Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sodininko darbai liepą

Įpusėjus vasarai, jau galima mėgautis uogų ir daržovių derliumi, džiaugtis žiedų gausa ir pailsėti prieš laukiančius derliaus nuėmimo darbus vasaros pabaigoje.

Ravime ir tręšiame

Liepos mėnesį itin svarbus darbas – ravėjimas. Tik piktžolėmis neapaugusios lysvės gali garantuoti gausų daržovių derlių. Patyrę daržininkai ieško įvairių būdų, kaip apsisaugoti nuo piktžolių. Pavyzdžiui, žinoma, kad itin sunkiai išnaikinami paprastieji varpučiai nepakenčia šalia augančių jurginų.

Po kiekvieno lietaus ir palieję daržoves supurenkite dirvos paviršių. Daugeliui daržovių, ypač šakniavaisiams, gana dažnai trūksta drėgmės. Jei jų tinkamai nelaistysite, užaugs smulkūs ir išsikreivinę šakniavaisiai.

Jei liepą vyrauja šalti orai, moliūgų žiedus teks apdulkinti rankomis. Norėdami užauginti stambesnius pomidorų vaisius, reguliariai skabykite šoninius ūglius, palikdami 1 cm ilgio kelmelius. Daugelį pomidorų rūšių reikia pririšti špagatu prie įkaltų į žemę kuolų.

Liepos mėnesį ir toliau reguliariai tręškite daržoves. Ypatingą dėmesį skirkite pomidorų mitybai: 10 l vandens ištirpinkite 100 g kompleksinių mineralinių trąšų (skirtų daržovėms tręšti) arba 30 g amonio sulfato, 60 g superfosfato ir 15 g kalio druskos. Daržoves paeiliui tręškite mineralinėmis ir organinėmis trąšomis (karvių mėšlu, praskiestu su vandeniu 1:10). Patręšę daržoves apkaupkite, o jei jos pernelyg ištįsta, nebenaudokite trąšų, kurių sudėtyje yra azoto.

Šį mėnesį nupjaukite subrendusias žiedinių kopūstų galvutes, o ant palikusių augti nulenkite lapus. Jei lapais pridengsite galvutes, jos užaugs stambesnės ir baltesnės.

Sėjame rudeniui

Iškasę ankstyvąsias bulves, ridikėlius ir kitų rūšių daržoves, laisvose daržo vietose pasėkite ridikėlių, ropių ir petražolių. Šias daržoves galėsite vartoti vėlai rudenį.

Rinkdami daržoves pakartotinei sėjai, atsižvelkite ir į sėjomainos reikalavimus. Pirmiausia surinkite augalines atliekas, išravėkite piktžoles, smulkiai supurenkite dirvą, kurios 1 kvadratinį metrą patręškite 150–200 g medžių pelenais, išlyginkite žemės paviršių ir tik tada pakartotinai pasėkite daržoves. Jei dienos sausos, prieš daržovių sėją žemę paliekite.

Ridikėliai užaugina geros kokybės šakniavaisius tik tada, jei šviesos diena yra trumpa. Norėdami užauginti sultingus šakniavaisius, virš šių daržovių sukalkite medinius karkasus, o kai ridikėliai sudygs, juos uždenkite saulės šviesą nepraleidžiančia polietileno plėvele, kad šviesos diena sutrumpėtų iki 10–12 valandų.

Kovos tęsiasi

Liepą labai sparčiai dauginasi daržovių kenkėjai ir ligų sukėlėjai, pakartotinai pradeda skraidyti kopūstiniai pelėdgalviai ir svogūnų muselės. Šaltos liepos mėnesio naktys, laistymas šaltu vandeniu, sėjomainos taisyklių nepaisymas (pavyzdžiui, tose vietose, kuriose prieš tai augo agurkai, vėl juos pasodinate), tai priežastys, dėl kurių daržoves pažeidžia grybinės ligos; pomidorų fitoftorozė ir miltligė.

