Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sulčių spaudykloms – liūdnos dienos

Rugsėjis ką tik užleido vietą spaliui. O tai reiškia, kad ruduo dar niekur neiškeliavo. Kasnakt vis žemiau nukrentanti oro temperatūra ir sinoptikų pranašaujamos šalnos skubina sodininkus nuimti paskutinį derlių. Ar gausus jis šiemet? Ar plungiškiai galės per žiemą džiaugtis savo soduose užderėjusiais obuoliais ir mėgautis obuolių sultimis? O gal vietoj jų teks vien arbatą gurkšnoti?

Krituoliai – tik sultims

Šių metų pavasaris buvo negailestingas Lietuvos sodininkams. Gegužės mėnesį, per patį sodų žydėjimo piką, nakties oro temperatūra kai kuriose vietovėse nukrito net iki 8–9 laipsnių šalčio. Tokių naktų padariniai baisūs. Sodininkai žino, kad nuo tokių didelių šalčių negelbėja jokios apsaugos priemonės. Pavasarinės šalnos kai kur pražudė net 90 procentų taip laukto obuolių derliaus.

Blogiausia, kad šaltis tęsėsi ne vieną naktį. Nušalo didžioji dalis obelų žiedų, tad ir didelio obuolių derliaus šį rudenį nelaukiama.

Koks derlius bebūtų, svarbiausia laiku jį nuimti. Labai dažnai sodininkai nusivilia, kai rūpestingai nuskynę ir sudėję žiemoti, atrodo, jau prinokusius obuolius, vėliau nespėja rinkti pūvančių vaisių. Dėl to kaltina obels veislę, užpuolusias ligas, o galiausiai ir orus.

Pats tinkamiausias laikas skinti obuolius – prieš pat šalnas. Pirmosios šalnos Plungės rajone jau buvo, bet jos sodininkų neišgąsdino. Iki 5 laipsnių šaltukas obuoliams nekenkia. Skinti obuolius patariama sausu oru. Būtinai – su koteliais, nes be jų obuoliai ilgai neišsilaikys. Nerekomenduojama obelų purtyti, nes krituoliai tiks tik sultims. Rugsėjo pabaiga–spalio pradžia yra pats tinkamiausias laikas skinti vėlyvųjų veislių obuolius.

Patys prasčiausi metai

Vaisių sulčių spaudyklų Plungės mieste veikia net keturios. Konkurencija didelė, o ypač tokiais prastais metais kaip šie. Paprastai klientams, norintiems išsispausti sulčių, tekdavo laukti eilėse. Šiemet eilių prie sulčių spaudyklų nematyti. O ir surikiuotų obuolių maišų nėra. Ar daug krituolių obuolių prisirinko plungiškiai, klausėme Plungės mieste vaisių sulčių spaudyklą turinčio Virgilijaus Šakinio. Jis šiuo verslu užsiima jau šeštus metus.

V. Šakinis minėjo, kad šiemet sultis pradėjo spausti rugsėjo 10 dieną, o baigti planuoja spalio pabaigoje. Dirbs, kol bus klientų. O šį rudenį jų sulaukiantis perpus mažiau nei pernai. Obuolius atvežantys žmonės skundžiasi, kad derlius labai menkas. Prasti metai sodininkams, prasti ir sulčių spaudėjams. Ir atvežti obuoliai labai prastos kokybės. Daug supuvusių, neretai pernokę, ilgai pragulėję ant žemės. Savaime suprantama, kad ir tokių obuolių sulčių kokybė nėra gera.

Norėdamas pritraukti daugiau klientų, V. Šakinis sultis supilsto į tokią tarą, į kokią prašo. Dažniausiai išpilsto į 3 ar 5 litrų talpos plastikines pakuotes. „Bet jei žmogus pageidauja supilti į bidoną, iš kiemo jo tikrai nevarau“, – juokavo vyras. Dažniausiai klientai spaudžia grynas obuolių sultis, bet kai kurie nori maišytų. Obuolius vis dažniau maišo su moliūgais, kriaušėmis, morkomis, vynuogėmis, apelsinais.

