Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
„Sodra“ paaiškino, kada stažas prarandamas ir pensija sumažėja

Pensijų reikalais daugelis gyventojų rūpinasi iš anksto. Vilnietė Kristina ėmė skaičiuoti savo sukauptą darbo stažą ir pastebėjo, kad iš jo dingo pusė metų. Tuo metu moteris augino dukrą ir anot jos, nesąžininga, kad dėl šios priežasties darbo stažas buvo sumažintas. „Sodra“ aiškino, kad tais metais, buvo kitokia darbo stažo skaičiavimo tvarka, todėl moteris jį ir prarado.

Vilnietė Kristina portalui tv3.lt pasakojo, kad iš jos sukaupto darbo stažo dingo pusė metų. „1995 metai nėra įtraukti į mano darbo stažą. Tuo metu, nedirbau, o buvau vaiko priežiūros atostogose, tačiau iš karto po jų vėl grįžau dirbti. Už tuos metus man „Sodra“ paskaičiavo 0,4 apskaitos vienetus. Iki visų metų man trūksta ir nežinau kodėl.

Taip pat pastebėjau, kad su tokia pačia problema susidūriau ne aš viena. Nemažai mano pažįstamų moterų 1995 metais augino vaikus ir beveik visoms darbo stažas irgi buvo sumažintas, jis nesiekia vienerių metų“, – pasakojo moteris. Kristina teigė, kad šiuo metu ji dar nėra pensinio amžiaus, tačiau jau dabar nori viską išsiaiškinti apie būsimą pensiją. „Šiuo metu esu sukaupusi 34,2 metų stažo. Man būtina sukaupti 35 metų darbo stažą. Dabar trūksta 0,6 metų iki būtinojo darbo stažo. Turiu planų jį pasiekusi keisti darbą. Tačiau pirmiausia noriu sukaupti reikiamą darbo stažą, o tik paskui kažką keisti.

Todėl kiekvieni darbo stažo metai man yra svarbūs ir būtini. Be to, juk ir pensijos dydis priklauso nuo stažo“, – sakė moteris. Kasmet būtinasis darbo stažas palaipsniui ilginamas, kol 2027 m. moterims ir vyrams jis pasieks 35 metus. Šiuo metu turint būtinąjį stažą vidutinė pensija yra 440,6 euro, o jo neturint – 230,2 euro. Taigi pritrūkus net ir metų ar pusmečio stažo, pinigų žmogui mokama mažiau.

Kas sudaro darbo stažą?

„Sodra“ aiškino, kad pensijos dydis priklauso nuo asmens įgyto pensijų socialinio draudimo stažo trukmės ir pensijos apskaitos vienetų skaičiaus. Stažo laikotarpiai, buvę iki 1994 metų gruodžio 31 dienos, į stažą įskaitomi kalendorine trukme.

„Už laikotarpį nuo 1995 m. sausio 1 d. iki 2017 m. gruodžio 31 d. stažą sudaro laikas, per kurį žmonės patys moka arba už juos yra mokamos privalomos valstybinio socialinio pensijų draudimo įmokos, taip pat laikas, per kurį šie žmonės gauna socialinio draudimo pašalpas (ligos, motinystės, motinystės (tėvystės)), nedarbo socialinio draudimo išmokas. Į stažą įskaitomi visi kalendoriniai metai, jei per tuos metus asmens uždarbio ir kitų pajamų, nuo kurių buvo mokėtos ar turėjo būti mokėtos įmokos, bei gautų socialinio draudimo pašalpų suma yra ne mažesnė už minimalaus darbo užmokesčio per visus mėnesius sumą.

Priešingu atveju tų metų stažas laikomas proporcingai mažesniu. Nuo 2018 m. sausio 1 d. į stažą įskaitomi visi kalendoriniai metai, jei per kalendorinius metus įmokos priskaičiuojamos nuo sumos ne mažesnės negu tų metų 12 minimalių mėnesinių algų (MMA). Jeigu įmokos priskaičiuotos nuo sumos, mažesnės nei 12 MMA, į stažą įskaitoma proporcingai mažesnė metų dalis.

Per kalendorinius metus negali būti įskaityta daugiau kaip 1 metai stažo“, – teigiama „Sodros“ komentare.

1995 m. neįskaitomi į stažą

Anot „Sodros“, žmogaus įgytas apskaitos vienetų skaičius priklauso nuo uždarbio ir kitų pajamų (įskaitant ir socialinio draudimo pašalpas, nedarbo socialinio draudimo išmokas), nuo kurių priskaičiuojamos įmokos, sumos. „Apskaitos vienetai skaičiuojami už visą iki 2017 m. gruodžio 31 d. buvusį laikotarpį, tai yra, už kiekvienus šio laikotarpio metus atskirai neskaičiuojami. Po 2018 m. sausio 1 d. apskaitos vienetai skaičiuojami už kiekvienus kalendorinius metus. Jei per kalendorinius metus įmokos, priskaičiuojamos nuo sumos ne mažesnės negu tų metų 12 vidutinių šalies darbo užmokesčių (VDU), asmuo įgyja 1 apskaitos vienetą.

Jeigu įmokos priskaičiuotos nuo sumos, mažesnės nei 12 VDU, įskaitoma proporcingai mažiau apskaitos vieneto. Per kalendorinius metus įgytų apskaitos vienetų skaičius negali būti didesnis kaip 5. Gyventojai, turintys vaiko nuo vienerių iki trejų metų priežiūros atostogas, iki 1996 m. sausio 1 d. nebuvo draudžiami valstybiniu socialiniu pensijų draudimu. Todėl, jei žmogus 1995 metais negavo darbo užmokesčio (nuo kurio buvo mokamos įmokos) bei minėtų socialinio draudimo pašalpų, o turėjo vaiko nuo vienerių iki trejų metų priežiūros atostogas, šis atostogų laikas (nuo 1995-01-01 iki 1995-12-31) nėra įskaitomas į stažą.

Asmenys, turintys vaiko nuo vienerių iki trejų metų priežiūros atostogas, valstybiniu socialiniu pensijų draudimu valstybės lėšomis pradėti drausti tik nuo 1996 m. sausio 1 d., taigi už asmenis, išleistus vaiko priežiūros iki 3 metų atostogų ir negaunančius uždarbio ar socialinio draudimo pašalpų, įmokos valstybės lėšomis pradėtos mokėti tik nuo tų metų, o 1995 metais – nebuvo ir neturėjo būti mokamos. Todėl laikotarpis nuo 1995 m. sausio 1 d. iki 1995 m. gruodžio 31 d., kuriuo asmuo buvo vaiko nuo vienerių iki trejų metų priežiūros atostogose, į stažą neįskaitomas“, – teigiama komentare.

Rekomenduojami video