Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Stumbrų gaudymas kelia aistras

Telšių miškų urėdijos Ubiškės girininkijos Žvėrinčiuje vakar atidarytas naujasis stumbrynas, tačiau jis sulaukė nevienareikšmių vertinimų.

Sprendimo būdas

50 ha aptvaras stumbrams įrengtas naudojantis ES fondų parama. Šio stumbryno paskirtis – ne tik parodyti, bet ir laikinai apgyvendinti sugautus laisvėje ir pagal Stumbro apsaugos planą atrinktus laukinius stumbrus. Šis aplinkos ministro Kęstučio Trečioko prieš metus patvirtintas planas numato, kaip spręsti su laisvąja stumbrų banda susijusias problemas.

Jų kyla todėl, kad Kėdainių ir Panevėžio rajonuose, kur ši banda susiformavo, miškų plotai labai maži, ir stumbrai iš vieno miško į kitą keliauja laukais. Jie nuniokoja pasėlius ir pridaro daug žalos ūkininkams. Todėl nutarta laisvosios bandos stumbrus laipsniškai perkelti į jiems gyventi tinkamesnes teritorijas.

Taip elgtis negalima

Gamtos apsaugos asociacijos „Baltijos vilkas“ tarybos narė Gintarė Žalkauskaitė stebisi, kodėl  laisvuosius žvėris norima uždaryti į aptvarą? Ar iš šio aptvaro jie grįš į laisvę? Koks bus jų likimas?

„Deja, plano idėjos sukasi beveik vien apie aptvarus – jų statybą, stumbrų gaudymą, uždarymą – ir itin menkai užsimenama apie jų perkėlimą į laisvę. Laisvuosius stumbrus uždarius į aptvarus jų nebelieka laukinėje gamtoje, todėl itin keista tai vadinti laukinių stumbrų populiacijos apsauga“, – teigia ji.

Pasak G.Žalkauskaitės, laukinių žvėrių gaudymas yra jų nykimo priežastis, tarptautiniai gamtosauginiai susitarimai draudžia laikyti nelaisvėje gamtoje sugautas saugomas rūšis.

„Prisidengiant stumbrų apsaugos skraiste, suplanuoti trys aptvarai: vienas Pašilių stumbryne, vienas Žvėrinčiuje ir vienas Dzūkijoje. Tik iš pastarojo aptvaro stumbrus ketinama išleisti į laisvę. Visi jie vadinami laikinojo laikymo aptvarais. Vadinasi, žvėris ketinama vežioti iš vieno aptvaro į kitą. Tiek pagauti, tiek pervežti laukinį stumbrą yra labai sudėtinga ir rizikinga. Žvėries vaikymas, kilnojimas ir tampymas, migdančių preparatų naudojimas – visa tai yra rizikos veiksniai, nes stumbras gali susižeisti, užsimušti ar būti numarintas ne visai tikslia doze. Stumbrai yra prisirišę prie savo bandos ir savo teritorijos, todėl kaskart pervežtas ir įkurdintas naujoje aplinkoje su nepažįstamais stumbrais jis patirs stresą“, – kalbėjo G.Žalkauskaitė.

 

 

 

Rekomenduojami video