Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sunkus darbas jaunai šeimai padeda artėti prie svajonių

Vokiškėlių kaime (Vilkaviškio r.) gyvenantys Rima ir Nerijus Gražuliai tikisi pamažu sukurti tokį uogų bei daržovių ūkį, kuris ateityje leistų atsisakyti valdiškų darbų ir pragyventi tik iš pelno, gauto už parduotą derlių.

Ankstyvas derlius

Braškės, avietės, gervuogės, česnakai, svogūnai, bulvės ir net arbūzai – tai dar tikrai ne visos uogų ir daržovių rūšys, kurias augina Rima ir Nerijus. Tris mažamečius vaikus – Austėją, Rugilę ir Adomą – auginanti pora pamažu plečia savo ūkį. Pastaruoju metu labiausiai jie padidino braškių plotus. Dar praėjusiais metais jie užėmė 56 arus, o šiuo metu – jau 86 arus.

Didinti uogų plotus Gražuliai įsipareigojo pasinaudoję smulkiųjų ūkių įsikūrimui skirta Europos Sąjungos (ES) parama. Už ją suvalkiečiai įsigijo traktorių. Nerijus pasakojo, kad naujoji transporto priemonė labai palengvino kasdienybę, darbas ūkyje tapo daug spartesnis.

„Naudotis ES parama paskatino supaprastinti reikalavimai. Esu labai ja patenkintas. Galvoju ateityje pasinaudoti ir ūkių modernizavimui skirta parama. Labiausiai trūksta uogoms skirto specialaus purkštuvo. Jis tikrai palengvintų darbų procesą“, – svarstė N.Gražulis.

Šeima ir anksčiau turėjo traktorių, bet, Nerijaus teigimu, jis pernelyg dažnai „ožiuodavosi“. Įsigiję naują transporto priemonę Gražuliai senąją pardavė. Už gautas lėšas jie prie namų įsirengė didelį šiltnamį, kuriame pasisodino ankstyvų braškių daigus. Tai buvo sena šeimos svajonė.

Kovo pradžioje naujajame šiltnamyje pasisodinę braškes, pirmąsias jų uogas Gražuliai šiemet jau skynė balandžio viduryje. Rimos teigimu, uogų galėjo būti ir dar anksčiau, tačiau nepavyko numatytu laiku šiltnamio uždengti plėvele.

„Pirmasis uogų derlius – neblogas, o ir norinčių jų įsigyti netrūksta. Net negalime patenkinti visų poreikių. Šiemet už kilogramą pirmųjų braškių prašėme 8 eurų. Pernai pirmosios uogos kainavo euru mažiau, tačiau labai greitai atpigo, nes dėl šilto pavasario anksti pradėjome imti ir lauke augančių braškių derlių. Šiemet pavasaris daug šaltesnis, tad ir pirmųjų lauko braškių dar teks keletą savaičių palaukti“, – spėjo R.Gražulienė.

Ji prisiminė, jog pernai dėl šiltų orų beveik visos uogos prisirpo vienu metu, todėl buvo labai sunku jas skinti ir realizuoti. Tikimasi, kad šiemet viskas vyks palaipsniui.

IMG_7803

Sumeistrauja pats

Nors šiltnamyje augančias uogas Gražuliai šiemet skinti pradėjo gana anksti, lauke pasodintų braškių derlius nebūtinai bus toks, kokio tikėtasi. Nemažai daigų anksti pavasarį nušalo. Uogų realizaciją gali apsunkinti ir tai, kad Suvalkijoje kasmet daugėja braškių augintojų. N.Gražulis tame įžvelgė ir galimą naudą. Anot jo, būtų puiku, jei ūkininkams realizuojant savo užaugintą produkciją pavyktų susikooperuoti. Tuo tikslu Gražuliai pernai pavasarį tapo Lietuvos uogų augintojų asociacijos nariais.

„Aišku, geriausia būtų, jei visą derlių pavyktų parduoti patiems. Įprastai prekiaujame Vilkaviškio turguje ir dar keliose vietose, tačiau šiemet didžiąją dalį savo produkcijos tikimės parduoti iš namų. Per keletą pastarųjų metų savo aplinkoje tapome gerai žinomi. Žmonės vertina ir laukia mūsų uogų bei daržovių“, – sakė N.Gražulis.

Populiarindami savo ūkio prekinį ženklą,Vokiškėlių kaimo gyventojai pasisiuvo raudonus marškinėlius ir džemperius, pažymėtus „Gražulių ūkio“ simbolika. Dabar pirkėjai šeimą atpažįsta iš tolo. Visas ūkio naujienas jaunieji suvalkiečiai skelbia ir to paties pavadinimo feisbuko paskyroje.

R.Gražulienė pasakojo, kad darbas ūkyje kasmet tampa vis lengvesnis, o sąlygos – geresnės. Nerijus nuolat susimeistrauja kokį nors darbą palengvinantį įrenginį. Pavyzdžiui, neseniai jis pasigamino česnakų sėjamąją bei prie traktoriaus prikabinamą plėvelę tiesiantį aparatą, o šią žiemą – didmaišių krautuvą.

„Kadaise auginome putpelių, tai Nerijus buvo sumeistravęs inkubatorių, kuriame būdavo perinami paukščiukai“, – pasakojo R.Gražulienė.

