Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Smulkiesiems ūkininkams reikia labiau pasitikėti savo jėgomis

Kalvotoje ir akmeningoje Kalvarijos savivaldybėje daug smulkių ūkelių, čia dėl sudėtingo reljefo bei dirvožemio patogiausia auginti gyvulius. Simona Bražinskaitė, nepabūgusi ūkininkauti tokiomis sąlygomis, drąsiai naudojasi ES parama ir tikina, kad tai daryti – visai nesudėtinga, o gaunama parama padeda įgyvendinti sumanymus.

Ūkininkauja tėviškėje

Kalvarijos savivaldybės Akmenynų kaimo ūkininkė S.Bražinskaitė įsitikinusi, kad tokiems kaip jos smulkiesiems ūkiams palaikyti būtina ES parama.

2008 metų sausio mėnesį jauna moteris, padedama tėčio, nutarė įkurti savo ūkį. Šiam startui tuomet įsigijo 12,6 hektaro žemės (dar buvo ir nuomojamos) bei kelis galvijus. 2008 metais Simona Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos pateikė paraišką pagal priemonę ,,Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“. Paskui po truputį plėtė savo ūkį – padidino nuosavos žemės plotus iki 20 hektarų, nes toks buvo įsipareigojimas.

Šiuo metu S.Bražinskaitės ūkio valdos ekonominis dydis – 3,02. Ūkininkė deklaruoja 26 hektarus žemės, tik savo ūkio reikmėms augina javų, turi pievų, laiko 14 galvijų, iš jų – 10 karvių, augina veršelių. Pasinaudojant ES parama ūkyje atsirado naujas traktorius, du ritininiai presai. Vieną jų įsigijo parengusi pastarąjį projektą pagal priemonę ,,Parama smulkiems ūkiams“, kitą, nenaują, jau anksčiau pirko pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“. Ji taip pat įsigijo traktorinę priekabą, srutvežį ir krovininį automobilį.

„Vykdydama dabartinį projektą pagal KPP programos priemonę ,,Parama smulkiems ūkiams“ prisidėjau ir savomis lėšomis. Nors finansavimas buvo 100 proc., bet pirkiniai – įsigytas srutvežis ir ritininis presas –viršijo paramos sumą“, – aiškino ūkininkė.

S.Bražinskaitė ES parama pasinaudojo penkis kartus. Dar teikė dvi paraiškas 2010–2011 m. pagal priemonę ,,Žemės ūkio valdų modernizavimas“ ir konsultavimuisi. „Parama mano ūkiui buvo labai didelė paspirtis, ypač iš pradžių, nes buvo finansuojama 100 proc. pagal priemonę ,,Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“. Kadangi paramos lėšas panaudojau racionaliai, jos atnešė didelę naudą“, – teigė Kalvarijos savivaldybės ūkininkė. Ji pirko tik tai, kas mišriam gyvulininkystės ir augalininkystės ūkiui buvo labai reikalinga. Visa įsigyta technika jai pravers ir ateityje.

Reikia pasitikėti savimi

Smulkių ūkių Akmenynų seniūnijoje yra ir daugiau. Simonos nuomone, perspektyvų jiems išlikti yra, tik reikia didelio noro dirbti sau ir žengti pirmyn, nebijoti prašyti paramos, kuri, jos teigimu, yra didelė paspirtis.

Nors Akmenynų seniūnijos ūkininkai skundžiasi, kad čia vyrauja prastos žemės, daug akmenų (neatsitiktinis, matyt, ir šio kaimo pavadinimas), sunku ūkininkauti, tačiau į savo tėviškę dirbti grįžusi Simona lengvai prisitaiko prie aplinkybių. Ji tikina, kad ir prie akmenų gausos galima įprasti, tai nebeatrodo kaip didelis trūkumas – ūkininkauti galima.

Jai nereikėjo daug svarstyti apsisprendžiant, ar prašyti ES paramos. „Aš jau ne pirmą projektą sėkmingai įgyvendinau, tad man tikrai atrodo viskas nesunkiai padaroma“, – sakė ūkininkė, galinti būti pavyzdys vis dar neapsisprendžiantiesiems. Simonos manymu, parama ypač reikalinga smulkiesiems ūkiams, nes iki šiolei daugiausia ja pasinaudodavo stambieji. Mat smulkiesiems ūkininkams trūksta pasitikėjimo, jie ilgai svarsto, ar verta pasinaudoti parama, o stambieji ūkininkai mąsto kitaip – jie būna jau daug investavę ir savo lėšų, todėl paramos prašo lengvesne ranka.

Šiuo metu Simona tik ūkininkauja, bet veikliai moteriai vienos veiklos tikrai neužteks, ko gero, ji ieškos platesnių saviraiškos erdvių.

Patraukli veiklos sritis

Smulkieji ūkininkai, siekiantys didinti savo ūkių konkurencingumą, turėtų suskubti – iki birželio 29 dienos jie dar gali pretenduoti gauti paramą pagal veiklos sritį „Parama smulkiesiems ūkiams“.

Ši veiklos sritis – viena patraukliausių, nes paramos intensyvumas siekia net 100 proc., o ją galima gauti ne tik žemės ūkio technikai, įrangai įsigyti ar gamybiniams pastatams statyti, bet ir ūkiniams gyvūnams, daugiamečiams augalams, statybinėms medžiagoms nusipirkti. Be to, nuo 2018 metų parama gali būti skirta ir naudotiems traktoriams įsigyti.

