Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Supirkėjai nelepina juodųjų serbentų augintojų

Šią savaitę pradedami skinti juodieji serbentai. Augintojai teigia, kad jų derlius, palyginti su praėjusiais metais, gerokai mažesnis. Tikimasi, kad šiemet supirkėjai derlių supirks šiek tiek brangiau nei pernai, kai už kilogramą mokėjo po 0,22 euro.

Siūlo įsigyti ūkyje

Praėjusiais metais mūsų šalies uogų augintojai deklaravo 2 873,64 hektaro juodųjų serbentų plotų. Serbentynų plotai pastaraisiais metais beveik nemažėja, nes, pasitraukus seniesiems augintojams, uogininkystės imasi jaunieji ūkių šeimininkai. Tačiau, skirtingai nei senbuviai, jie stengiasi uogas parduoti tiesiai vartotojams arba perdirbti. Derlių jie siūlo įsigyti socialiniuose tinkluose ir skelbimų puslapiuose. Širvintų rajono uogynų šeimininkas, nenorėjęs viešinti savo pavardės, sakė, kad juoduosius serbentus augina nenaudodamas jokių pesticidų ir trąšų. Už ekologiškų, skintų rankomis uogų kilogramą jis prašo 1,45 euro. Klientai, atvykę į ūkį ir uogas nusiskynę patys, už kilogramą juodųjų serbentų moka tik 0,87 euro. Kitas Radviliškio rajono ūkininkas už saldžias ir dideles uogas, užaugintas ekologiškai ir skintas rankomis, prašo net 2,5 euro, skintas kombainu – 1,5 euro už kilogramą. Vartotojams jis pateikia ir sertifikatus, išduotus „Ekoagros“. Pasak augintojų, juodųjų serbentų uogos turi paklausą, jos vertinamos dėl naudingų sveikatai medžiagų ir vitaminų kiekio.

Klientų netrūksta

Kavarsko seniūnijoje ūkininkaujantis Albertas Grigaliūnas prižiūri daugiau nei pusę šimto hektarų serbentyno. Ūkio šeimininkas sakė, kad didžiąją dalį jo sudaro krūmai, vedantys desertines, saldžias uogas. „Koks bus šių metų derlius – sunku pasakyti, nes serbentynai atseikėja nevienodą derlių. Tačiau mano ūkyje derlius bus dvigubai didesnis nei praėjusiais metais, nes buvo daug drėgmės ir uogos užaugo didelės ir gražios“, – sakė A.Grigaliūnas. Juodųjų serbentų augintojas pridūrė, kad nuolatiniai klientai uogas jo ūkyje pradėjo skinti jau praėjusį savaitgalį.

Apie tai, kad ūkyje prasideda uogų skynimo sezonas, savininkas informuoja spaudoje. Už kilogramą uogų, kurias nusiskina klientai, augintojas prašo 0,50 euro. Pasak pašnekovo, augant vartotojų sąmoningumui, išauga ir uogų paklausa. Todėl ir augintojams naudingiau uogas parduoti tiesiai vartotojams, o ne pusvelčiui atiduoti supirkėjams. „Praėjusiais metais supirkėjai siūlė labai menkas kainas, todėl augintojus gelbėjo tik tiesioginis bendravimas su klientais. Mes stengiamės patenkinti jų poreikius, todėl norime šią veiklą išplėsti ir gaminti sultis“, – pasakojo A.Grigaliūnas.

Uogos nedžiugina

Kiti juodųjų serbentų augintojai optimizmu netryško. Jie mano, kad nedidelė uogų paklausa ir žemos supirkimo kainos gali visai šią žemės ūkio šaką Lietuvoje numarinti. Dėl šios priežasties kai kurie ūkininkai, planuojantys savo investicijas ir pajamas, visai atsisako šios veiklos arba mažina auginamus plotus. Biržų rajono ūkininkas Viktoras Rinkevičius jau užarė buvusį 25 hektarų serbentyną ir tame plote augina javus. Jis teigė, kad šį žingsnį žengęs dėl nestabilios juodųjų serbentų rinkos. Šią mintį patvirtino ir kiti augintojai. Anot jų, juodųjų serbentų rinkoje supirkimo kainas diktuoja Lenkija. Lenkai augina didžiausius serbentynus Europoje, todėl uogų kainos ten mažesnės nei Lietuvoje. Kokios bus šių metų kainos kaimyninėje šalyje, augintojai kol kas neprognozuoja. Tačiau mano, kad jos nebus aukštos. Anykščių rajono juodųjų serbentų augintojas Alvydas Jurkėnas sakė, kad šiemet uogų supirkimo kainos gali būti šiek tiek didesnės nei praėjusiais metais, nes uogų derlius – menkesnis. Praėjusiais metais supirkėjai už kilogramą uogų siūlė 0,22 euro. Pasak augintojo, juodųjų serbentų verslas jo ūkiui neša nuostolius, todėl jis savo uogynų plotus sumažino beveik per pusę.

