Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sužibo viltis nebebūti antrarūšiais

Apie Lietuvos ūkininkų diskriminaciją dėl tiesioginių išmokų kalbama jau metų metus. Tikimasi, kad į valdžią atėjęs Lenkijos į ES žemės ūkio komisarus deleguotas kandidatas Janušas Vojciechovskis (Janusz Wojciechowski) pakeis situaciją į gerąją pusę. Tačiau Europos Parlamente gimsta naujų idėjų - išvis atsisakyti „hektarinių“ išmokų, jas susiejant su tikslu.

- Rugsėjį rinkote parašus dėl tiesioginių išmokų suvienodinimo, kaip sekėsi? - „Vakaro žinios“ klausė europarlamentaro Bronio ROPĖS.

- Buvo noras atkreipti dėmesį į nesąžiningas išmokas ir neįvykdytus įsipareigojimus vadovų tarybų tiek 2002 metais, tiek 2013 metais, taigi vėl pakartojome kreipimąsi dėl išmokų suvienodinimo. Parlamentas dar nėra priėmęs sprendimo, tai ir parlamente tą klausimą iš naujo iškelti reikia. Parašus baigėme rinkti ir laukiame, kada bus nauja Komisija. Formuojama nauja Komisija, kuri pradės dirbti arba lapkričio 1 dieną, arba gruodžio 1 dieną, mat dar nėra trijų komisarų kandidatų.

Surinkome 20 parašų iš Baltijos šalių. Siūlėsi ir kitos šalys pasirašyti - Bulgarija, Vengrija, Čekija, tačiau kadangi Baltijos šalių išmokos yra pačios mažiausios, mes keliame skaudžiausią problemą.

- Praėjusią savaitę per klausymus Lenkijos kandidatas į ES žemės ūkio komisarus J.Vojciechovskis pažadėjo, kad per penkmetį ES valstybėms užtikrins vidutines ES išmokas. Ar nuo jo vieno tai priklauso?

- Yra pateiktas Komisijos reglamento projektas, kad tų šalių, kurių išmokos nesiekia 50-90 proc., skirtumą sumažinti per pusę iki 2027 metų, yra tokios 7 šalys, tarp jų ir Lietuva. Bent jau buvusiame Žemės ūkio komitete pusė manė, kad tai gerai, kita pusė - kad to nepakanka. Viskas priklausys nuo to, kokia bus Europos Parlamento pozicija. Tačiau jis (J.Vojciechovskis, - aut. past.) pasakė, kad šį klausimą per kadenciją išspręs. Žinoma, išmokų suvienodinimo klausimą būtų labai sudėtinga išspręsti be šalių narių, bet pateikti projektus, kurie tą padarytų, tikrai galėtų.

Man patiko J.Vojciechovskio atsakymai, bet to, čia Lenkijos deleguotas kandidatas, o Lenkija mums artimesnė, sąlygos - panašesnės. Taigi mums šansų daugiau turėti vienodesnes sąlygas Europoje, nei kad būtų komisaras koks prancūzas ar olandas.

- Tai buvę žemės ūkio komisarai tik imitavo norą padėti skriaudžiamoms šalims?

- 2014 metais, kai pradėjau dirbti, pačiam Žanui Klodui Junkeriui (Yean Claude Yuncker) esu uždavęs atitinkamą klausimą, jis pripažino, kad tai problema, kurią reikia spręsti ir per kadenciją jis pažadėjo pasiekti, kad Europoje nebūtų antrarūšių. Deja, tie žodžiai liko neištesėti. Panašiai kalbėjo ir žemės ūkio komisaras Filas Hoganas (Phil Hogan), bet...

Yra mūsų ir peticija 52 tūkst. žmonių, ji nebaigta svarstyti, atiduota Žemės ūkio komitetui, naujas šis komitetas nėra priėmęs galutinio sprendimo, tikiuosi, kad iki naujų metų mes tą sprendimą padarysime. Kaip tik sutarta, kad atidarome probleminius straipsnius, mes pasiūlėme atverti būtent išmokų sulyginimo straipsnį. Taigi komitete dar kovosime dėl to.

- Vis tiek per 5 metus mums niekas neužtikrins lygių išmokų su kitomis ES šalimis, tik vidutines.

- Taip, kalbama tik apie vidutines. Tačiau yra tokia iniciatyva, kylanti iš prancūzų, vokiečių, kad reikėtų pakeisti tiesioginių išmokų sistemą, atsisakyti hektarinės išmokos, o sistemą susieti su tikslu, pavyzdžiui, klimato tikslas, pieno tikslas, kiaulienos tikslas ir taip toliau. Su tais tikslais siejant mokėti išmokas. Kitaip sakant, padaryti Europoje vienodą sistemą.

- O kaip jums pačiam atrodo tokios iniciatyvos?

- Būčiau linkęs diskutuoti ir ieškoti naujos sistemos. Dėl hektarinio rėmimo toje pačioje Lietuvoje turime labai susiskaldžiusius žemdirbius, labai daug asociacijų su skirtingomis pozicijomis, tarpusavyje pešamasi. Daug pinigų mokama ir ne visada pasiekiamas tikslas.

- Pažvelgus į mokestines lengvatas ES šalių narių ūkininkams, Lietuva atrodo labai skurdžiai. Kas iš vienodesnių išmokų, jei pačiose šalyse sąlygos užsiimti žemės ūkio produktų auginimu, gamyba yra skirtingos? Kaip konkuruoti?

- Mane juokina ir prezidento iniciatyvos (dėl dyzelino ūkininkams lengvatos mažinimo, - aut. past.), kai surandami keli žemdirbiai, kurie geriau gyvena, o 90 proc. žemdirbių vargsta ir jų mažėja. Apskritai problema, kad naujų ir jaunų ūkininkų neatsiranda. Tik apie 3 proc. Tai perpus mažiau nei Europos vidurkis. Mes turėtume galvoti apie konkurencingą Lietuvos žemės ūkį, turime derintis prie Europos standartų, Europos vidurkių, čia ir akcizai, valstybės parama ir kita, jei mes to nedarysime, mūsų žemės ūkis liks iškreiptas ir nekonkurencingas. Savo produktų neturėsime kur dėti, be to, vietinių produktų kainos bus kur kas didesnės.

Grūdų Lietuva augina tris kartus daugiau nei suvalgome. Kiaulienos išauginama tik pusė tiek, kiek suvalgome, dar eksportuojame, savo suvalgome tik 20 proc. Karvių pieno melžiame trečdalį to, ką suvalgome. Dar po 5-10 metų mes, matyt, atsivešime. Kai pradėsime vežtis, tai nė kokybės nebus.

Tiesioginės išmokos

Vidutinės išmokos (2019 m., pagal 2016 m. reikalavimus atitinkantį plotą):

Lietuva 181,4 Eur/ha

Latvija 178,6 Eur/ha

Estija 177,6 Eur/ha

Tiesioginių išmokų ES vidurkis yra 266 eurai už hektarą.

Šaltinis - Žemės ūkio ministerija

 

Edita SIAVRIS

respublika

Rekomenduojami video