Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
„Tiesiog“ galvos skausmas ar migrena

Įtampos sukeltas galvos skausmas paprastai netrukdo atlikti kasdienių darbų, o migrenos kamuojamam žmogui intensyvi veikla skausmą tik padidina. Pasak specialistų, nuo to, kokį galvos skausmą patiriate, priklauso ir gydymas: paprastą skausmą lengvai galima išgydyti vaistais, o kai kurioms migrenos formoms gali prireikti ir chirurgų intervencijos.

Skauda kitaip

„Galvos skausmas yra bendras terminas, apibūdinantis skausmą galvos srityje, – sako gydytoja konsultantė, Migrenos ir galvos smegenų centro Irvine (JAV) direktorė Susan Hutchinson. – Migrena, įtampa, klasterinis galvos skausmas – tai pirminiai galvos skausmai. Antriniais galvos skausmais vadinami tie, kurie atsiranda nuo meningito, smegenų traumų ar auglių.“

Pasak specialistės, dėl įtampos atsirandantys galvos skausmai dažniausiai pasireiškia raumeninėse galvos dalyse, pakaušyje ar kaktoje, o migrena prasideda smegenyse.

„Kai kalbame apie galvos skausmą, paprastai turime omenyje ypač dažnai dėl įtampos atsirandantį skausmą, tačiau jei anksčiau nepatyrėte migrenos ir nežinote, kokius pojūčius sukelia būtent ši liga, atskirti jos sukeliamus skausmus nuo įprasto galvos skausmo bus nelengva“, – teigia gydytoja ir pataria atkreipti dėmesį į kai kuriuos specifinius požymius. S.Hutchinson aiškina, kad įtampos sukeltas galvos skausmas dažniausiai netrukdo atlikti kasdienių darbų, o migrenos kamuojamam žmogui intensyvi veikla skausmą padidina, jis tampa plėšiantis.

„Įtampos sukeltus galvos skausmus kenčiantys žmonės jaučiasi taip, lyg jų galva būtų spaudžiama, o migrena sergantys pacientai jaučia visai kitokį skausmą, – papildo Beverli Hilso (JAV) migrenos instituto direktorius Jonathanas Cabinas. – Sergant migrena skausmas dažniausiai (tačiau ne visais atvejais) atsiranda vienoje galvos pusėje ir yra pulsuojantis. Jei migrenos sukelti galvos skausmai atsiranda vienoje galvos pusėje, joje dažniausiai yra ir jutiminis nervas, kuris veikia kaip migrenos skausmo sukėlėjas smegenyse.“

Migrena trunka ilgiau

Specialistų teigimu, migreną galima atpažinti ne tik pagal skausmo židinį ir pobūdį, bet ir kitus specifinius simptomus. Įspėjamieji migrenos ženklai yra pykinimas ir padidėjęs jautrumas šviesai bei garsams.

„Migrena dažniausiai trunka nuo 4 iki 72 valandų, o įtampos sukelti galvos skausmai trunka gerokai trumpiau. Atsižvelgiant į tai, kokia migrenos forma sergate, jums taip pat gali pasireikšti vadinamoji migrenos aura – regėjimo sutrikimas ar svaigulys, atsirandantis anksčiau už galvos skausmą. Tokios auros pasitaiko trečdaliui migrena sergančių pacientų“, – sako J.Cabinas.

Deja, net atkreipus dėmesį į visus išvardytus aspektus, sunku nustatyti, dėl ko atsiranda galvos skausmas. „Yra žmonių, kurie patiria į migreną panašius galvos skausmus dėl įtampos, tačiau nėra tokio tyrimo, kuris galėtų nustatyti jiems šią ligą. Todėl svarbiausia – įsidėmėti simptomus“, – pabrėžia jis.

Vis dėlto, nors atrodo, kad dauguma galvos skausmų yra nesusiję su migrena, gydytoja S.Hutchinson mano kitaip: „Dažnai pasikartojantys, su įtampa susiję stiprūs galvos skausmai gali būti migrenos požymis.“

Paprasti vaistai nepadės

Pasak specialistų, galvos skausmą ar migreną gali sukelti daugybė veiksnių. Galvos skausmui kilti įtakos gali turėti stresas, dehidratacija, miego perteklius ar trūkumas, dietos, intensyvus sportas ir net aplinkos pokyčiai, pavyzdžiui, padidėjęs žiedadulkių kiekis ir barometriniai rodikliai, o vienas esminių įtampos ar kitų veiksnių sukelto galvos skausmo ir migrenos skirtumas – juos įveikti padedantys vaistai. Anot J.Cabino, paprastą galvos skausmą galima išgydyti vaistais, kurių galima įsigyti daugelyje vaistinių, tačiau kenčiantiesiems nuo migrenos jie nepadės.

„Įtampos sukeltą galvos skausmą galima gydyti ir vaistais, ir keičiant gyvenimo būdą“, – tikina S.Hutchinson. Anot jos, tokie dalykai kaip joga, sveikas maistas, alkoholio ir gėrimų, turinčių kofeino, vartojimo sumažinimas, tinkamas poilsio ir miego režimas gali padėti išvengti dažno galvos skausmo. Tačiau tiems, kurie serga migrena, su šia liga kovoti sunkiau, todėl J.Cabinas pataria apsilankyti pas šeimos gydytoją ar neurologą. Pacientams, kurie nuo migrenos skausmų kenčia daugiau nei 14 kartų per mėnesį, gali būti nustatyta chroniška migrenos forma. Tokiu atveju gydymas gali būti ir agresyvesnis – botokso injekcijos į galvą ar net operacija, padedanti sumažinti signalus, patenkančius į skausmą lemiantį nervą smegenyse.

„Nėra vieno būdo, padedančio migreną išgydyti visiems – tai daugybės individualių veiksmų visuma“, – pabrėžia J.Cabinas. O S.Hutchinson priduria: „Galvos skausmas būtinai turi būti ištirtas ir tinkamai gydomas. Net jei nesate įsitikinę, kad jūsų galvos skausmas signalizuoja apie rimtesnius sveikatos sutrikimus, geriau apie jį užsiminkite gydytojui.“

Tyrimo metu nustatyta, kad 1 iš 6 amerikiečių gali sirgti migrena, dar daugiau jų patirs šią ligą bent vieną kartą gyvenime. Specialistų teigimu, moterys migrena serga dažniau nei vyrai, o galvos skausmas retai išgydomas tik todėl, kad žmonės dėl jo nesikreipia į gydytojus arba gydosi patys netinkamais vaistais, nes nežino, kokius iš tiesų reikia vartoti.

 

15 min.lt

 

 

 

Rekomenduojami video