Nuo šių metų sausio 1 d. įsigaliojo Civilinio kodekso pakeitimai, pagal kuriuos iš šeimos paimti jaunesni nei trejų metų vaikai į globos namus galės patekti tik išimtiniais atvejais. Tačiau pakeisti įstatymus yra daug lengviau, nei juos įgyvendinti.
Valdininkai vėlavo
Panašu, kad vaikų labui keičiami įstatymai kol kas tik įnešė sumaišties, nes kai kurios savivaldybės nespėjo pasiruošti naujajai tvarkai. Tik keliose jų rengiami profesionalūs globėjai, kurie galėtų pasirūpinti kūdikiais, negalinčiais augti savo šeimose.
Pataisos, kurios įteisintų profesionalią vaikų globą šeimoje, Seime įregistruotos tik gruodį – jas pasiūlė konservatorius Mykolas Majauskas. Dar 2016 m. vasarį prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikime su Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto nariais ragino kuo greičiau reglamentuoti profesionalių globėjų statusą.
Pasak Savivaldybių asociacijos patarėjos socialiniais klausimais Audronės Vareikytės, problema sprendžiama nenuosekliai, o Seimas vėluoja priimti teisės aktus, kurie įteisintų profesionalius globėjus.
„Ministerijos, turinčios parengti teisės aktus, pavėlavo, bet dėl to neturi kentėti pažeidžiamiausi vaikai, negalima vežimo statyti prieš arklį, negalima uždrausti (?), kai nėra alternatyvų, – kalbėjo A.Vareikytė. – Mes pritariame, kad kūdikiai neturėtų keliauti į globos namus, bet negalime nematyti realybės. Tam, kad atiduotume vaiką į šeimą, reikia, kad tokia būtų. Pagal naują sumanymą turėtų būti įteisinti nauji globėjai, parengti bet kurią akimirką paimti kūdikį ar vaiką, kai jo gyvybei ar sveikatai namuose gresia pavojus. Deja, iki šiol neturime įteisintų socialinių globėjų.“
Pasak patarėjos, kelios savivaldybės tokios iniciatyvos ėmėsi, bet kitur padėtis yra nepavydėtina. „Socialiniams globėjams reikia skirti tam tikrą išmoką, jie taip pat norėtų, kad globėjų veikla būtų traktuojama kaip darbo santykiai. Pagaliau vaikai yra ne daiktai, reikia apibrėžti globėjų atsakomybę, globos trukmę“, – aiškino ji.
Nebuvo pasiruošta
Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Zita Ringelevičienė pripažino, kad rajone per metus iš šeimų paimami bent du kūdikiai, kuriais būtina pasirūpinti. „Esame įsteigę keletą šeimynų, kurios kritiniu atveju imasi globoti tokius vaikučius. O valstybinius vaikų namus uždarėme prieš kelerius metus. Dar šeimynose gyvena 15 vaikų, kurie jau greitai suaugs ir išeis į gyvenimą. Žinoma, įvedus naująją tvarką ieškome vadinamųjų budinčių globėjų, kurie galėtų priimti ne tik kūdikius, bet ir pasirūpinti kitais vaikais.“
Pasak Raseinių vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Reginos Klevinskienės, iki šiol iš šeimų paimami rajono vaikai iki trejų metų buvo vežami į Kauno vaiko raidos kliniką-lopšelį. Raseinių vaikų globos namuose apgyvendinami tik vyresni nei trejų metų vaikai. „Dabar šį klausimą turi išspręsti pati savivaldybė, – teigė R.Klevinskienė. – Manau, valstybė turėjo tam pasiruošti, bet to nebuvo padaryta.“
Bėdas reikia spręsti
Alytaus savivaldybė su jai pavaldžiais Vaikų globos namais rado išeitį, kur apgyvendinti kūdikius nuo šių metų sausio, jeigu iškiltų tokia būtinybė. Vaikų globos namuose paruoštos trys vietos kūdikiams, kurie pagal įsigaliojusius teisės aktus negalės būti apgyvendinti Kūdikių namuose.
Alytuje taip pat labai reikalingi globėjai, kurie pradėti rengti pagal globėjų bei įtėvių mokymo ir konsultavimo programą. Šiame mieste dar veikia sutrikusio vystymosi kūdikių namai, kurių iki 2020 m. neturėtų likti. Ieškoti reikalingų globėjų ruošiamasi ir tarp šios įstaigos darbuotojų.
„Kūdikių namų darbuotojams teks persikvalifikuoti arba pakeisti darbą, su jais kalbėsimės dėl galimybių lankyti globėjų kursus, o paskui galbūt jais ir tapti“, – aiškino Alytaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Silvija Peštenienė, kuruojanti ir socialinius bei vaiko gerovės klausimus.
Alytaus savivaldybė dėl kūdikių laikinosios globos taip pat iš anksto tariasi su jau esančiais globėjais, nes bet kuriuo metu gali atsirasti neprižiūrimas kūdikis, kuris neatitinka dabartinio priėmimo į kūdikių namus reikalavimų.
Sunkios paieškos
Alytaus vaikų globos namų direktoriaus Romučio Žebuolio tvirtinimu, globėjų atsiranda retai, todėl, siekiant sumažinti vaikų globos namuose, atskiruose būstuose įkurdintos atskiros Vaikų globos namų šeimynos.
„Turtingi žmonės vaikų globoti nelabai nori, – pasakojo R.Žebuolis. – Pas sunkiai gyvenančius žmones vaikai jaustųsi nekaip, o vadinamosios viduriniosios klasės pas mus lyg ir neliko. Dar reikia žinoti, kad maždaug pusė mūsų vaikų turi specialiųjų poreikių.“
Faktai
Pagal naująją tvarką skubiai iš probleminės šeimos paimtas jaunesnis nei trejų metų vaikas gali būti perduotas į globos namus tik įstatymo numatytais atvejais, bet ne ilgesniam nei trijų mėnesių laikotarpiui. Pavyzdžiui, jei jam būtina specializuota sveikatos priežiūra ar slauga arba nėra galimybių jį laikinai apgyvendinti kitoje šeimoje.
Nuo šiųmečio sausio valstybė globėjams nuo 38 iki 152 eurų padidino tikslinį priedą už vieną vaiką per mėnesį.
Dabar už vieną vaiką globėjas per mėnesį gauna 152 eurų pašalpą ir tokio pat dydžio tikslinį priedą.
Finansinę paramą globėjams gali skirti ir savivaldybės. Pavyzdžiui, Alytaus rajono savivaldybė iš savo biudžeto globėjams papildomai dar skiria 300 eurų už vieną vaiką. Tad per mėnesį susidaro 604 eurai.