Alvydas Jurkėnas

Gelbsti kooperatyvas

Vienas didžiausių juodųjų serbentų uogynų savininkų Biržų rajone Adolfas Jasinevičius sakė, kad šių metų uogų derlius bus itin menkas, nes uogynus pakando šalna. Jis tikisi, kad iš 130 ha serbentynų pavyks priskinti tik 20 proc. galimo derliaus. Praėjusiais metais supirkėjai supirko labai mažą kiekį uogų.

Adolfas Jasinevičius

„Laimė, kad uogininkai susibūrę į kooperatyvą „Juodoji uoga“, kuris turi šaldymo įrangą ir gali uogas sušaldyti ir išlaikyti iki pat pavasario. Nors pavasarį uogas pardavėme šiek tiek brangiau nei vasarą, tačiau ir jų kaštai išaugo“, – teigė A.Jasinevičius. Biržų rajono uogynų savininkas šiuo metu analizuoja kaimyninės Lenkijos supirkimo kainas. Už šaldyti skirtas uogas lenkai moka 1–1,5 zloto (1 zlotas – 0,25 Eur), už smulkesnes uogas, skirtas sulčių gamybai, – 0,70 zloto. A.Jasinevičius teigė, kad kooperatyvo nariai nėra patenkinti žemomis uogų supirkimo kainomis, todėl jie nebenori būti vien žaliavos tiekėjais. Augintojai svarsto apie uogų perdirbimo galimybę. Juk vertingos ne tik juodųjų serbentų uogos, bet ir lapai, pumpurai bei sėklos. Iš lapų galima pagaminti vaistus, o iš sėklų – spausti aliejų.

Supirks uogas

Modestas Misevičius, įmonės „Girios“ direktorius

Šiais metais planuojame supirkti juoduosius ir raudonuosius serbentus, tačiau kokios bus jų supirkimo kainos, kol kas nežinome. Praėjusiais metais už kilogramą juodųjų serbentų mokėjome 0,10–0,20 euro. Ekologiškų uogų supirkimo kainas deriname su augintojais. Išankstinių sutarčių su augintojais nesudarome, todėl nežinome, kiek šiais metais pavyks supirkti uogų. Praėjusiais metais juodųjų serbentų derlius buvo gausus ir augintojams jį buvo sunku parduoti. Kadangi kainas diktuoja Lenkijos rinka, jie siūlė labai žemas uogų supirkimo ir pardavimo kainas.

Pelno nesitiki

Vidas Juodsnukis

Vidas Juodsnukis, Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos vadovas

Šie metai juodųjų serbentų augintojams – prasti. Uogynams gegužės mėnesį stipriai pakenkė šalnos. Pelno didelio augintojai neturės, o nuostolius suskaičiuos uogų skynimo sezono pabaigoje. Turgeliuose augintojai už litrą uogų prašo 1,5 euro. Supirkėjai, tikiuosi, turėtų mokės brangiau, nes juodųjų serbentų derlius šįmet bus menkas. Uogynai pašalo ir kaimyninėje šalyje – Lenkijoje. Lietuvoje nedidelius kiekius uogų superka Anykščių, Švenčionėlių ir kitų rajonų įmonės.

Juodieji serbentai paprastai pradedami skinti liepos 10–15 dienomis. Šiais metais uogų sezonas vėluoja vieną savaitę.

Supirkėjai juodųjų serbentų supirkimo kainų kol kas neskelbia. Pasak jų, kainas iš anksto sunku numatyti, nes nežinia, ką pasiūlys rinka. Be to, jie vengia apie jas prasitarti ir dėl konkurencijos.

Rekomenduojami video