Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Smulkieji ūkininkai kviečiami plėsti ūkius

Paraiškų rinkimas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama smulkiesiems ūkiams“ etapas jau įpusėjo, tačiau jų pateikta tik 19. Smulkieji ūkininkai kviečiami aktyviau plėsti ūkius. Žinoma, labai svarbu įvertinti savo ūkio situaciją, numatyti galimą riziką ir pasiskaičiuoti, kiek atrankos balų surinks projektas.

Nuo 2016 m. balandžio 1 d. iki gegužės 31 d. renkamos  paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama smulkiesiems ūkiams“ taisykles (toliau – taisyklės). Paraiškų surinkimo etapui numatyta 4 mln. Eur paramos. Nors etapas jau įpusėjo, tačiau 2016 m. gegužės 2 d. Nacionalinės mokėjimo agentūros (toliau – Agentūros) duomenimis, pateikta tik 19 paraiškų už 284,5 tūkst. Eurų. Parama pasinaudoti kviečiami ūkininkai, kurie iki paraiškos pateikimo dienos savo vardu yra įregistravę žemės ūkio valdą ir ūkininko ūkį. Parama teikiama tik veikiančiam ūkiui, t. y. ūkiui, kuris ne mažiau kaip paskutinius metus iki paramos paraiškos pateikimo deklaravo pasėlius ir (arba) registravo gyvulius, o ūkio ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte (toliau – VED), paraiškos teikimo momentu yra ne mažesnis kaip 4000 Eur ir ne didesnis kaip 7999 Eur. Remiami mišrūs ir specializuoti ūkiai, kurie  užsiima viena arba keliomis taisyklėse numatytomis veiklomis:

  • žemės ūkio produktų gamyba;
  • prekinių žemės ūkio produktų (pagamintų (išaugintų) valdoje) apdorojimas (rūšiavimas, pakavimas ir t. t.), perdirbimas ir teikimas rinkai.

Paramos dydis

Taisyklėse numatytas paramos dydis vienam paramos gavėjui iki 15 000 Eur, paramos intensyvumas – 100 proc. Parama išmokama dviem dalinėmis išmokomis: pirmoji dalis – 80 proc., mokama pasirašius paramos sutartį, antroji – 20 proc., mokama tik tinkamai įgyvendinus verslo planą ir pateikus mokėjimo prašymą.

Įsipareigojimai

Kaip numatyta taisyklėse, paramos gavėjai privalo įsipareigoti ne vėliau kaip nuo paramos paraiškos pateikimo dienos iki verslo plano kontrolės laikotarpio pabaigos tvarkyti buhalterinę apskaitą. Kaip 2015 m., taip ir šiais metais, paramos gavėjai turi galimybę apskaitą tvarkyti tiek dvejybine, tiek  supaprastinta tvarka.

Rengdamas projektą pareiškėjas turi atitikti visus taisyklėse numatytus tinkamumo kriterijus ir  prisiimti įsipareigojimus. Verslo planas laikomas tinkamai įgyvendintu (ne ilgiau kaip per 5 metus), kai įvykdyti visi įsipareigojimai: įgyvendintos suplanuotos investicijos, pasiekti ekonominio gyvybingumo rodikliai, daugiau kaip 20 proc. padidintas ūkio VED. Svarbiausia sąlyga ūkininkui – verslo planą pradėti įgyvendinti per 9 mėn. nuo paramos sutarties pasirašymo dienos.

Nesilaikant įsipareigojimų, t. y. netinkamai įgyvendinančiam ar įgyvendinusiam projektą paramos gavėjui gali būti taikomos ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktuose numatytos sankcijos:

  • paramos sumažinimas, paramos teikimo sustabdymas ir (arba) nutraukimas ir (arba) reikalavimas grąžinti visą ar dalį sumokėtos paramos;
  • apribojimas teikti paraiškas;
  • kitos poveikio priemonės dėl su gauta arba prašoma parama susijusių įsipareigojimų nevykdymo ir (arba) nustatytų reikalavimų nesilaikymo.

Investicijos ūkio plėtrai

Žemdirbiai, nusprendę pasinaudoti ES parama, galės įsigyti investicijų, kurios reikalingos ūkio plėtrai ir susijusios su verslo plano įgyvendinimu bei siekiamais tikslais. Tai gali būti žemės ūkio technika ir įranga, technologiniai įrenginiai, kompiuterinė įranga, naujų statybinių medžiagų įsigijimas, numatytai veiklai vykdyti naujų pastatų arba statinių statyba, rekonstrukcija ar kapitalinis remontas, infrastruktūra ūkininko valdoje, ūkinių gyvūnų įsigijimas, daugiamečių augalų įsigijimas ir jų sodinimo paslaugos bei bendrosios išlaidos.

Būkite budrūs

Analizuojant viešai skelbtus Agentūros duomenis už 2015 m., veiklos srities „Parama smulkiesiems ūkiams“ paraiškų surinkimo metu buvo surinktos 304 paraiškos, kuriose buvo prašoma 4,47 mln. Eur paramos. Iš jų 253 paramos gavėjai pasirašė paramos sutartis.

Būtina paminėti, kad 2015 m. visiems norintiems gauti ES paramą lėšų neužteko, todėl pasibaigus paraiškų surinkimo etapui, vadovaujantis Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos administravimo taisyklėse numatyta tvarka, buvo vykdoma paraiškų pirmumo atranka pagal paraiškoje pateiktą informaciją ir taisyklėse nurodytus atrankos kriterijus. Sudarius pirmumo eilę, lėšų užteko ir į kitą vertinimo etapą perėjo tik 265 paraiškos, surinkusios nuo 85 iki 45 balų (įskaitytinai). Daugiausiai vertinamų paraiškų pateikė gyvulininkystės ir mišrios žemės ūkio veiklos sektoriaus atstovai.

4411

Pav. Paraiškų, kurioms užtenka lėšų (45–85 balai), pasiskirstymas pagal ūkio veiklas, vnt.

Žemdirbiai turėtų būti budrūs, nes panaši situacija gali pasikartoti ir šiais metais, todėl labai svarbu įvertinti savo ūkio situaciją, numatyti galimą riziką ir pasiskaičiuoti, kiek atrankos balų surinks projektas. Taisyklėse numatytas privalomas mažiausias projektų atrankos balų skaičius yra 35 balai. Taigi, jeigu projektų atrankos vertinimo metu nustatoma, kad projektas nesurinko privalomo mažiausio 35 balų skaičiaus, paramos paraiška atmetama.

Pareiškėjų projektai vertinami pagal atrankos kriterijus, už kuriuos suteikiami balai:

4408

Susidomėjote? Kviečiame!

Visus žemdirbius, norinčius įvertinti savo galimybes dalyvauti pagal veiklos sritį „Parama smulkiems ūkiams“, kviečiame atvykti į Konsultavimo tarnybos biurus konsultuotis su patyrusiais konsultantais, susipažinti su veiklos srities taisyklėmis, apskaičiuoti atrankos kriterijų balus. Ekonomines paslaugas teikiantys konsultantai užpildys paraišką, sukomplektuos privalomų dokumentų bylą. Laukiame Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos rajonų biuruose. Visada pasiruošę Jums padėti.

Parengta pagal LR žemės ūkio ministro 2016 m. kovo 4 d. įsakymą Nr. 3D-114 ir Agentūros informaciją.

Vilma Lebedė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Anykščių r. biuro ekonomikos konsultantė

Rekomenduojami video