Pasidomėjome, kaip sekasi ir Genio gatvėje jau ne vieną dešimtmetį veikiančiai obuolių spaudyklai. Jos savininkai į naują spaudimo įrangą neinvestuoja, sultis spaudžia tik į bidonus. Tad dažniausiai čia užsuka tik tie, kurie spaudžia sultis vynui ar burokėliams marinuoti. Bet ir tokių vis mažėja. Pasak spaudyklos savininko, žmonės nebenori dirbti – plauti, kaitinti stiklainių. Paprasčiau parsivežti sultys jau supilstytas į norimos talpos tarą.

Nesidžiaugia ir supirkėjai

Nepaisant visų nepalankių aplinkybių, obuolių vis tiek kažkiek yra. Kaip sakoma, nebūna taip, kad visai nebūtų. Kas turi senas sodybas, tai ir obelų turi daug. Šiemet pavasaris ir vasara pagailėjo lietaus, tad obuoliai užderėjo žymiai prastesnės kokybės. O kur dėti tokius – nerūšinius obuolius? Plungės rajone suradome vienintelį tokių obuolių supirkėją. Tai Artūro Žilio paslaugų ir komercijos įmonė, įsikūrusi Platelių miestelyje. Nuvažiavome įsitikinti, ar šiais metais jie turi ką supirkti.

Nuvykę nustebome. Nors metai prasti, bet supirkimo aikštelėje stovi surikiuoti didžiuliai obuolių maišai. Obuolius iš žmonių priimanti Regina Žilienė mums patvirtino, kad obuolių derlius šiais metais perpus mažesnis. Praėjusiais metais per savaitę jų įmonė perdirbėjams išveždavo po du sunkvežimius šių vaisių, o šiemet išrieda tik vienas. Bet užtat superkamų obuolių kaina šiemet ženkliai didesnė. 2018 metais už nerūšinių obuolių kilogramą mokėjo 4 centus, o šiemet – net 10. Tokia kaina buvo tik 2016 metais.

Rinkti ir parduoti gėda

„Mūsų įmonė obuolius superka jau 20 metų. Pradžia buvo labai sunki. Žmonių reikėjo prašyti, įkalbinėti, kad rinktų ir neleistų obuoliams supūti. Daug kam buvo gėda surinktus obuolius vežti parduoti“, – R. Žilienė prisiminė sunkią verslo pradžią.

Pasak plateliškės, viskas pasikeitė prieš kokį dešimtmetį. Žmonės tapo drąsesni ir pagaliau suprato, kad surinkdami jiems nereikalingą derlių jie išsivalo savo sodą ir dar už tai gauna pinigų. Padidėjo žmonių sąmoningumas ir jie pradėjo paisyti aplinkosaugos reikalavimų. Vis rečiau atsiranda tokių, kurie nereikalingais obuoliais atsikrato juos išveždami į mišką.

Kasmet įmonė obuolius pradeda supirkti rugsėjo pradžioje, o baigia lapkričio mėnesį. Tarp supirkėjų konkurencijos netrūksta. Daug yra tokių, kurie sunkvežimiais pravažiuoja per kaimus, miestelius ir obuolius pasiima tiesiai iš gyventojų.

Bet plateliškių įmonė klientų stoka nesiskundžia, pas juos su obuoliais kasmet užsuka vis tie patys žmonės. Nerūšinių atveža net iš Telšių rajono.

Supirktus obuolius plateliškiai veža į Vilkaviškyje veikiančią UAB „Vaiskona“. Šios įmonės vadybininkė Justė Brazaitienė „Žemaičiui“ paaiškino, kad iš obuolių jie gamina skaidrintas sultis. Dalis jų produkcijos iškeliauja į užsienio šalis, o dalis parduodama Lietuvoje.

logo,zemaitis

Rekomenduojami video