Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sodas pagal fengšui padeda atrasti harmoniją

Šį kartą „Valstiečių laikraštis“ siūlo pasidomėti kinų erdvės komponavimo menu, vadinamu fengšui. Šie principai sulaukia daug prieštaringų vertinimų, tačiau nesvarbu, ar jais tikima, ar ne – tvarkingas, gražus ir jaukus sodas iš tiesų gali pagerinti gyvenimo kokybę ir padėti atrasti harmoniją.

Aplinkos kūrimo filosofija

Šis kinų aplinkos tvarkymo menas skaičiuoja tūkstantmečius. Tačiau ir šiais laikais su fengšui siejami kai kurie stereotipai. Vienas populiariausių – kad pagal šiuos principus įrengti sodai būdingi specifinei kinų kultūrai. Tačiau, iš tiesų fengšui atspalvių gausu įvairių pasaulio sodų architektūroje. Pasak architektės ir dizainerės Vaivos Svirskienės, mums nereikia kopijuoti ir stengtis įgyvendinti to, kas mums neįprasta. „Fengšui mokslas tam neprieštarauja. Tai menas, padedantis sukurti komfortišką aplinką ir harmoniją, – aiškino ji. – Aplinka mums labai svarbi, kaip ir energija, cirkuliuojanti aplinkui. Todėl sodą įrengus pagal fengšui principus išeis ne kiniškas produktas, o sodas, kuriame atsispindi jo savininko kultūra ir tradicijos.“

Kraštovaizdžio specialistės teigimu, nebūtina sodinti kiniškų augalų ar statyti mažosios architektūros elementų. „Siekiant, kad sodas būtų teigiamos energijos šaltinis, harmoningas ir subalansuotas, parinkite sodo augaliją, tinkančią dirvožemio tipui ir vietiniam klimatui. Vietiniai augalai sode augs ir vystysis natūraliai, sukurs jaukiausias energetines oazes“, – patirtimi dalijosi V.Svirskienė.

Jokių griežtų linijų

Kinų erdvės komponavimo menas turi gilias tradicijas, todėl pravartu atsižvelgti į rekomendacijas, pavyzdžiui, kur įrengti vaikų žaidimo aikštelę, iškasti tvenkinį, nutiesti taką, pastatyti tvorą ar akmenis. Įrengiant sodą pagal fengšui reikėtų vengti griežtų linijų ir kampų, taigi sode neturėtų būti jokių tiesių takų ar simetriško išdėstymo. Jei vis dėlto tokių yra, padėtį galima sušvelninti prie jų pastatant skulptūrą, augalą vazone arba įrengiant fontaną.

Nesvarbu, ar turite erdvų kiemą – net šiukšlių konteineriai turėtų būti susitaikymo ir ramybės vieta. Net mažiausias sodas gali tapti patikima poilsio nuo kasdienės emocinės sumaišties vieta, kuri padės atsipalaiduoti, atgauti fizines ir dvasines jėgas. Juk augmenija – medžiai, žolės, žydinčios gėlės – padeda rasti ryšį su gamta.

Ekologiška aplinka

Pagrindinis fengšui sodo planavimo principas – centras turi būti tuščias. Vadovaujantis šia filosofija žmogus negali primesti gamtai dirbtinių formų, visa gamtoje turi vystytis natūraliai – jokių apkarpytų medžių, nugenėtų gyvatvorių. Vis dėlto, jei sodininkui būtina liesti augalus, augmenijos pokyčiai turėtų būti nepastebimi. Sode esantys vandens telkiniai taip pat visada būna panašūs į natūralius ežerus ar tvenkinius. Pagal fengšui estetiką, kartais užtenka gražaus akmens ar gėlės.

Augalai veikia visas gyvenimo sritis. Tarkim, norint pagerinti santuoką pravartu pasodinti rožių, kurios nuo senovės yra vadinamos meilės gėlėmis. Turtus pritraukia auksinės ar geltonos spalvos augalai, tinkamiausi šiuo atveju – narcizai, bijūnai. Turto zonoje galima įrengti ir fontaną, kuris pagal fengšui taip pat yra susijęs su pinigais. Turtus gali pritraukti ir metalo detalės, pavyzdžiui, suolų ranktūriai. Jei norite ramios atmosferos namie, pasodinkite pakalnučių, krokų, švelnių atspalvių rožių ir kitų švelnaus tono gėlių.

Tradiciniai fengšui sodo elementai puošiant namų aplinką jau keliasdešimt metų naudojami ir Vakarų pasaulyje. Dideliame sodo plote sukuriamas mažas „kambarys“ (sodas sode), kuriame pro mažus „langelius“, esančius nedidelėje uždaroje erdvėje, atsiveria nuostabiai graži, plati landšaftinė panorama. Pirmenybė suteikiama daugiamečiams augalams, medžiams, krūmams ir žolėms. Akmenys – vienas iš pagrindinių sodo elementų, taip pat būtinas vanduo, kuris simbolizuoja turtą ir pripildo sodą gyvybės.

Paskutiniai V.Svirskienės patarimai: sode neturėtų būti pernelyg didelės spalvų ir formų įvairovės. „Sode gyvenate ne vien jūs, bet ir įvairūs paukščiai, žvėreliai, vabalai, kuriantys sodo atmosferą, – pasakojo ji. – Fengšui sodas yra ekologiškas, todėl užtenka vos truputį pažeisti sodo ekologinės sistemos pusiausvyrą naudojant chemines medžiagas, neatsargiai perkasant žemę, kenkiant gyvūnijai ir ekologinė sodo harmonijos grandis gali trūkti. Turite gerbti ir globoti gyvuosius savo sodo padėjėjus.“

Rekomendacijos sodui pagal fengšui

  • Vandens srautus reikia nukreipti rytų kryptimi.
  • Tvenkinį ar bet kokį dirbtinį vandens telkinį patartina įrengti pietuose arba rytuose.
  • Dirbtiniai vandens telkiniai turi būti natūralios, gamtoje sutinkamos formos – patartina vengti kvadratinių ar stačiakampių. Geriausiai atrodo nestatūs šlaitai, apsodinti tinkamai parinktomis gėlėmis. Juose geriausia auginti vandens lelijas, kurios simbolizuoja teisingumą ir atneša sėkmę.
  • Akmenų sodą geriausia statyti šiaurės kryptimi nuo vandens telkinio. Jame būtina įrengti nedidelį krioklį.
  • Idealiame sode akmenų ansamblis ir tvenkinys turi būti šalia vienas kito.
  • Mechanines dirbtuves ar garažą patartina įrengti šiaurinėje pusėje ar šiaurės rytų kryptimi, jokiu būdu ne pietinėje sodo dalyje.
  • Medžius geriausia sodinti rytų arba pietryčių kryptimi, išskyrus atvejus, kai medžiai turi saugoti namą.
  • Priešais namo įėjimą ir langus pasodinti medžiai neigiamai veikia jo energiją. Prie kelio geriau nesodinti spygliuočių ir krūmų su aštriais lapais. Patartina, kad už namo augtų keletas galingų ir stiprių medžių. Jų energetinis poveikis priklauso nuo to, iš kurios namo pusės jie pasodinti: priešais namą, bet ne įėjimą augantys medžiai padės kilti karjeros laiptais; jei auga į kairę nuo namo, šeima bus tvirta ir darni; už namo augantys medžiai suteiks šlovės; jei auga namo dešinėje – gerins vaikų raidą.

Rekomenduojami video