98174163_1172443066427969_2968072050805047296_o

Apsispręsti padėjo... trauma

Ūkininkauti Gražuliai pradėjo ne taip jau seniai. Nežinia, ar ir šiandien šeima tuo verstųsi, jei ne krepšinio aikštelėje Nerijauspatirta sunki nugaros trauma. Maždaug prieš penketą metų per treniruotę vyras susidūrė su komandos draugu ir netrukus buvo operuojamas. Kadangi reabilitacija truko ne vieną mėnesį, jis vis dažniau su žmona ėmė diskutuoti apie ūkio kūrimą.

„Pamenu, kartą vyras pasakė, kad važiuoja pirkti traktoriaus. Pagalvojau, jog juokauja, nes prie namų turėjome vos porą arų žemės, tad tokį plotą galima ir rankomis apdirbti. Traktoriaus atsiradimas paskatino įsigyti daugiau žemės ir tinkamai jąišnaudoti“, – prisiminė R.Gražulienė.

Šeima per televizijos laidą „Svajonių ūkis“ ne kartą stebėjo įvairių Lietuvos uogų augintojų patirtį, tad nusprendė ir patys išbandyti. Kadangi daug žemės neturėjo, netradicinė nišinė žemdirbystė buvo puikus pasirinkimas. Iš pradžių šeima kiek toliau nuo namų įsigijo nedidelį žemės sklypą, kuriame pasodino braškių, aviečių ir gervuogių.

Nei Rimai, nei Nerijui žemės ūkio darbai nebuvo svetimi ir anksčiau. Pavyzdžiui, N.Gražuliotėvai jau seniai ūkininkauja, tad natūralu, kad žemdirbiškoje aplinkoje augęs vyras ir pats vieną dieną ryžosi žengti tėvų pėdomis. Iš pradžių jis su žmona augino tik uogas, bet po kurio laiko nusprendė tuo neapsiriboti.

„Pagalvojome, kad reikia pradėti sodinti ir daržoves. Tarkime, česnakus auginau dar tada, kai net neūkininkavau – juos sodinau tėvų žemėje. Dabar turime apie 8 arus. Nors darbo su česnakais daug, labai norėčiau jų plotus dar išplėsti. Česnakų paklausa tikrai nemaža“, – pasakojo Nerijus.

Vilioja ilgapirščius

Jauna šeima tikisi, kad jau artimiausiu metu atsipirks visos į ūkį įdėtos investicijos. Kadaise jie buvo priversti imti paskolą žemeiįsigyti, investavo į sodinukų ir plėvelės pirkimus, vandens prie ūkio privedimą. Šiuo metu jie yra įsirengę tik dalinę laukų laistymo sistemą, tačiau artimiausiu metu tikisi viską sutvarkyti taip, kaip reikia. Nerijaus teigimu, laistyti visus plotus tiesiog būtina, priešingu atveju nevertatikėtis gero derliaus.

Anot Gražulių, darbo niekada netrūksta: kas 3–4 metus tenka atnaujinti braškių plotus, o daržus reikia ne tik laistyti, bet ir ravėti. Labiausiai šeimą piktina tai, kad kartais atsiranda ilgapirščių,norinčių pasinaudoti kitų darbo rezultatais. Dėl to praėjusiais metais Vokiškėlių kaimo gyventojai savo laukuose pastatė vaizdo filmavimo kameras.

Rima pasakojo ne kartą laukuose radusi daugybę jau priskintų ir į prekybai skirtas dėžutes sudėtų uogų. Moteris negalėjo paaiškinti, kodėl pasidarbavę ilgapirščiai net kelis sykius paliko savo grobį.

„Gal juos kas išbaidė ir teko sprukti nespėjus visko susirinkti? Įprastai per uogų skynimo sezoną iš laukų beveik neišeiname, miegame vos 3–4 valandas. Kartais uogas užpuola būriai paukščių, bet apmaudžiausia, kai nukenčiame nuo žmonių“, – nusivylimo neslėpė pašnekovė.

Gražuliams nuo ilgapirščių teko nukentėti ir dar keletą kartų. Vos tik pradėję ūkininkauti, atėję į savo laukus po žiemos jie nerado didžiosios dalies gervuogių krūmų, kuriuos kažkas tiesiog iškasė ir pasiėmė sau. Rimos ir Nerijaus teigimu, buvo ne viena situacija, kai atrodė, jog viskas tampa pernelyg sunku ir nepakeliama, tačiau mesti ūkininkavimo jie niekada negalvojo. Pasak jų, tai būtų lengviausia, bet ne pati geriausia išeitis.

Artimiausiu metu dar labiau plėstiūkio šeima neketina. Tam reikalingų žemių būtų galima įsigyti, tačiau jaunieji žemdirbiai sako, kad koją plėtrai kol kas kiša turimi valdiški darbai. O jų atsisakyti –dar per anksti.

„Norime dar labiau įsivažiuoti, kad galėtume būti visiškai tikri, jog išgyvensime vien iš savo ūkio pajamų. Tikiu, kad ta akimirka jau ne už kalnų“, – vylėsi R.Gražulienė.

Ji teigė, kad ateityje norėtų pasisodinti bent 10 arų šilauogių, kurias galėtų pardavinėti kartu su kitomis uogomis. Dar vienas šeimos tikslas – didesnis šiltnamis.

Rekomenduojami video