Pipirus pažeidžia daugybė ligų. Jei trūksta drėgmės, kai kurios ankščių vietos įgauna pilkšvai rausvą atspalvį ir įdumba į vidų. Vėliau jos suminkštėja ir gali pasidengti pilkšvu puviniu. Norėdami darže ir šiltnamiuose augančius agurkus apsaugoti nuo amarų, juos pririškite prie atramų, nes ant žemės gulinčius vaisius amarai labiau pažeidžia.

Jei laukiate gausaus obuolių derliaus, šakas iš anksto paremkite atramomis. Jei tuo nepasirūpinsite, šakų vidus bus mažiau apšviestas, sutriks aeracija ir susidarys geros sąlygos vaismedžių ligoms. Ypač svarbu atramomis paremti tas šakas, kurių medieną buvo pažeidę žiemos šalčiai.

Pirmoje liepos mėnesio pusėje dirvonuojančioje sodo žemėje pasėkite sideracinių augalų (garstyčių, facelijų, žirnių ar vikių), kurie dirvoje pagausina organinių medžiagų. Jie itin naudingi šlapiame dirvožemyje, nes jį sausina, sustabdo vaismedžių augimą ir jiems padeda geriau pasiruošti žiemai. Rudens pradžioje sideracinius augalus nupjaukite ir perkaskite žemėje. Jie ne tik pagerins dirvos struktūrą, bet ir sustiprins naudingųjų dirvos mikroorganizmų veiklą.

Vaiskrūmių priežiūra

Liepos mėnesį serbentai ir agrastai ne tik sunokina uogas, bet ir pradeda formuoti vaispumpurius – būsimojo derliaus pagrindą. Todėl liepos mėnesį būtina tinkamai prižiūrėti derančius vaiskrūmius: juos aprūpinti vandeniu, purenti dirvožemį, ravėti piktžoles, augalus apsaugoti nuo ligų ir kenkėjų.

Jei vaiskrūmiai užaugino daug uogų, o patys auga lėtai, vos tik nuskynę uogas augalus patręškite kompleksinių mineralinių trąšų tirpalu (10 l vandens ištirpinkite 1 valgomąjį šaukštą kompleksinių mineralinių trąšų). Svarbu, kad mineralinių trąšų sudėtyje būtų azoto, fosforo ir kalio. Jei neturite mineralinių trąšų, vaiskrūmius paliekite karvių mėšlo tirpalu, į kurį įberkite medžio pelenų. Prieš tręšdami vaiskrūmius būtinai paliekite. Šio tirpalo ant 10 kvadratinių metrų žemės supilkite maždaug 25 litrus. Kad trąšos nenudegintų vaiskrūmių lapų, po tręšimo augalus nuplaukite vandeniu iš laistytuvo.

Darbai gėlyne

Liepos mėnesį iškaskite pavasarį žydėjusias svogūnines gėles (tulpes, hiacintus, lelijas ir kt.). Iškastus svogūnėlius sudėkite į dėžes vienu sluoksniu ir palaikykite porą dienų atvirame ore po stogu. Jei matote, kad svogūnėliai pažeisti grybinių ligų, juos nuvalykite ir pamirkykite tirpale su fungicidu. Ne mažiau svarbu pasirūpinti vijoklinėmis gėlėmis ir įrengti joms atramas, jei to dar nepadarėte. Yra įvairiausių būdų vijokliams atremti: tinklai, grotelės, pergolės, treliažai, tvoros.

Nepamirškite nukarpyti nužydėjusių žiedynų – jūsų gėlynas ne tik taps gražesnis, bet dalis augalų pražys dar kartą.

Liepos vidurys vis dar tinkamas metas sėti alpinius astrus, daugiametes saulutes, gvazdikus ir neužmirštuoles, našlaites. Pavėsingos, drėgnos, vandeniu užliejamos vietos gėlių daigams nėra tinkamos.

 

Petras Klimas

Rekomenduojami video