Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Savaitgaliais pirkėjai šluote šluoja sodinukus

Vaismedžių, vaiskrūmių ir dekoratyvinių augalų prekeiviams – pats darbymetis.

Nors dabar bene visi sodinukai parduodami vazonuose ir juos galima sodinti kone visus metus, panevėžiečiai tradicijų nelaužo ir sodus gausina pavasarį, kiek kukliau – rudenį.

Ekologiškų, be jokių trąšų bei priedų augintų vaisių, daržovių bei uogų kainos prekybos centruose muša rekordus, o ir garantijų, kad produktas tikrai ekologiškas, ne visada yra. Tad vis daugiau lietuvių net ir kukliame žemės plotelyje patys imasi auginti vaismedžius, vaiskrūmius ar uogienojų kelmelius. Nors tebėra populiarūs ir dekoratyviniai augalai, medelynų tendencijos rodo, kad panevėžiečiai dažniausiai renkasi tuos, kurie ne tik gražūs, bet ir vedantys valgomus vaisius.

Tik sušilus orams viename didžiausių Aukštaitijos regione Dembavos medelynų – tikras žmonių antplūdis. Ypač savaitgaliais pirkėjai čia šluote šluoja sodinukus. Kaip teigė Dembavos medelyno direktorius Gytis Kuliešius, nors šiame versle kasmet galima įžvelgti naujų tendencijų, visgi jau daugybę metų pirkėjai vaismedžių karalienėmis karūnavo obelis.

Pačios populiariausios – žieminių bei rudeninių veislių – ‘Auksis’, ‘Skaistis’, ‘Katja’, ‘Delikates’, ‘Antaniniai’, ‘Bogatyr’. „Visuomet atsiranda norinčiųjų paįvairinti sodą ir pasirenkančiųjų ankstyvąsias veisles, pavyzdžiui, alyvinius ar ‘Konfetnoje’. Pastarieji kiek kietesni, bet labai saldūs, kaip cukrinukai“, – sako G. Kuliešius.

Patikrinti savame lauke

Pagal vaismedžių populiarumą po obelų rikiuojasi vyšnios, trešnės, kriaušės, slyvos bei persikai.

Pasak vadovo, per metus Dembavos medelynas pasodina per 40 tūkst. įvairiausių sodinukų, nors poreikis daug didesnis – po sezono beveik nieko nebelieka. Tokį populiarumą G. Kuliešius aiškina faktu, kad jei neįvyksta kataklizmų ar orų anomalijų, pirkėjams prigyja visi šiame medelyne įsigyti sodinukai. „Visus sodinukus auginame savo sode.

Naujas veisles pirmiausia išbandome patys ir, jei pasiteisina, siūlome klientams. Kitur perkamų veislių vaismedžius pirkėjai gali įvertinti tik iš nuotraukų, aprašymų ar kitų žmonių rekomendacijų, o pas mus yra galimybė sezono metu patiems pamatyti, kaip auga medis, ir net paragauti obuolių, vyšnių ar trešnių nuo planuojamo pirkti medžio“, – pasakojo direktorius.

Nebeliko sezoniškumo

Toks pirkimo bumas, anot G. Kuliešiaus, paprastai būna kiekvieną pavasarį, nors jau ne pirmi metai, kai vaismedžius, vaiskrūmius ir dekoratyvinius augalus medelynas sodina iš karto į vazonus.

Tokį augalą perkelti į žemę galima nuo ankstyvo pavasario iki pirmųjų šalnų. Tačiau lietuviai ištikimi sodinimo tradicijoms. „Sezoniškumas yra gerokai pasikeitęs. Anksčiau pavasarį daugiau pirkdavo kaulavaisių, rudenį – obelų ir kriaušių, o dabar pavasarį visų sodinukų parduodame triskart daugiau nei rudenį. Be abejo, vazone užaugintas vaismedis, kaip ir gėlė, nebijo būti persodintas bet kuriuo metų laiku, nes šaknynas puikiai susiformavęs“, – sakė G. Kuliešius.

Perkamiausi sodinukai – įvairių rūšių obelys, bet lietuviai prisijaukina ir kiek egzotiškai atrodančius dekoratyvinius augalus. Pastebima, kad aktyviausi sodininkai – 30–50 metų pirkėjai. Kaip juokauja medelyno vadovas, jie patys dažnai pagalvoja, kur galima tiek daug vaismedžių sodinti, mat kai kurie klientai pas juos atvyksta kone kasmet ir įsigyja ne po vieną sodinuką.

