Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sukčiai internete – nei pinigų, nei vairuotojo teisių

Socialiniai tinklai pastaruoju metu tapo neatsiejama gyvenimo dalimi, todėl nenuostabu, kad jais vis dažniau naudojasi sukčiai. Pavyzdžiui, „Facebook“ tinkle galima aptikti asmenų, besisiūlančių už atlygį išlaikyti vairavimo teorijos bei praktikos egzaminus ir „suveikti“ tikrą vairuotojo pažymėjimą. Tačiau susivilioję tokiomis aferistų paslaugomis ir jiems pervedę 200–250 eurų, lengvatikiai lieka ir be pinigų, ir be vairuotojo pažymėjimo – sukčiai tiesiog dingsta.

Apsimeta „Regitros“ darbuotojais

Tokių apgavysčių schema gana paprasta, bet efektyvi. Mat sukčiai socialiniame tinkle „Facebook“  paslaugas siūlo apsimesdami „Regitros“ darbuotojais: tikrų darbuotojų vardais jie sukuria anketas, o tam, kad pasiektų kuo daugiau žmonių, savo pasiūlymus skelbia įvairiose skelbimų grupėse. Aferistai renkasi vadovų ir specialistų, dirbančių skirtinguose Lietuvos regionuose, pavardes.

„Jie dažniausiai renkasi duomenis tų „Regitros“ darbuotojų, kurie nėra susikūrę paskyros „Facebook“ tinkle, juo nesinaudoja ir todėl negali operatyviai pastebėti apgaulės – kad jų vardu sukurta paskyra“, – sako Saulius Šuminas, „Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojas.

Vienas naujausių tokių atvejų – paskyra buvo sukurta „Regitros“ Šiaulių filialo vadovo, niekada nesinaudojusio socialinių tinklų paskyromis, vardu. Kadangi netikri skelbimai dažniausiai publikuojami viešose grupėse arba skelbimų lentose, apie sukčiavimo atvejus mūsų darbuotojams praneša jų pažįstami ar artimieji, turintys „Facebook“ anketas.

FB nuotr.

Bendrauja lakoniškai

Atkreiptinas dėmesys, kad pasisavinami tik „Regitros“ darbuotojų vardai bei pavardės, o nuotraukos netikrose anketose naudojamos visiškai kitos. Tai padeda sumėtyti pėdas ir sukurti norimą įvaizdį.

Vieni renkasi vyresnio, santūraus ir patikimo žmogaus nuotraukas, o kiti priešingai – jauno ir avantiūriškai nusiteikusio vaikino prototipą.

Skelbimai dažniausiai būna lakoniški – „Pagalba, žmonėms, kurie turi problemų laikant teises“ arba „Pagalba žmonėms dėl teisių. Kreiptis a. ž.“. Aptakios frazės ir nekonkretūs pasiūlymai papatraukia didesnę auditoriją interesantų, o vėliau pagal situaciją žmogui pažadama tai, ko jis tikisi.

Pagrindinis sukčių tikslas – kuo greičiau išvilioti pinigus, todėl jie nelinkę į ilgus susirašinėjimus ar aptarimus apie neva būsimą procesą. Siekiant greito apsisprendimo arba, kitaip tariant, pinigų sąskaitoje paslaugą žadama suteikti per porą valandų arba jau kitą dieną.

Pastebėjęs žmogaus abejones ar išgirdęs prašant garantijų, sukčius paspartina jo apsisprendimą: esą jei nenori, tai nereikia, yra eilė laukiančiųjų.

Nebūti naiviems

S.Šumino teigimu, per antrąjį 2017 metų pusmetį užfiksuoti 6 tokie atvejai. „Manau, kad tai tik ledkalnio viršūnė, tokių atvejų būta gerokai daugiau. Mat paprastai ant tokio aferistų jauko užkibę žmonės nesikreipia nei į policiją, nei į mus – jie puikiai supranta, kad prašė nelegalios paslaugos, be to, jiems būna gėda dėl savo žiopumo“, – sako „Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojas.

S. Šuminas

Jo manymu, nereikia būti lengvatikiams ir tikėtis, kad taip lengvai galima gauti vairuotojo pažymėjimą. „Manyti, kad kažkas už jus sugebės atlikti visas procedūras ir lyg ant lėkštutės pateikti vairuotojo pažymėjimą yra mažų mažiausiai naivu“, – teigia pašnekovas.

Juk būsimo vairuotojo tapatybė tikrinama net 5 kartus (registruojantis, egzaminų klasėje, praktinio vairavimo metu, pildant vairuotojo anketą ir atsiimant pažymėjimą), ir tai daro penki skirtingi žmonės. Be to, praktinis vairavimo egzaminas yra filmuojamas. Tad žmogui apsimesti ne tuo, kuo yra iš tikrųjų, nėra jokių galimybių.

Apie visus atvejus, kai vykdoma nelegali veika, neteisėtai naudojamas „Regitros“ vardas ar apsimetama jos darbuotojais, pranešama teisėsaugai, kuri toliau ir tiria šiuos atvejus. Per mėnesį policijai vidutiniškai pranešama apie 1 sukčiavimo atvejį socialiniame tinkle „Facebook“. Visa informacija perduodama Policijos departamentui. Į teisėsaugos pareigūnus kreipiasi ir įmonės darbuotojai, kurie teritoriniams komisariatams praneša apie jų tapatybės vagystę.

Būsimojo vairuotojo tapatybė tikrinama 5 kartus, be to praktinis vairavimas yra filmuojamas. Regitros nuotr.

Išsigąsta patys

Siekiant didesnio objektyvumo bei skaidrumo, egzaminai „Regitroje“ yra filmuojami, o vaizdo įrašai nuolat tikrinami specialistų. Toks kontrolės mechanizmas taikomas tik Baltijos šalyse, tačiau juo domisi ir prašo pasidalyti savo patirtimi tokios valstybės kaip Prancūzija, Belgija bei Portugalija.

„Regitra“ deda pastangas, kad internetinėje erdvėje mažėtų sukčiaujančių asmenų. Pavyzdžiui, socialiniame tinkle „Facebook“ užmezgamas kontaktas su nelegalių puslapių ar grupių administratoriais, kurie apsimeta atstovaujantys įmonei bei neteisėtai prisistato jos vardu.

„Tokiais atvejais siunčiame įspėjimus dėl neteisėtos veiklos nutraukimo. Paprastai sukčiai jų išsigąsta ir puslapius ar grupes uždaro patys. O tais atvejais, kai nepaiso įspėjimo ir veiklą tęsia toliau, informaciją perduodame Policijos departamentui“, – sako S.Šuminas.

 

Rekomenduojami video