Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Statybų sodininkų bendrijoje ypatumai

Pagal įstatymus sodininkų bendrijų valdoma teritorija priskiriama žemės ūkio paskirties žemei ir skirta mėgėjų sodininkystei plėtoti. Tačiau bendrijų teritorijos, ypač greta didžiųjų miestų, virsta gyvenamaisiais rajonais. Statomi nuolat gyventi, o ne poilsiui skirti namai. Tik ar visada tai daroma teisėtai?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų, nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą ir jo priklausinius arba vieną sodo namą ir jo priklausinius – taip nurodyta Sodininkų bendrijų įstatyme. Statyba turi būti vykdoma Statybos įstatymo nustatyta tvarka ir nepažeidžiant trečiųjų asmenų teisėtų interesų. Didžiausias sklypo užstatymo tankis ir statinių išdėstymas sklype turi atitikti vienbučiams gyvenamiesiems pastatams nustatytus reikalavimus (STR 2.02.09:2005 „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“).

Nereikia projekto

Sodo namu vadinamas nesudėtingas poilsiui skirtas statinys, esantis mėgėjų sodo sklype. Pagal galiojantį reglamentavimą sodo namas (pastatas iki 80 kv.m bendrojo ploto ir iki 8,5 m aukščio) priskiriamas I grupės nesudėtingiems statiniams. Norint statyti tokį statinį, nereikia rengti projekto, neprivalomas ir statybą leidžiantis dokumentas (SLD). Pakanka išlaikyti minimalų 3 m atstumą iki sklypo ribų.

Gavus rašytinį kaimyninio sklypo savininko ar sodininkų bendrijos, kai sklypas ribojasi su bendrojo naudojimo teritorija, valdybos ar pirmininko sutikimą, ir šis reikalavimas negalioja. Be to, sodų paskirties pastatams, naudojamiems ne ilgiau kaip keturis mėnesius per metus, nenustatomi minimalūs privalomi pastatų energinio naudingumo reikalavimai – nebūtinas energinio naudingumo sertifikavimas prieš teikiant deklaraciją apie statybos užbaigimą.

Reikalavimai griežtesni.

Statant sodo namą miesto ribose esančioje sodininkų bendrijos teritorijoje reikės pasirūpinti SLD. Parengus supaprastintą statybos projektą (kai plotas yra iki 80 kv.m), teks kreiptis į savivaldybės administraciją ir prašyti išduoti SLD – rašytinį pritarimą jam (ne mieste esančiame sodo sklype tokio statinio SLD neprivalomas). Jeigu statomo pastato plotas didesnis nei 80 kv.m, visada reikia rengti statinio projektą ir gauti SLD – leidimą statyti naują statinį. Taip pat visada privalu išlaikyti minimalų 3 m atstumą iki sklypo ribų, jei nėra rašytinio gretimų sklypų valdytojų sutikimo jį sumažinti. Užbaigus gyvenamojo namo statybą, prieš teikiant deklaraciją apie statybos užbaigimą, turi būti atliktas pastato energinio naudingumo sertifikavimas.

Kada galima statyti dvibutį ar aukštą namą?

Sodininkų bendrijos teritorijoje besikuriantis gyventojas turi galimybę pasistatyti ir aukštesnį nei 8,5 m pastatą ar dviejų butų namą. Tačiau dėl to reikėtų pakeisti žemės sklypo naudojimo paskirtį iš žemės ūkio paskirties (naudojimo būdas – mėgėjų sodų ir sodininkų bendrijų bendrojo naudojimo žemės sklypai, pobūdis – mėgėjų sodo sklypų) į kitos paskirties (būdas – gyvenamosios teritorijos, pobūdis – vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų statybos).

Jeigu rekonstruojant namą sodo sklype jo parametrai viršija nustatytuosius sodo namui, statiniui taikomos gyvenamojo namo statybos atveju galiojančios teisės aktų nuostatos.

 

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija

Rekomenduojami video