Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vairavimas be dokumentų: patogumas ar laiko gaišatis?

Nuo liepos 1 dienos įsigaliojus Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimams transporto priemonių vairuotojai nebeprivalės su savimi turėti ir pareigūnui pateikti vairuotojo pažymėjimo. Taip patnebebus privaluvežiotistransporto priemonės registravimo, techninės apžiūros dokumentų bei civilinės atsakomybės draudimo poliso.Pakaks turėti asmens tapatybės kortelę arba pasą, o kitus dokumentus pareigūnai patikrins duomenų bazėse. Ar šie pakeitimai iš tiesų naudingi vairuotojams,ar tai tėraviešųjų ryšiųakcija?

Palanku užuomaršoms

Visi „Valstiečių laikraščio“ kalbinti eismo specialistai patarė neskubėti padėti dokumentų į stalčių. Mat jeigu būsite sustabdyti policijos pareigūnų ir su savimi turėsite reikiamus dokumentus,jų patikra truks trumpiaunei tuo atveju, kai pareigūnams teks ieškoti informacijos apie juos skirtingose duomenų bazėse.

Įsigaliojus įstatymo pakeitimams, tikrinančiam pareigūnui užteks pateikti savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Pagal jį ir pagal transporto priemonės valstybinį numerį pareigūnas visą kitą reikiamą informaciją gaus net iš 4 šaltinių: Transporto priemonių civilinės atsakomybės privalomojo draudimo duomenų bazės, Centralizuotos techninės apžiūros duomenų bazės, Lietuvos Respublikos kelių transporto priemonių registro ir Lietuvos Respublikos kelių transporto priemonių vairuotojų registro. Neabejotinai, tai užtruks gerokai ilgiau, nei užmesti akį į vairuotojo pateiktus dokumentus.

„Tikrai neraginame vairuotojų nesivežioti dokumentų. Juos turėdami sutaupysite laiko patikrinimų ar techninių eismo įvykių metu. Šis pakeitimas labiausiai palengvins užmaršių ar išsiblaškiusių vairuotojų, kuriems už pamirštus dokumentus anksčiau tekdavo skirti baudą,dalią. Dabar už tai baudžiama nebebus“, – „Valstiečių laikraščiui“ sakė VytautasGrašys, Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas.

Jis pripažino, jog pareigūnai iki šiol be didelio entuziazmo skirdavo baudas (nuo 5 iki 11 eurų) už tai, kad vairuotojas pamiršo dokumentus, tačiau tai daryti juos įpareigojo galioję teisės aktai.

Pasak V.Grašio, patikrinti reikiamas duomenų bazes truks ilgiau nei vairuotojo su savimi turimus dokumentus: „Vidutiniškai, jeigu nėra ryšio ir interneto sutrikimų, tokia patikra trunka 5–10 minučių. Tad važinėjantieji be dokumentų turės apsišarvuoti kantrybe.“

Kai kurie saugaus eismo specialistai nuogąstauja, kad atsisakius dokumentų eismo dalyviams taps gerokai sunkiau užpildyti techninio eismo įvykio deklaraciją. Scanpix nuotr.

Tik savininkams

Saulius Šuminas, valstybės įmonės„Regitra“ direktoriaus pavaduotojas, „Valstiečių laikraščiui“ sakė, kad kol kas sunku pasakyti, ar nauja tvarka pasiteisins ir duos apčiuopiamų rezultatų: „Laikas parodys. Kol kas sunku pasakyti, kokia nauda bus iš tų pakeitimų.“

Jis priminė labai svarbų dalyką – be automobilio registracijos dokumento galės važinėti tik automobilio savininkas, o kiti juo besinaudojantys žmonės (valdytojai) vis tiek privalės turėti originalų registracijos dokumentą. Tai aktualu ir bendrovėms, kurioms priklausančiomis mašinomis ar žemės ūkio technika važinėja darbuotojai.

Be to, faktas, kad nereikės vežiotis vairuotojo pažymėjimo jokiu būdu neatleidžia nuo prievolės turėti galiojantį vairuotojo pažymėjimą.

Nepamiršti keliaujant

Anot S.Šumino, kol kas sunku pasakyti, kaip efektyviai ir greitai policijos pareigūnai tikrins dokumentus skirtingose duomenų bazėse. Be to, gali nutikti ir daugiau neįprastų situacijų, kurių iki šiol nebuvo.

„Jeigu į eismo įvykį paklius du vairuotojai, nesivežiojantys automobilio dokumentų ir teisių, ar nebus taip, kad jie dažniau kvies pareigūnus ir dėl to gerokai padaugės policijos iškvietimųdėl smulkių eismo įvykių“, – svarstė pašnekovas.

