gyventojo pajamos neviršija minimalios mėnesinės algos, galiojusios einamųjų metų pradžioje, dydžio. 2017 m. sausio 1 d. šis dydis buvo 380 eurų. Jei gyventojo pajamos viršys minėtą dydį, pagrindinis NPD bus mažinamas, o gavus 1 000 eurų atlyginimą, NPD nebus taikomas.
Patuštins kišenes
Nuo 2017 m. kovo 1 d., įgyvendinant ES teisės aktų reikalavimus, cigaretėms akcizų tarifas didėja apie 10,5 proc. Cigarams ir cigarilėms akcizų tarifai didėja dar labiau – apie 12 proc. Dėl mokestinių pakeitimų cigarečių pakelis vidutiniškai gali brangti apie 16 centų (pigiausios cigaretės – apie 12 centų), cigarilių pakelis – apie 14 centų, tačiau galutiniai kainų pokyčiai priklausys nuo gamintojų, didmenininkų ir mažmenininkų kainodaros sprendimų.
Nuo 2017 m. kovo 1 d., akcizų tarifai alui didėja 112 proc., vynui ir kitiems fermentuotiems gėrimams bei tarpiniams produktams – nuo 92 iki 111 proc., etilo alkoholiui – apie 23 proc.
Dėl akcizų tarifų padidinimo pusė litro alaus gali brangti apie 14 centų, vynas ir kiti fermentuoti gėrimai (iki 8,5 laipsnio stiprumo) – apie 21 centą, stipresni nei 8,5 laipsnio vynas ir kiti fermentuoti gėrimai – apie 53 centus, kiti spiritiniai gėrimai – apie 0,72 už pusę litro.
Keisis įmokos
Didėja šalpos neįgalumo pensijos žmonėms, kurie pripažinti neįgaliais iki 24 metų ir yra netekę 50–100 proc. darbingumo. Jos bus diferencijuojamos pagal darbingumo lygį penkių procentų intervalu.
Dalyvaujantiems profesinės reabilitacijos programoje ir nedraudžiamiems valstybiniu draudimu neįgaliesiems mokama pašalpa padidėjo nuo 224 eurų iki 240 eurų. Studijuojantiems neįgaliesiems išmoka didėja nuo 56 iki 60 eurų. Be to, atsirado daugiau galimybių dirbti ne visą darbo dieną slaugantiems žmogų su negalia namie: jei jų darbo pajamos bus mažesnės nei minimalus atlyginimas, nebus nutraukiamas draudimas valstybės lėšomis.
Nuo šių metų žmonės, dirbantys pagal verslo liudijimus, pradedami drausti visai pensijai. Jų įmoka sieks 26,3 proc. minimalios mėnesinės algos – 99,9 euro per mėnesį.
Individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai ir ūkinių bendrijų tikrieji nariai bus draudžiami dar ir nedarbo draudimu – įmoka didės 4,5 proc. punkto nuo minimalios algos. Visi jie dabar jie draudžiami tik pensijų draudimu (įmoka – 26,3 proc.). Mažųjų bendrijų vadovai bus draudžiami pensijų draudimu – mokės 26,3 proc. įmokas nuo gaunamų šios veiklos pajamų.
Socialinio būsto nuomininkai nepraras teisės į nuomą, kai jų turtas ir pajamos neviršys daugiau kaip 25 proc. įstatyme nustatytų pajamų ir turto ribų (iki šiol – 20 proc.).
Parengė Nijolė Baronienė