Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vejų prižiūrėtojai nuodija kėdainiečius?

Viešas erdves ir daugiabučių namų kiemus tvarkanti viena Kėdainių įmonė sulaukė gyventojų pasipiktinimo. „Rinkos aikštę“ pasiekė kėdainietės skundas, jog darbininkai žoles naikina purkšdami toksišką medžiagą – „Roundup“. Darbai vyksta ir tuo metu, kai šalia laksto mažamečiai vaikai, kurie neišvengiamai kvėpuoja pavojingo cheminio junginio dalelėmis.

„Esu pasibaisėjusi įmonės, kuri pagal sutartį su daugiabučių namų gyventojų bendrijomis tvarko aplinką, darbuotojų elgesiu bei darbo kultūra. Ką jau kalbėti apie tai, kad jie „trimeriais“ (nešiojamosiomis žoliapjovėmis) dirba nedėvėdami individualių apsaugos priemonių, nesilaikydami saugaus atstumo – didžiuliu greičiu skrieja akmenys, baisu, kad ko nors nesužalotų.

Bet kur kas didesnį nerimą kelia pavojingų cheminių medžiagų naudojimas viešose erdvėse. Mažamečiai vaikai stovi vos už dviejų metrų, o darbininkai išsitraukia purkštuvą ir juo purškia „Roundup’ą“. Baisiausia, kad šie žmonės, regis, nesuvokia ką daro – cheminę medžiagą purškia ne tik ant žolės, nors to daryti visai nereikėtų, bet net ir ant suoliuko, kur paskui sėdi vaikai.

Telefonu susisiekiau su aplinką tvarkančios įmonės vadovu bei išsakiau savo pastabas. Šis į kalbas nesileido. Atšovė, kad jeigu esu kuo nors nepatenkinta – galiu bet kada nutraukti sutartį. Toks požiūris į darbo saugą bei kultūrą daugiau nei keistas, su cheminėmis medžiagomis dirbantys žmonės nedėvi nei apsauginių kostiumų, nei respiratorių. Panašu, jog šie žmonės nesuvokia ką darantys – ne tik patys nuodijasi, bet ir nuodija mūsų vaikus. Į kokią instituciją reikėtų kreiptis, kad ši savivalė pagaliau būtų pažabota?“ – paskambinusi į „Rinkos aikštės“ redakciją klausė skaitytoja.

Namo aplinką tvarkančios įmonės vadovas „Rinkos aikštei“ patvirtino, jog darbuotojai iš tiesų naudoja cheminę medžiagą „Roundup“. Jis tikino, kad tai daroma du kartus per sezoną, pageidaujant gyventojams. Anot verslininko, reikalavimo, prieš pradedant darbus apsitverti teritoriją nėra, o plačiau komentuoti šią situaciją jis atsisakė.

Tuo tarpu Valstybinės augalininkystės tarnybos Augalų apsaugos produktų ir registravimo skyriaus vedėja Kristina Valionienė „Rinkos aikštei“ patvirtino, jog veiklioji „Roundup“ medžiaga yra toksiška ir smarkiai pažeidžia akis, tačiau odos ji nedirgina.

„Preparatas „Roundup“ yra augalų apsaugos produktas, kurio veiklioji medžiaga yra glifosatas. Tai – sisteminio poveikio veiklioji medžiaga, skirta piktžolėms naikinti. Pagal Europos maisto saugos tarnybos 2015 metų peržiūros išvadas, veiklioji medžiaga glifosatas pasižymi žemu ūmiu toksiškumu prarijus, įkvėpus ir per odą, tačiau jis nedirgina odos ir nėra odą jautrinanti medžiaga. Remiantis turimais duomenimis, glifosatas nesikaupia žmogaus organizme ir greitai pasišalina.

Veiklioji medžiaga glifosatas yra oficialiai klasifikuojamas kaip smarkiai pažeidžiantis akis (glifosato rūgštis, bet ne druska), bet nėra klasifikuojamas kaip kancerogenas.

Visi registruoti glifosato produktai, naudojant nurodytomis sąlygomis ir taikant nurodytas rizikos mažinimo priemones, nekelia rizikos žmonių sveikatai ir aplinkai. Tiesa, produktai turi būti naudojami griežtai laikantis etiketėse nustatytų reikalavimų“, – komentavo specialistė.

Pašnekovė taip pat pabrėžė, kad į minėta priemone apdorotus plotus žmonėms įeiti galima tik tada, kai priemonė jau yra išdžiūvusi.

„Jeigu tai yra neprofesionalaus naudojimo herbicidas vejoms purkšti, ir jeigu augalų apsaugos produkto etiketėje nenurodyta kitaip, žmonėms įeiti į produktais apdorotus plotus galima tik jiems išdžiūvus. Jeigu tai yra profesionalaus naudojimo herbicidas, pašaliniams asmenims ir gyventojams reikia laikytis 10 metrų apsaugos zonos nuo žemės ūkio ar miškų ūkio paskirties žemės plotų purškiamų lauko purkštuvais ar rankiniais (nugariniais) purkštuvais. Taip pat patartina eiti į tokius žemės sklypus, ar liesti, imti rankomis augalų apsaugos produktais apdorotus augalus galima tik jiems visiškai išdžiūvus. Jeigu augalų apsaugos produkto etiketėje nenurodyta kitaip, darbuotojams būtina dėvėti ilgas kelnes, marškinius ilgomis rankovėmis arba kombinezoną bei rekomenduojama avėti sandarius batus ir mūvėti pirštines. Ta pati bendra taisyklė galioja ir neprofesionalaus naudojimo herbicidams, t.y. daržininkams einat į apdorotus plotus“, – komentavo K. Valionienė.

 

Eglė KUKTIENĖ , Nerijus POVILAITIS

Jeigu Jums kyla įtarimas, kad augalų apsaugos produktai yra naudojami pažeidžiant teisės aktų reikalavimus – nedelsiant kreipkitės į Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos artimiausią teritorinį skyrių (Kauno teritorinio skyriaus telefono numeris (8 37) 32 06 32).

 

www.rinkosaikste.lt

Rekomenduojami video