„Šios priemonės prioritetai – ūkių ekonominės veiklos rezultatų gerinimas ir palankesnių sąlygų ūkiams restruktūrizuoti ir modernizuoti sudarymas, visų pirma siekiant intensyvinti dalyvavimą rinkoje ir orientavimą, taip pat žemės ūkio įvairinimą. Pagal veiklos sritį bus remiama žemės ūkio produktų gamyba, prekinių žemės ūkio produktų, pagamintų arba išaugintų ūkyje, apdorojimas, rūšiavimas, pakavimas, perdirbimas ir pateikimas rinkai“, – aiškino Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento Kompensacijų ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Agnė Kvedarienė.

Šiam paraiškų rinkimui skirta paramos suma – 6 015 038 eurai. Didžiausia paramos suma vienam paramos gavėjui – 15 tūkst. eurų be PVM, išskyrus atvejus, kai prašoma mažesnės paramos sumos.

Priemonės reikalavimai

Parama bus mokama 2 dalinėmis išmokomis. Pirmoji dalis – 80 proc. visos išmokos sumos – paramos gavėjui išmokama priėmus sprendimą skirti paramą. Antroji dalis – likusi 20 proc. išmokos dalis – bus išmokėta kitais metais po verslo plano tinkamo įgyvendinimo. Visas paramos teikimo laikotarpis negali būti ilgesnis kaip 5 metai. Paramos gavėjas privalo investuoti visą paramos sumą, numatytą paramos paraiškoje ir verslo plane.

Svarbus reikalavimas paramos gavėjui – pradėti įgyvendinti verslo planą per 9 mėn. nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos. Apie verslo plano įgyvendinimo pradžią ūkininkas privalo informuoti Nacionalinę mokėjimo agentūrą ir pateikti tai įrodančius dokumentus, pvz., investicijos įsigijimo dokumentus arba sutartį dėl paslaugų teikimo. Konsultacijų verslo plano įgyvendinimo ir administravimo klausimais ir kitų prie bendrųjų išlaidų kategorijos priskirtinų išlaidų pirkimo–pardavimo, paslaugų teikimo sutarčių sudarymas verslo plano įgyvendinimo pradžia nelaikomi.

Paramos pagal priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama smulkiesiems ūkiams“ gali kreiptis ne jaunesni kaip 18 metų fiziniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir iki paramos paraiškos pateikimo dienos įregistravę žemės ūkio valdą ir ūkininko ūkį, kurie bent paskutiniais metais prieš pateikdami paramos paraišką deklaravo pasėlius ir (arba) registravo ūkinius gyvūnus ir kurių produkcijos standartine verte išreikštas valdos ekonominis dydis – nuo 4 tūkst. iki 7 999 eurų.

Tinkamos išlaidos

Smulkieji ūkininkai galės gauti investicijų naujai žemės ūkio technikai ir įrangai, susijusiai su žemės ūkio produktų gamyba (išskyrus įrangą, kuri iš dalies gali būti naudojama ir žemės ūkio gamyboje, tačiau yra pagaminta įvairioms ūkio šakų arba kitoms reikmėms, pavyzdžiui: degalų talpyklos, elektros generatoriai ir pan.), naudotiems traktoriams, senesniems kaip 7 metų, turintiems galiojančią privalomąją techninę apžiūrą ir kuriems finansuoti prašoma paramos, kurie nėra ir nebus finansuojami iš kitų ES fondų ir kitų viešųjų lėšų, taip pat naujiems technologiniams įrenginiams, naujai kompiuterinei ir programinei įrangai, susijusiai su įsigyjamos įrangos ar technologinio proceso valdymu, skirtai verslo plano reikmėms, naujos N ir O kategorijų bazinės komplektacijos transporto priemonėms įsigyti.

Paramos lėšomis bus kompensuojama ir verslo plane numatytai veiklai vykdyti skirtų naujų pastatų ir (arba) statinių statyba, rekonstrukcija ar kapitalinis remontas (verslo plane numatytai veiklai vykdyti skirtų būtinų pastatų, statinių statybą, rekonstrukciją atliekant ūkio būdu, finansuojamas tik naujų statybinių medžiagų įsigijimas), naujos statybinės medžiagos, infrastruktūra ūkininko valdoje, susijusi su remiama veikla ir skirta tik ūkininko ūkio reikmėms.

Taip pat pareiškėjai gali planuoti įsigyti ūkinių gyvūnų, daugiamečių augalų ir jų sodinimo paslaugų. Žemės ūkio naudmenos, kuriose bus sodinami paramos lėšomis įsigyti augalai, turi priklausyti pareiškėjui nuosavybės teise ir (arba) būti nuomojamos, valdomos panaudos ar kitais pagrindais nuo paraiškos pateikimo dienos ne trumpiau kaip 8 metus. Nuomos, panaudos sutartys paramos paraiškos pateikimo dieną turi būti įregistruotos VĮ Registrų centre.

Paramos lėšomis galės būti kompensuojamos bendrosios išlaidos, tarp jų ir viešinimo išlaidos. Finansuojama bendrųjų išlaidų dalis negali būti didesnė kaip 10 proc. kitų tinkamų finansuoti projekto išlaidų vertės be PVM ir neturi viršyti 500 eurų.

 

 

 

Rekomenduojami video