Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ūkininkai bulvių derliumi nesiskundžia, bet neramina kiti dalykai

Rugsėjis nuo seno žinomas kaip javų sėjimo laikas, tačiau lygiai taip pat jis asocijuojasi su bulviakasiu. Suvalkijos krašto bulvių augintojams šie metai buvo gana palankūs.

Geresnis nei įprastai

Lietuvoje šiemet deklaruota beveik 11 000 ha bulvių plotų. Maždaug 2 000 ha šių šakniagumbių augina Suvalkijos regiono žemdirbiai, daugiausia – Šakių (1 233 ha) bei Vilkaviškio (497 ha) rajonų ūkininkai.

Ankstyvų bulvių kasimas pramoniniam naudojimui Suvalkijoje prasidėjo dar liepos pradžioje. Pasak didžiausios Vilkaviškio rajono bulvių augintojos Alvytės Valuckienės, bulvėms labai pakenkė pavasarinės šalnos, todėl jos buvo šiek tiek smulkesnės nei turėtų būti. Apie 130 ha bulvių auginanti ūkininkė kaip tik šiomis dienomis baigė ir vėlyvųjų veislių bulviakasį. Anot jos, šių metų derlius šiek tiek geresnis nei įprastai.

[caption id="attachment_110729" align="alignnone" width="300"] Alvytė Valuckienė Alvytė Valuckienė[/caption]

Aišku, ne iš visų plotų derlius vienodai geras. Gerai prižiūrėtos, be chemikalų ir didelio kiekio trąšų augintos bulvės yra labai geros, ypač jei buvo naudota daug biologinių preparatų, humuso, mėšlo, tačiau kai kuriose nuomojamose žemėse auginami šakniagumbiai neužderėjo taip gerai, kaip norėtųsi. Akivaizdu, kad tų žemių savininkai tinkamai neprižiūrėjo savo plotų“, – svarstė A.Valuckienė.

Ūkininkė augina bent 10 veislių bulves: nuo labai ankstyvų iki pačių vėlyviausių. Beveik 30 metų šia veikla besiverčianti suvalkietė su vyru Eugenijumi per šį laiką spėjo išsiaiškinti klientų poreikius, todėl, rinkdamiesi veisles, stengiasi į juos atsižvelgti. Bulvių augintojams svarbu, kad jų užauginta produkcija būtų ne tik atspari ligoms, bet ir patraukli pirkėjams.

Dalis Valuckų auginamų veislių skirta tik Lietuvos klientams, dalis – užsakovams iš užsienio. Didžioji dalis bulvių iškeliauja į kitas šalis. Pasak A.Valuckienės, užsieniečiams reikia kiek kitokių veislių nei lietuviams. Jiems svarbu, kad bulvės būtų tinkamos pramoniniam naudojimui, būtų lengvai skutamos, neištižtų.

Vilkaviškio krašto žemdirbė kol kas vienintelė Lietuvoje augina „Vales Sovereign“ veislę, kuria yra itin patenkinta. „Tai labai derlingos bulvės. „Vales Sovereign“ veislę auginame jau antrus metus ir esame be galo patenkinti gaunamais rezultatais. Šios bulvės su rausvomis akutėmis pas mus atkeliavo iš Škotijos“, – pasakojo pašnekovė.

Nedžiuginančios kainos

Mūsų rajone bulviakasis dar tik įsibėgėjo. Kiek teko kalbėtis su vietos ūkininkais, jie patenkinti derliumi, tačiau nedžiugina šių metų kainos – jos maždaug 5 centais mažesnės nei praėjusiais metais. Kiek žinau, Suvalkijoje šiemet užderėjo gana neblogas bulvių derlius. Vasaros pradžioje buvo baiminamasi, kad gali pritrūkti drėgmės, tačiau vėlesni lietūs viską padėjo sustatyti į savo vietas“, – sakė Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja Lina Grygelaitienė.

Jos žodžius tarsi patvirtino dar vienas Vilkaviškio rajono bulvių augintojas Visvaldas Kantautas. 18 ha šakniagumbių auginantis vyriškis bulviakasį planuoja pabaigti spalio pradžioje. Anot jo, pirmuoju derliumi skųstis negalima. Tiesa, neramina tai, kad nemaža dalis bulvių – gana smulkios.

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad bendras bulvių kiekis gana neblogas, tačiau perrinkus paaiškėja, kad dalis jų – labai mažos. Taip atsitiko, nes mūsų krašte labai trūko drėgmės. Galima sakyti, kad nuo pasodinimo smarkiau palijo vos du kartus. Aišku, lietaus buvo ir daugiau, tačiau nepakankamai, dėl to dalis bulvių neužaugo. O juk lietuviai mėgsta valgyti dideles bulves!“ – pastebėjimais dalijosi V.Kantautas.

