Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vaistai nuo senatvės: kiek metų norite gyventi?

Kiek laiko norėtumėte gyventi – 85, 90, 100 metų ar daugiau? Juk daug svarbiau už pragyventų metų skaičių – mūsų sveikata pagyvenusiame amžiuje.

Šiuo metu seniausia oficialiai patvirtinta ilgamete laikoma prancūzė Žana Kalman, kuri mirė 1997-aisiais, sulaukusi 122 metų.

Praėjus 20 metų, JAV mokslininkai turi pagrindo manyti, kad greitai atsiras preparatų, kurie galės sustabdyti ligas, susijusias su senėjimu, ir pagerinti sveiko gyvenimo metų kokybę.

Ar tai reiškia, kad tokie preparatai padės mums gyventi gerokai ilgiau?

Be abejo, mano biomedicinos gerontologas Aubrey de Grey, kuris laikomas vienu iš svarbiausių apologetų gyvenimo pailginimo klausimais. Jis įsitikinęs, kad medicinos laimėjimai leis žmonėms gyventi šimtą metų.

De Grey skyrė milijonus dolerių iš savo asmeninių lėšų senėjimo procesų tyrinėjimams. Jis yra vyriausiasis SENS fondo, įsikūrusio Kalifornijos valstijos Silicio slėnyje, bendradarbis.

„Man neteko sutikti nė vieno žmogaus, kuris būtų norėjęs susirgti Alzheimerio liga, – sako jis. – Sveikatos pablogėjimas senatvėje yra svarbiausia mūsų pasaulio problema.“

Jis mano, jog medicina netrukus gali išspręsti šią problemą.

„Kai mums pavyks kontroliuoti senėjimo procesą, be abejo, gyvenimo trukmei nebus apribojimų. Žmonės kaip ir anksčiau žus – niekur nedings sunkvežimiai, kurie partrenkia mirtinai. Bet faktas tas, kad žmonės vidutiniškai gyvens daug ilgiau, žinoma, jei neįvyks koks nors netikėtas įvykis, pavyzdžiui, nukris asteroidas“.

Bet svarbiausia, mano de Grey, medicinos dėka mes galime papildomus metus praleisti būdami geros sveikatos.

Idėją apie galimybę įveikti senėjimą palaiko toli gražu ne visi. Bet jei ir yra pasaulyje vieta, kur tai minčiai galima atrasti šalininkų, tai – Silicio slėnis.

Milijardieriai, iš aukštųjų technologijų sukaupę kapitalą, įprato nestandartiškai mąstyti ir abejoti susidariusia nuomone.

2013 metais „Google“ kompanija įkūrė firmą Calico (California Life Company – Kalifornijos gyvenimo kompanija), kurios svarbiausias uždavinys: „suteikti žmonėms galimybę pragyventi ilgą ir laimingą gyvenimą“.

Calico nesiekia viešinti savo tyrinėjimų. Ji disponuoja žiniomis, apie kurias nėra informacijos ir kuri net neskelbiama.

2016 metais socialinio tinklo „Facebook“ įkūrėjas Markas Cukerbergas pažadėjo išgydyti arba sustabdyti kai kurių ligų plitimą iki XXI amžiaus pabaigos.

Kalifornijos investuotoja Lora Deming įkūrė ilgaamžio gyvenimo fondą, kuris skiria lėšų kompanijai, bandančiai išspręsti problemas, susijusias su senėjimu.

„Silicio slėnį skatina smalsumas, – sako ji. – Toks pat smalsumas, kuris keturiolikmečius paauglius verčia užsiimti programavimu savo miegamajame, taip pat išjudina ir 20–30-mečius žmones, kurie studijuoja senėjimo ir mirties priežastis ir galvoja, kaip galima iš esmės pakeisti šį procesą.“

Pailginti gyvenimo trukmę, be abejo, galima paprastiems organizmams, pavyzdžiui, mieliniams grybams, muselėms ir kirmėlėms.

Bet kuo aukščiau laiptais kopia evoliucija, tuo sudėtingiau tampa sustabdyti šį procesą.

Bako vardo senėjimo instituto mokslininkas Gordonas Lithgow vadovauja laboratorijai, kuri studijuoja, kaip galima pailginti ne tik mikroskopinių kirminų, bet ir žmogaus ląstelių gyvenimą.

„Paprastų organizmų senėjimo procesą pavyksta pakeisti laboratorijos sąlygomis, – aiškina jis. – Mes galime pailginti jų gyvenimą 500 %. Daugialąsčių gyvūnų – pavyzdžiui, pelių – mums pavyko pailginti gyvenimą 20–30 %, bet mums kol kas neaišku, ar tai galime padaryti žmonėms.“

***

Senėjimo tyrimų institutas kalbas apie gyvenimo pailginimą laiko spekuliacija, kuri atitraukia dėmesį nuo svarbiausio tikslo – suteikti žmonėms galimybę būti sveikiems, sulaukus senyvo amžiaus.

Be abejo, neverta tikėtis, kad medicina išspręs visas mūsų sveikatos problemas, bet kartu su mokslo tyrimais ji gali padaryti daug.

Yra tam tikrų metodų, kurie padidina mūsų šansus būti sveikiems, sulaukus brandaus amžiaus. Vienas iš svarbiausių – fiziniai pratimai. Jeigu jų būtų galima nusipirkti vaistinėje, tai būtų pats perkamiausias preparatas.

Visi ilgaamžiai, kuriuos sutikau, užsiėmė tam tikrais sportiniais pratimais, kurie jiems teikė malonumą.

Be to, tai padeda moterims išplėsti bendraujančiųjų ratą, o tai irgi yra svarbus sveiko senėjimo aspektas.

Labai svarbu, kad būtų aktyvus protas. Tai gali padėti sukaupti kognityvinį rezervą ir sumažinti demencijos riziką.

Taip pat gali padėti subalansuota dieta.

Geros sveikatos ir gyvenimo pailginimo receptų nėra, bet patartina laikytis šitų patarimų.

 

Parengta pagal BBC

Rekomenduojami video