Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sniego motociklams – mamutų likimas

Sulaukėme tikros žiemos – su šalčiu ir sniegu. Nors visus pašalius apgaubė balta sniego paklotė, jos beveik neberaižo sniego motociklai. Šiltėjant klimatui ir kartojantis besniegėms žiemoms, jie dūla pastogėse.

Liovėsi pirkti

Mototechnikos pardavėjai neslepia, kad prekyba sniego motociklais merdi. Juos galutinai išstūmė universalesnė technika – keturračiai, bagiai, enduro motociklai. Vieną kitą sniego motociklą dar nuperka kaimo turizmo atstovai ar poledinės žūklės mėgėjai, žvejojantys ant marių ir kitų didelių vandens telkinių. Ant ledo dar galima palakstyti šia technika, o „sausumoje“ sniego motociklų mėgėjai jau nepuoselėja vilčių sulaukti sniegingų ir ilgam važinėjimui tinkamų žiemų.

„Praėjusį dešimtmetį sniego motociklų paklausa, ypač pasitinkant žiemos sezoną, niekuo nesuskirdavo nuo kitos technikos (keturračių ar vandens motociklų) poreikio. Nuo rudens iki žiemos vidurio parduodavome per pusę šimto šių transporto priemonių. Tuo metu netgi valstybinės tarnybos konkurso tvarka įsigydavo sniego motociklų objektams, esantiems atokiose vietose, prižiūrėti“, – sakė mototechnika prekiaujančios įmonės atstovas Arvydas Jurkūnas. Anot jo, sniego motociklus nusipirkę klientai vėliau nebepageidavo jų pakeisti naujesniais modeliais. Vietoj sniego motociklų jie dažniausiai pasirinkdavo keturračius.

Šiuolaikški siegaeigiai pasižymi veržlumu ir ekspresyvia išvaizda. Scanpix nuotr.

Džiaugiasi pardavęs

Mototechnikos mėgėjas Valdas Valančius džiaugėsi sėkmingai pardavęs turėtą sniego motociklą. „Su juo iš tiesų patyriau dvi džiaugsmo akimirkas. Pirmą – kai įsigijau, antrą – kai pardaviau. Tarp šių dviejų momentų, kuriuos skiria aštuonerių metų tarpas, tik vieną žiemą kaip reikiant pasivažinėjau. Sniego motociklą pirkau visiškai naują. Tikėjausi, kad tai bus investicija į techniką, kuri praturtins mano laisvalaikį ir ilgai bei patikimai tarnaus. Deja, išvažiavau keletą kartą nesant pakankamam sniego sluoksniui, į grumstus sugadinau sniego motociklo vikšrą. Už jo keitimą suplojau apvalią sumelę. Gerai, kad sniego motociklui atsirado pirkėjas. Nors dalį pinigų susigražinau už daiktą, be naudos stovėjusį ir tik užėmusį vietą garaže“, – teigė V.Valančius.

Nesuka galvos

Paežerės gyventojas Vaclovas Jodko sniego motociklą teigė pirkęs už kapeikas – iš Skandinavijos atvežta technika buvo sugedusi. Ją pats pataisė, tad ir remontas nebuvo brangus. Iš pradžių įsigytas sniego motociklas labai viliojo, todėl eksploatavo itin intensyviai. Juo paveždavo namiškius iki autobuso stotelės, gabendavo pašarus į žvėrių šėryklas, net į kaimo parduotuvę laukais nuzvimbdavo.

Sniegaeigį galima įkinkyti krovinių gabenimui. Scanpix nuotr.

„Dabar, kai tokios žiemos, nebent svečiams atvažiavus pasidarome pramogą – pasivažinėjame su sniego motociklu ant ledo“, – sakė V.Jodko. Jis nejaučia apmaudo, kad kokią žiemą sniego motociklas taip ir prastovi nepajudintas. Daržinėje vietos apsčiai, o ir pati technika valgyti neprašo. Tuo labiau kad sniego motociklų nereikia nei registruoti, nei jų draudimu ar technine apžiūra rūpintis. „Negalvoju jo parduoti. Tegul stovi jis ten kartu su kita technika – motobloku, betono maišykle ir kitais padargais“, – numojo ranka paežerės gyventojas.

Neprašo parvežti

Penkiolika metų Norvegijoje dirbantis Ričardas Jurevičius prisimena anksčiau sulaukdavęs labai daug prašymų surasti sniego motociklų, padėti jų įsigyti ar pargabenti į gimtinę. Pastaraisiais metais jis jau senokai negirdėjęs tokių pageidavimų. „Anksčiau draugai, kaimynai ir jų pažįstami teiraudavosi žieminių padangų, valčių variklių ir sniego motociklų. Katerių motorai ir žieminės padangos tautiečius domina ir dabar, o štai apie sniego motociklus jau nesiteiraujama“, – teigė R.Jurevičius.

Brangus malonumas

Nauji sniego motociklai kainuoja nuo 10 iki 20 tūkst. eurų. O specialios ir išskirtinės jų modifikacijos atsieina dar brangiau. Galingas sniego motociklas gali pasiekti 220-240 km/val. greitį, per 2–4 sek. įsibėgėti iki 100 km/val. Šis rodmuo net dvigubai pranoksta vidutinės klasės automobilio veržlumo savybes. Bet išlaidos laisvalaikio technikai vien jo kaina nesibaigia. Norint dideliu greičiu ir saugiai važinėti šaltyje, reikia specialios aprangos. Apšiltintas komplektas, kurį sudaro šalmas, kostiumas, batai, pirštinės ir kt., kainuoja 600–900 eurų. Ankstesnės kartos sniego motociklai su dvitakčiais varikliais pasižymėjo ypatingu apetitu degalams – net iki 40 litrų benzino darbo valandai. Į naujos kartos sniegaeigius montuojami taupesni keturtakčiai varikliai, bet ir jų sąnaudos per valandą sudaro apie 10–15 litrų benzino.

Pinga tolygiai

Statistikos duomenimis, du trečdaliai automobilių pirkėjų ieško naudotos transporto priemonės už 5–6 tūkst. eurų. Tad daugumai šalies gyventojų naujo sniego motociklo kaina būtų daugiau teorinė skaičių išraiška. Tačiau ir naudotų sniego motociklų nesiūloma perleisti už dviračio kainą. Už sumą, siekiančią iki 1 tūkst. eurų, parduodami dviejų dešimtmečių naštos paženklinti senosios kartos sniego motociklai su dvitakčiais varikliais. Už šešerių metų naujos kartos sniegaeigį jau pageidaujama per 4 tūkst. eurų. Tad sniegaeigių ir automobilių – naujų ir naudotų – kainų pokyčiai beveik proporcingi.

Per valandą pramogų sniego motociklu sudeginsite 10-15 litrų benzino. Scanpix nuotr.

It suvenyras

Aišku, sniego motociklą galima įsigyti ir gerokai pigiau. Tuomet reikėtų ieškoti neveikiančio, turinčio defektų sniegaeigio. Sutaisyti jį tektų pasiryžti savo jėgomis, nes remonto paslaugos gerokai pabrango. Priešingu atveju naudojimasis „svetimomis rankomis“ labai greitai ištirpdytų planuojamą sutaupyti sumą.

Kiek šalyje yra sniego motociklų, galima tik spėlioti, nes jie neregistruojami. Tačiau perkračius atmintyje draugų ir pažįstamų garažų bei sodybų „turinį“ galima teigti, kad tai anaiptol ne reta, o gana dažnai sutinkama transporto priemonė. Deja, pastaruoju metu sniego motociklas labiau primena suvenyrą.

Rekomenduojami video