Ūkininkas teigė, kad dėl gerai užaugusių bulvių šiais metais krito jų supirkimo kaina. Tokiu pat metu pernai už bulvių kilogramą mokėjo 15–18 centų, o šiemet mokama vos 10–13 centų. Pasak pašnekovo, tam galimai įtakos turėjo labai pigi bulvių pasiūla iš kaimyninės Lenkijos.

Visą vasarą iki pat dabar lenkai bulves parduoda itin mažomis kainomis. Mūsų krašto ūkininkams jie yra gana dideli konkurentai. Sunku pasakyti, kaip bus toliau, tačiau lenkams bulvių kol kas pakanka, tad iš dalies jie gali diktuoti Lietuvos rinkų sąlygas. Pavyzdžiui, šių metų pavasarį lenkams trūko bulvių, tad dalis lietuvių tuo pasinaudojo“, – sakė V.Kantautas.

Ūkininkė A.Valuckienė teigė pernelyg nesukanti galvos dėl kainų. Ilgametė jos patirtis byloja, kad aukštos kokybės ir gerai išlaikytos bulvės pavasarį būna brangesnės nei rudenį. To paties Vilkaviškio krašto žemdirbė tikisi ir šiais metais.

Sandėliavimo kaštai yra dideli. Ypač daug elektros „suryja“ šaldytuvai, tačiau visa tai atsiperka. Dabar Lietuvos prekybos centrai moka maždaug 11–12 centų už kilogramą. Džiaugiamės, kad dalį savo užaugintos produkcijos eksportuojame į Ukrainą. Jos atstovai labai vertina mūsų bulves, todėl moka 12 centų už kilogramą, nors įprastai kitiems tiekėjams moka bent 2 centais mažiau“, – kalbėjo A.Valuckienė.

Baiminasi dėl realizacijos

Dar vienas Vilkaviškio krašto žemdirbys Gintautas Jurgelaitis teigė pagrindinio bulviakasio dar nepradėjęs, tačiau iki šiol nukastos bulvės jį pradžiugino. Derlius, pasak vyriškio, bus neblogas. Ūkininkas 8 ha plote augina kelių veislių bulves, tačiau labiausiai jį džiugina „Melody“ veislė. Įprastai šie šakniagumbiai nuėmus derlių gerai išsilaiko iki kitų metų rudens.

[caption id="attachment_110728" align="alignnone" width="300"]Gintautas Jurgelaitis Gintautas Jurgelaitis[/caption]

Auginu veislių, kurios išsilaiko tik iki Naujųjų metų. Įprastai atsižvelgiu į klientų poreikius. Šiais metais bulvės gal šiek tiek prastesnės nei pernai, bet skųstis tikrai negaliu. Pavyzdžiui, bulvių veislė „Laura“ šiais metais užderėjo geriau nei pernai, nors ir tuomet buvo neblogas derlius. Įprastai bulviakasį baigiu spalio viduryje. Taip turėtų būti ir šiemet. Niekada niekur neskubu“, – juokėsi ūkininkas.

Vienintelis dalykas, ko vyras baiminosi – būsima derliaus realizacija. Pasaulį kaustanti koronaviruso pandemija kelia nerimą daugeliui bulvių augintojų.

Pavasarį susidūriau su įdomiu reiškiniu: įbauginti žmonės stengėsi nusipirkti kuo daugiau maisto, tad pirko ir daržoves. Auginu ne tik bulves – turiu pasėjęs apie 2 ha morkų, burokų bei svogūnų. Įprastai viską realizuoju turguose, Kauno prekybos miestelyje „Urmas“, daržoves vežu į kai kurias kavines. Dalį užaugintos produkcijos parduodu į vadinamąją gamybą, tačiau ten dažniausiai realizuoju brokuotas ar ne visai užaugusias bulves. Galėčiau parduoti ir geras, bet nuo to kaina nesikeis – supirkėjai už bulves moka vos 5 centus už kilogramą“, – atskleidė G.Jurgelaitis.

Dėl būsimos realizacijos šiek tiek nerimauja ir V.Kantautas. Anot jo, šių metų pavasarį dalis kavinių, barų bei restoranų labai apribojo bulvių pirkimą, tad baiminamasi, jog kone kasdien šalyje didėjantis koronavirusu užsikrėtusių asmenų skaičius gali turėti įtakos ekonomikos sąstingiui. Neabejotinai tą pajustų ir bulvių augintojai.

Įprastai kavinės ir barai superka kasimo ar rūšiavimo metu pažeistas bulves arba tas, kurių forma neatitinka standartų. Pastebėjome, kad šiuo metu labai sumažėjęs tokių bulvių poreikis. Bet kokiu atveju tikimės, kad koronavirusas neįsismarkuos, o lietuviams bei viso pasaulio gyventojams ir toliau reikės bulvių“, – kolegai V.Kantautui antrino ir A.Valuckienė.
Rekomenduojami video