V.Grašyssutiko, kad policijos iškvietimų į eismo įvykių vietas gali padaugėti, tačiau ragino nepamiršti vieno dalyko – į avarijos vietą atvykę pareigūnai turės nustatyti kaltininką ir surašyti protokolą. Tad vienas iš įvykio dalyvių bus nubaustas. Jeigu eismo įvykio dalyviai susitaria ir patys surašo eismo įvykio deklaraciją,nuobauda nėra skiriama – dėl žalos atlyginimo toliau tariasi draudimo bendrovės.

S.Šuminas sakė, kad asmeniškai jo įpročių nauja tvarka nepakeis, jis ir toliau piniginėje vežiosis vairuotojo pažymėjimą ir mašinos registracijos dokumentus, o daiktadėžėje – draudimo polisą. „Tai – kiekvieno požiūrio klausimas. Man aiškiau, paprasčiau ir patogiau visus dokumentus turėti su savimi“, – tikino jis.

Pašnekovas pateikėEstijos pavyzdį, kurios gyventojai jau kuris laikas turi galimybę nesivežioti dokumentų, – vykdami į užsienį dokumentus jie neretai tiesiog pamiršta namie, tad svečiose šalyse susiduria su netikėtomis problemomis.

Naudosis internetu

Nemažai skeptikų mano, kad įsigaliojus naujai tvarkai problemų kils, kai įvykus techniniam eismo įvykiui teks pildyti eismo įvykio deklaraciją jos dalyviams neturint su savimi vairuotojo pažymėjimo ir kitų dokumentų.

Tačiau naujajame įstatyme numatyta, kad eismo įvykio deklaraciją bus galima užpildyti pasinaudojant interneto ryšiu, nes draudimo poliso numerį visada galima pasitikrinti Draudikų biuro internetiniame puslapyje įvedus transporto priemonės valstybinį registracijos numerį.

Be to, kaip teigia įstatymo šalininkai, teisės aktai nereikalauja eismo įvykio deklaracijos pildyti nedelsiant po eismo įvykio,  ją galima užpildyti vėliau, patraukus transporto priemones į saugią vietą.

Seimo nariai, balsavę už šią Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisą, sutiko, kad visuotinio techninio progreso laikais būtina mažinti perteklinius reikalavimus vairuotojams. „Tokie teiginiai skamba gražiai, o kaip žmonės naudosis pakeitimais, dar pamatysime“, – komentavoS.Šuminas.

Keblios situacijos

„Policijos pareigūnų darbas – kompiuterizuotas, todėl jie turi visas galimybes nuotoliniu būdu nesudėtingai patikrinti reikiamus dokumentus. Reikalavimas vairuotojams su savimi visada turėti vairuotojo pažymėjimą, transporto priemonės registravimo, privalomosios techninės apžiūros, civilinės atsakomybės privalomojo draudimo dokumentus buvo aiškiai perteklinis“, – sakė vienas įstatymo pakeitimo iniciatorių, Seimo narys Mykolas Majauskas.

Saugaus eismo ekspertas Artūras Pakėnas mano, kad tai – neapgalvotas pasiūlymas ir eilinė viešųjų ryšių akcija. Jo manymu, pakeitimas sukels problemų tais atvejais, kai vairuotojai pateks į smulkius eismo įvykius. Dabar tokias situacijas išspręsti labai lengva – vairuotojai gali užpildyti eismo įvykio deklaraciją ir išsiskirstyti. Įsigaliojus naujai tvarkai, jei bent vienas vairuotojas su savimi neturės dokumentų, kitas vairuotojas negalės žinoti, ar jis yra apsidraudęs ir ar iš viso turi teisę vairuoti. Anot pašnekovo, policija turi galimybę patikrinti, ar vairuotojas turi teisę vairuoti, draudimo polisą,ar transporto priemonė techniškai tvarkinga,tačiau ką daryti, jei policijos kviesti nereikia, o avarija – techninio pobūdžio?

„Tokiu atveju policijos kviesti nebūtina, deklaraciją galiužpildyti eismo įvykio dalyviai. Bet kaip man įsitikinti, kad kito automobilio vairuotojas nėra automobilio vagis? Jis sakys: aš nieko neturiu – nei teisių, nei draudimo, nei techninės apžiūros pažymėjimo. O ir lipdukai ant numerių nebeklijuojami. Gal tas automobilis yra techniškai netvarkingas ir aš be reikalo prisiimu kaltę?“ – klausėA.Pakėnas.

Pataisų iniciatoriai įsitikinę, kad priėmus minėtas pataisas vairuotojai gali ir toliau vežiotis dokumentus, tačiau jie nebus baudžiami už tai, jei jų visų nesivežios. Esą naudinga vežiotis draudimo dokumentus, kuriuose yra reikalinga informacija, bet bausti vairuotojus už tai, kad jų neturi, nėra prasmės. Šiuo pakeitimu norima atsisakyti bausmių už tai, kad žmonės nesivežioja dokumentų.

Rekomenduojami video