Jis svarsto, kad galbūt žmonės ieško įvairovės, o galbūt po truputį atnaujina pasenusį sodą. „Tik gaila, kad pastarieji dveji metai buvo labai nedėkingi – vienais metais labai šlapia, kitais – didelė sausra, tad šiek tiek sugadino mūsų derlių. Norint užauginti medelį parduoti, reikia trejų metų. Dviejų tokių nepalankių vasarų kai kurie medeliai neišgyveno. Tai atsispindi ir mūsų asortimente“, – kalbėjo pašnekovas.

Nors prastos klimato sąlygos ir gerokai nuskurdino derlių, per pastaruosius metus sodinukų kainos kilo nežymiai. Pasak G. Kuliešiaus, kainas daugiausia veikia ne prasti metai, bet, kaip ir visuose versluose, didėjantis darbo užmokestis bei kitos sąnaudos, susijusios su ekonomikos kilimu. „Kai darbo užmokestis auga, ir mes priversti tas kainas šiek tiek kilstelėti. Bet naudodami pažangiausias technologijas galime sąnaudas sumažinti, todėl kainų pokyčiai minimalūs“, – patikino G. Kuliešius.

Ir gražu, ir skanu

Atėjus pavasariui pirkėjai šluote šluoja ne tik vaismedžių sodinukus, bet ir dairosi dekoratyvinių augalų, puošiančių sodą ar sodybą. Kaip pastebi Naujamiesčio dekoratyvinių augalų ūkio savininkė Sigita Pūrienė, dabar pati perkamiausia prekė – tujos gyvatvorėms, nors dar prieš keletą metų į jas niekas nežiūrėjo. „Kiek dabar sulaukiame skambučių – ar turime tujų sodinukų ir kokios jų kainos! Jų paprastai reikia daugiau, perka po 20–50 sodinukų vienu metu, tad ieško, kur pigiau“, – sakė S. Pūrienė.

Kelerius pastaruosius metus populiariausi sodinukai – ne tik gražiai atrodantys ir puošiantys aplinką, bet ir valgomi augalai. Pasak pašnekovės, žmonės ypač perka sausmedžius, šilauoges, sedulas, medlievas, šilkmedžius, putinus. Kai kurie iš šių augalų lietuvio akiai vis dar atrodo neįprastai, bet jie puikiai dera lietuviško klimato sąlygomis.

„Klientai sodus nori paįvairinti ir kai kuo egzotišku. Anksčiau šios veislės nebuvo labai populiarios, pavyzdžiui, medlievos augdavo krūmais ir aplink juos būdavo daug skiepų, bet dabar tai sukultūrinta veislė, neleidžianti atžalų. Ne tik gražu pažiūrėti, bet ir uogos labai skanios, maistingos“, – pasakojo augalų ūkio savininkė.

Ji atkreipia dėmesį, kad vis dažniau atsiranda klientų, naujų sodinukų ieškoti ateinančių vedami sentimentų – pageidauja tokių augalų, kurie puošdavo senelių ar tėvų sodybų darželius: kvapais užburiančių jazminų, alyvų, bijūnų. Anot S. Pūrienės, dekoratyvinių augalų žmonės ieško ne tik sodinti prie namų, soduose ar sodybose, bet ir balkonuose ar namų terasose. Nors augalui visuomet geriau augti dirvoje, tačiau nebūtina jų sodinti į žemę – vazonuose sodinukai gali stovėti kad ir balkone ar terasoje. Pasak augintojos, augalus iš vazonuų sodinti galima praktiškai visu šiltuoju metų laiku.

„Jeigu nėra pašalo, net ir per Kalėdas galima pasisodinti eglę – jau pavasarį ji pradės leisti šaknis ir puikiai įsitvirtins naujoje vietoje. O kai kuriuos dekoratyvinius augalus užtenka persodinti į gražesnį vazoną ir galima nediduku darželiu grožėtis kad ir balkone“, – siūlo S. Pūrienė.

Lina Dranseikaitė,

sekundė,logo

Rekomenduojami video